Berkin Elvan davası 5 Şubat 2020’ye ertelendi

Berkin Elvan davası 5 Şubat 2020’ye ertelendi

Berkin Elvan davasının bugün görülen 15. duruşmasında tanıklardan polis Muhammet Akkaya’nın zorla getirilmesine, dosyanın Adli Tıp’tan dönüşünün beklenmesine ve duruşmanın 5 Şubat 2020’ye ertelenmesine karar verildi.

Gezi Direnişi devam ederken 16 Haziran 2013’de Okmeydanı’nda polisin attığı gaz fişeğiyle yaralanan ve 269 gün komada kaldıktan sonra 11 Mart 2014’te 15 yaşındayken ölümsüzleşen Berkin Elvan’ın ölümünden 3 buçuk yıl sonra açılabilen ve o günden beri de somut bir yol alınamayan davanın 15. duruşması, bugün İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada tanık sıfatıyla yer alan polis Yalçın Şengör görev yaptığı Bingöl Emniyet Müdürlüğü’nden SEGBİS’le katılarak “hiçbir şey hatırlamadığını söylemekten ibaret olan ifadesini verdi. Davada şu ana kadar tanık sıfatıyla dinlenmeyen bir polis kaldı, iki polisin de FETÖ davasından firari olduğu kaydedildi.

Polis Fatih Dalga’nın TCK 82/1 maddesi kapsamında “olası kastla öldürme” suçlamasıyla tutuksuz yargılandığı davanın bugünkü duruşmasında mahkeme başkanı sona gelindiğini, dosyanın büyük oranda tamamlandığı ve Adli Tıp’tan gelecek rapordan sonra karar aşamasına ulaşılacağını belirterek, bir dahaki duruşmayı 2 Şubat 2010’ye erteledi.

Verilen ara kararda, İzmir Foça’daki Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı’ndan gelen rapordaki eksikliklerin giderilmesi için Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesi ve sonucun beklenmesine, tanık Muhammet Akkaya’nın zorla getirilmesine karar verildi.

Tanık polis: Hatırlamıyorum, bilmiyorum

Tanık Yalçın Şengör, “Okmeydanı bölgesinde görev yaptınız mı?” sorusuna “Tam hatırlamıyorum. Olayın olduğu günlerde her yere gittik” diye yanıt verdi. Aynı şekilde “ZET tüfeği kullandın mı?” sorusuna da “Tam hatırlamıyorum” şeklinde yanıt verdi.

Tanığa görüntüler detaylı şekilde izletildi. Tanık ifadesini yineledi: “Kendi ekibimde 20-25 kişi vardı. Onun haricinde tanımam imkansız.”

‘Polis ZET silahı kullanmakta eğitimli’

Berkin Elvan davasında mahkemeye ulaşan İzmir Foça’daki Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı’nda hazırlanan bilirkişi raporunda, polisin biber gazı silahı kullanmada eğitimli olduğu ve “bilinçli hareket ettiği”, nişan alıp almadığının da tespit edilemediği ve bu konudaki gerçeği “ancak polisin kendisinin bileceği” sonucuna varıldığı belirtildi.

Mahkeme: Dosya yüzde 80-90 bitti

Tanığın dinlenmesinden sonra mahkeme başkanı yargılamanın bir an önce bitmesi için çabaladıklarını, mahkeme tarafından geciktirme olmadığını, başından beri duruşma günlerini yakın tarihlerde verdiklerini anlattı. En son gelecek Adli Tıp Kurumu raporundan sonra taraflara esasa ilişkin taraflara süre vereceklerini sonrasında savcıdan mütalaa alıp, karar aşamasına geleceklerini ifade etti. “Dosya % 80- 90 bitmiş durumda” dedi.

Avukat Atalay: Polis dosyaya müdahale etti 

Mahkeme, gelen rapor üzerine ailenin avukatlarına söz verdi. Elvan avukatlarından Can Atalay söz alarak şunları söyledi:

Mahkemenizin yaptığı keşfi boşa çıkarmaya çalışıyorlar. Dosyaya müdahale etme çabasının somut bir aşamasında jandarma rapor düzenleyemediğini söyledi. Jandarma ve kolluk arasında tartışma yaşandığına tanık olduk.  O tartışma bize polisin bu dosyaya müdahalesini gösteriyor. Kolluğun polis kanadı gerçeğin ortaya çıkmaması için uğraşıyor. Parelel atış mıdır? Keşif mahallini gördü heyetiniz. Bu rapor atış paraleldir diyor. Atışı yapan çocuğun bulunduğu yer arasında günlük tabirle bayır aşağı durum olduğu gözardı ediliyor. Olay anında toplumsal gösteri, kalabalık bulunmamaktadır. Bu rapora yazılmamış. Rapor defaatle sanık Fatih Dalgalı’nın atış yaparken kafasını sağa eğdiğini söylüyor fakat nişan aldığını söylemekten imtina ediyor. Olay anında çocuğa sağlık hizmetinin verilmesinde en ufak bir girişimde bulunmuyorlar. Bu kastın niteliğini ortaya koyan bir husustur.

Adliye önünde açıklama yapan baba Sami Elvan, bu davanın artık kendi davaları olmadığını bütün ülkenin davası olduğunu belirtti. “Buradan gerçek bir adalet çıkmasını beklemiyorum” diyen Elvan, “ancak birlikte olursak adaleti sağlayabiliriz. Berkin benim değil herkesin çocuğu artık. Gezi’deki gibi 5 Şubat tarihinde burada sizleri bekliyorum. Sizleri 5 Şubat tarihinde görülecek duruşmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar