BİMEKS hakları için yaptıkları eylemlerden yargılanıyor!

BİMEKS hakları için yaptıkları eylemlerden yargılanıyor!

4 yıldır ücret ve tazminat haklarını alamayan, mahkeme kararlarına rağmen alacakları tahsil edilmeyen BİMEKS işçileri bugün, hakları için yaptıkları eylemler nedeniyle yargılandıkları davanın duruşması için Çağlayan Adliyesi’ndeydi.

4 yıldır ödenmeyen tazminat ve ücretlerinin ödenmesi, mahkeme kararlarının yerine getirilmesini isteyen, bunun için yaptıkları eylemlerde sayısız kere gözaltına alınan BİMEKS işçileri bugün Çağlayan Adliyesi’ndeydi. İşçiler haklarını ödemeyen, sayısız dalavereyle mahkeme kararlarının gereğini yerine getirmekten kaçan ve fakat kendilerine dokunulmayan patronlarla ilgili 13 ilde nitelikli dolandırıcılıktan suç duyurusunda bulunmuş, hepsi hakkında takipsizlik kararı verilmişti. Onlar hakkında takipsizlik kararı veren devlet, işçileri haklarını istedikleri için eylem yapmaları gerekçesiyle yargılayarak sınıfsal karakterini de açıkça ortaya koydu.

Bugün Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması yapan işçilere, Vedat Akgiray’ın öğretim görevlisi olduğu Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri de destek verdi.

“Kayyumlara inat yaşasın hayat!”, “İşçiyiz haklıyız kazanacağız!”, “BİMEKS işçisi yalnız değildir!”, “Öğrenci işçi dayanışması!” sloganlarının atıldığı Çağlayan’daki eylemde işçiler “Yasal eylemlerimize dava açan devlet, Akgiraylara neden dokunmuyor” pankartı açtı. Boğaziçi öğrencileri ise “BİMEKS işçisi yalnız değildir” pankartı arkasında toplandı.

Duruşma, hakimin mazeret bildirmesi sebebiyle ertelendi. BİMEKS İşçileri duruşma sonrası adliye binası önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar