Bilseydiniz ne olurdu?

Bilseydiniz ne olurdu?

Onurlu sanatının ağırlığını taşıyan sizlerden “Bu seçim, iktidar tiyatrosu klibi olduğunu bilseydik gitmezdik” sözünü beklemekle çok şey mi istemiş oluruz? Tam tersi normali özlemiş oluruz

Cumhurbaşkanlığı’nın Dünya Tiyatrolar Günü vesilesiyle çektirip yayımlattığı klibe, klipteki sanatçılar tepki gösterdi.

Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre tiyatro seyircilerinin gönlünde taht kurmuş dört sanatçı özetle oyuna getirildiklerini söyediler. Organizasyonda yer alan Nilgün Belgün, klibin Kültür Bakanlığı desteğiyle yayımlanacağını, bunu klipteki sanatçılarla paylaştığını, klibin sonuna Erdoğan’ın mesajını ekleyeceğinden sonradan haberi olduğunu söyledi.

İnsanın aklına hemen “Bilseydiniz ne olurdu, oynamaz mıydınız?” sorusu geliyor ve bir yanıt bekliyorsunuz. Haldun Dormen dışında diğer sanatçılar “Bilseydik gitmezdik demiyor” ne yazık ki.

Sanatçıların söyledikleri:

Haldun Dormen: “Tamamen Nilgün’ün kurbanı olduk diyorum, hiçbirimiz bunun siyasi bir sonucu olacağından haberdar değildik. Ben bu zamana kadar AKP’den gelen hiçbir davete, hiçbir yemeğe katılmadım. Nilgün’ün haberi var mıydı yok muydu bilmiyorum, kendisi de olmadığını söylüyor.”

Suna Keskin: “Teklif bana Nilgün Belgün’den geldi, söz konusu tiyatro ve sanat olunca benim için akan sular durur. Ama ben klibin cumhurbaşkanlığı için çekildiğini bilmiyordum. Ben de klip yayımlandıktan sonra öğrendim.”

Nevra Serezli: “Haldun Dormen ve diğer arkadaşlarımın ismini de duyunca… Nilgün Belgün beni aramış ulaşamamış, BKM’nin müdürü aradı, ‘Tiyatro Günü için bir klip çekiliyor’ dedi. Bir nebze yardımcı olunursa diye gittim. Ama sonradan klibin sonuna bir şeyler konulmuş bilmiyorum.”

Göksel Kortay: “Nilgün Belgün’ün davetiyle gittik. Haberimiz yoktu. Videoyu da akşam 17.00’da izleyince gördük ne olduğunu. Ama biz bu ülkenin sanatçılarıyız, bu ülkenin halkına sanat yapıyoruz, tası tarağı toparlayıp gidemeyiz. Cumhurbaşkanlığı için yapıldığını bilseydim gider miydim, net bir şey söyleyemiyorum tabii ama sanat ayrımcı değil, birleştiricidir. Ben her türlü yasaklamaya karşı özgürlükten demokrasiden yanayım.”

Onurlu sanatının ağırlığını taşıyan sizlerden “Bu seçim, iktidar tiyatrosu klibi olduğunu bilseydik gitmezdik” sözünü beklemekle çok şey mi istemiş oluruz? Tam tersi normali özlemiş oluruz.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar