‘Beyaz Tülbentliler’e Diyarbakır, Bakırköy ve Gebze’de saldırı

‘Beyaz Tülbentliler’e Diyarbakır, Bakırköy ve Gebze’de saldırı

Çocukları açlık grevi ve ölüm orucunda olan annelere Diyarbakır’da tazyikli suyla saldırdılar, Bakırköy’da gözaltına aldılar, Gebze’de engellediler!

Çocukları tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevi ve ölüm orucu direnişinde bulunan annelerin ısrarlı çığlıklarına dönük devlet saldırganlığı devam ediyor. İkinci 15 kişilik ekip bugün direnişlerini ölüm orucuna dönüştürürken “çocuklarımızın ölmesine seyirci kalmayacağız, tecrit kalksın” diyerek sokağa çıkan annelere de Diyarbakır ve İstanbul’da polis saldırısı gerçekleşti, Gebze Cezaevi önüne giden anneler de polis tarafından bir kez daha engellendi.

Diyarbakır

Beyza tülbentleriyle sokağa çıkan annelere polis tazyikli suyla saldırdı, saldırı sırasında bazı anneler baygınlık geçirdi.

İmralı tecridine karşı açlık grevi ve ölüm orucunda olan çocuklarının sesini duyurmak için Diyarbakır’da günlerdir yürüyüş ve oturma eylemleri yapan anneler, bugün de sokağa çıktı. Sembolleri haline dönüşen beyaz tülbentleri ile sokağa çıkan annelere, bazı HDP milletvekilleri ile Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatlar da destek verdi.

Polis barikatları ile çevrili halde bulunan Koşuyolu Parkı’na gelen anneler, burada oturma eylemi yapmak istedi. Ancak parka girişlerine polislerce yine izin verilmedi.

Bunun üzerine Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma Derneği’ne (TUAY-DER) doğru yürüyüşe geçen annelere TOMA araçlarından sıkılan tazyikli su ile müdahale edildi. Bu müdahale sırasında bazı anneler baygınlık geçirdi.

Anneleri iki gruba ayıran polis, o anları takip eden bazı gazetecileri de darp etti.

Gazetecileri bölgeden uzaklaştıran polislerin, iki gruba ayırarak çembere aldıkları annelere dönük müdahalesi uzun süre devam etti.

Bakırköy Cezaevi önü: Saldırıda çok sayıda gözaltı yapıldı

Açlık grevindeki yakınlarına destek olmak, seslerini duyurmak için bugün yeniden Bakırköy Cezaevi önüne yürümek isteyen ailelere saldıran polis, aralarından MA muhabiri İrfan Tuncçelik’in de bulunduğu çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

E-5 Otoyolu kenarında toplanan aileler, buradan cezaevi önüne yürümek istedi. Aileleri burada durduran polis, eylemin yasak olduğunu ileri sürerek çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Gözaltına alınanlardan şuana kadar ismi netleşenler şunlar:  Huri Tayfur, Sacide Tayfur, Emine Kaya, Vetha Bingöl, Naciye Karabaş, Asuman Çeşme, Yeter Seyhan, Gülsüm Dağ, Emine Saruhan ve soy adı öğrenilemeyen Güler ile Beyaz.

GEBZE CEZAEVİ ÖNÜ

Tutsak annelerinin cezaevi önündeki nöbetleri 32. Gününde yine engellendi, aileler eylemlerinden vazgeçmeyeceklerini belirtti.

Bugünkü eyleme; Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan ve Milletvekili Şevin Coşkun da destek verdi. Gebze Center AVM önünde bir araya gelen aileler, araçlarıyla Gebze M Tipi Kadın Kapalı Cezaevi önüne geçmek istedi. Ancak cezaevi yakınında araçların önünü kesen ve etrafını ablukaya alan polis ekipleri, ailelerin inmesine engel oldu.

‘Eylemler barışçıl’ 

Cezaevi çevresi çevik kuvvet polisi, panzer, TOMA ile kapatıldı. Ailelerin cezaevi önünde araçlarından inmesine engel olan polisler, aileleri cezaevinin karşısında bulunan sokağa yönlendirdi. HDP’li Fatma Kurtulan, polis amiri ile tartışarak yapılanları “hukuksuzluk” olarak değerlendirdi. Ailelerin eyleminin son derece barışçıl olduğunu, bunun güvenlik tedbiri alınması gerektirecek bir durum olmadığını ifade eden Kurtulan’a, polis, “Ben emirlere uyuyorum. Cezaevi önünde eylem yapmak, toplanmak yasaktır. Araçtan inmeleri halinde gözaltı yapacağız” dedi. Polis ablukasına alınan aileler, daha sonra ayrıldı.

Polis: gazeteci değilsiniz 

Milletvekilleriyle tartışması sırasında polis, olay yerinde bulunan herkesi Genel Bilgi Tarama  (GBT) tabi tuttu. Ayrıca, çekim yapılmasına engel olan polis gazetecilere, “Siz gazeteci değilsiniz burada çekim yapamazsınız” dedi. Gazeteciler polisin engellemelerine rağmen çekim yapmaya devam ederken, bu sırada polis amiri gazetecilerin çekim yapmasını engelleyerek, “Siz beni teşhir ediyorsunuz. Benim yüzümü çekiyorsunuz. Günlerdir yüzüm çekilerek teşhir ediliyorum” iddiasında bulundu.

Aileler, tecrit kaldırılana kadar cezaevi önünde olacaklarını belirterek, HDP Gebze ilçe binasına geçti. (MA’dan derlenmiştir)


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar