Beyaz et ve süt ürünlerine zam üstüne zam

Beyaz et ve süt ürünlerine zam üstüne zam

Emekçilerin nispeten kolay ulaşabildikleri beyaz et ve süt-süt ürünleri de ardı ardına yapılan zamlarla ulaşılmaz oldu!

Evlerine kırmızı et girmeyen işçi ve emekçilerin nispeten kolay ulaşabildikleri süt ya da beyaz et de artık aslanın ağzında. Hayvancılığın yaşadığı yıkım krizin etkisiyle girdi maliyetlerinin artmasıyla birleşerek gerçek bir yıkıma dönüşürken, fiyatlar da alıp başını gitmeye devam ediyor.

Süt ve süt ürünleri ve bazı kırmızı et mamullerine kısa sürede astronomik zamlar

Süt ve süt ürünlerine mayıs ayının başından beri ardı ardına zam bindiriliyor. 1 Mayıs’tan itibaren çeşitli kutu sütlere gelen zamma, 14-16 Mayıs tarihlerinde devam eden zamlar eklendi. Böylece süt ve süt ürünlerine yüzde 10 ila yüzde 25 arasında zam geldi.

Son olarak zamlanmayan bazı süt, peynir ve yoğurt markaları da 23 Mayıs’ta zamlandı. Süt ve süt ürünlerindeki fiyat artışlarını da sucuk, sosis ve salam gibi kırmızı et ürünleri takip etti. 13-17 Mayıs haftasında 39.3 TL olan Ankara’daki perakende kıyma fiyatları da 20-24 Mayıs aralığında 39.7 TL’ye yükseldi.

Mayıs ayı itibarıyla son bir yılda kıyma İstanbul’da yüzde 32.4, Ankara’da 17.8 zamlanmış oldu.

Beyaz ete zam üstüne zam

Ekonomik krizle birlikte ciddi bir yıkım yaşanan beyaz et üretiminde şimdiye kadar 2 bin 500 işletme kapandı. Maliyetler arttıkça üretim düştü, ardı ardına yapılan zamlar emekçilerin tüketim oranlarına da yansıdı.

Tavukta yüzde 150’lik zamlar!

Patronlar Dünyası’nın haberine göre tavuk kanat fiyatı 20 liraya kadar yükseldi. Artışın sebebi olarak dış ülkelere yapılan ihracat gösterildi.

Geçen eylül ayından bu yana yüzde 150’lik bir zam gören tavuk, son üç ayda yapılan zamlarla yeniden yüzde 50 arttı.

Yapılan zamların ardından tüm piliç ve tavuk bagetin fiyatı sekiz liradan 13 liraya, tavuk göğüsün fiyatı 12 liradan 18 liraya, tavuk kanatın fiyatı 13 liradan 20 liraya kadar yükseldi.

Adana Kasaplar Tavuk Balık Eti Şarkütericiler Odası Başkanı Saruhan Yağmur tavuk fiyatlarının, fahiş düzeyde olduğunu ve bunun en büyük nedenlerinden birinin dış ülkelere yapılan ihracattan kaynaklandığını belirtti.

Yağmur, “Büyük firmalar tavuk fiyatlarını aşağı indirmeli. Tavuğun fiyatı 7-8 liralardan 14-15 liraya kadar çıktı. Son altı ay içerisinde tavuk fiyatları yüzde 150 zam gördü. Devletimizin esnafa sahip çıkmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Tavukçuluk sektörünün gördüğü en yüksek fiyatlar

Tavukçular ise zam yapan firmalara tepki göstererek, hükümetten destek istedi. 21 yıldır tavukçuluk yapan Halil Güzergül, şu anki fiyatların tavukçuluk sektörünün gördüğü en yüksek fiyatlar olduğunu belirterek, “Biz hükümetimizin, bu fırsatçıların fiyatları nasıl yükselttiklerini araştırmasını istiyoruz. Çünkü vatandaşımızın alım gücü düşük ve bu yüzden tavuk bile alamıyor. Daha önce 3-4 kilogram tavuk isteyen vatandaşımız, şimdi ‘2-3 tane verir misin’ diyor. Önceden fakir yiyeceği olan tavuk, şimdi lüks oldu” diye konuştu.

Son üç ayda iş yerine gelen vatandaşlara tavuk fiyatlarındaki artışın sebebini anlatmaktan işine bakamadığını, çok sıkıntı çektiğini ifade eden Güzergül, “Ben vatandaşın yerinde olsam, bu zamları protesto ederim. Vatandaşlar yemesinler demiyorum, bir hafta tavuğu kıssınlar. Haftada üç kilogram tavuk yiyen bir kilogram yesin, o zaman üreticileri görürüm ben. Fiyat yarı yarıya düşer” şeklinde konuştu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar