Bimeks işçileri 22 Haziran’da eylemde

Bimeks işçileri 22 Haziran’da eylemde

En büyük teknoloji marketlerinden olup, batık hale getirilen Bimeks’te çalışan bin 500 işçi, 4 yıldır ödenmeyen ücretleri ve tazminat hakları için 22 Haziran’da eylemler gerçekleştirecek

Boğaziçi ve Özyeğin Üniversitesi’nde hocalık, Türkiye Uzay Ajansı’nda yöneticilik yapan Akgiray kardeşlere ait olup, Türkiye’nin en büyük teknoloji marketiyken batırılan Bimeks’te çalışırken bir anda işsiz kalan ve tam 4 yıldır tazminat hakları ve gasbedilen ücretleri ödenmeyen bin 500 işçi, 22 Haziran’da İstanbul ve Ankara’da eylemler gerçekleştirecek.

Bimeks Direnişi Twitter hesabından duyurulan eyleme ilişkin, “Maaş ve tazminatlarını alamayan 1500 BİMEKS işçisi olarak ‘Artık yeter’ dedik, bir araya geldik. Gasp edilen haklarımızı söke söke almak için mücadeleye başlıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

İşçiler patronların akademik kimliklerine de işaret ederek, “Mücadelemize bizden çaldıkları ile şatafatlı hayatlarına devam eden ve akademik çevrelerde saygınlıklarından hiçbir şey kaybetmeyen Akgirayları ifşa ederek başlıyoruz” diye belirterek üniversiteler önünde yapacakları eylemleri duyurdular.

Açıklamada, “Bimeks patronları Murat-Vedat-Ahmet Akgiray ve diğer yönetim kadroları tarafından ‘aynı gemide’ olduğumuz söylendi ve dişimizi sıkmamız istendi. Bugün yarın derken Bimeks 2018 yılında tüm yönetim kadrolarını dağıttı. Biz 1500 Bimeks işçisini tazminatsız maaşsız kapının önüne koydu. İflas vermeyerek bir batık şirkete dönüştü” denildi.

22 Haziran’da yapılacağı açıklanan eylemlerin yerleri ve saatleri şöyle:

İstanbul

22 Haziran Pazartesi, 11.30: Özyeğin Üniversitesi Rektörlüğü önü

22 Haziran Pazartesi, 13.30: Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü önü

Ankara

22 Haziran Pazartesi, 14.30: Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Türkiye Uzay ajansı önü

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar