Bir çift ayakkabı

Bir çift ayakkabı

Sunay Akın, tarihin derinliklerinden insan hikayelerini edebiyat ve ayakkabılarla harmanlayarak yazmış. Sevgiye dair dopdolu bir kitap çıkmış ortaya

Gürbüz Deniz

1919’da, devrimci Rosa Luxemburg Berlin’de katledildi.

Katiller onu dipçik darbeleriyle öldürüp bir kanalın sularına attılar.

O esnada ayakkabısının teki yere düşmüştü.

Bir el ayakkabıyı çamurun içinden aldı.

Rosa ne özgürlük adına adaletin ne de adalet adına özgürlüğün feda edildiği bir dünya istiyordu.

Bir el her gün, tıpkı o tek ayakkabıya yaptığı gibi, bu bayrağı da çamurun içinden çıkarıyor.”

Ayakkabı deyip geçmeyin, varlık sebebi ayakları korumak olan üründen o kadar çok öykü çıkıyor. Acı türküler kıvamında olan bu öyküleri derleyen yazarın tarzı okuyucuyu kitap boyunca sürüklüyor ve dinç tutuyor. Hikayeleri ayakkabıyla bağdaştırıp iç içe bağlantılı hikayeleri birlikte sunması geçmiş ve şimdi arasında mekik de dokutuyor. O kadar çok anlatı var ki hepsinin kahramanı tarihten alıntı bilindik simalar.

Ayakkabıların çağrışımı bende ölüm olmuştur, sizde belki yaşam olur. Okuyun birçok deneyimi ve yaşanmış olayları bir çırpıda bitirecek ve kitabı eğer bencil değilseniz bir dostunuza kesinlikle hediye edeceksiniz.

Ayakkabılar ve hayatlar basit gibi geliyor ama konuyu 1870’lerden alıp 1970’lere öyle bir getiriyor ki yazar, yeniden okumamak elde değil. Sunay Akın, tarihin derinliklerinden insan hikayelerini edebiyat ve ayakkabılarla harmanlayarak yazmış. Sevgiye dair dopdolu bir kitap çıkmış ortaya.

“Suçu, asılanlar için ağlamak, arkalarından gözyaşı dökmektir.

Birileri korkuyordu, çünkü biliyorlardı ki tarih kendi hayatlarının sonu için geçerli olacak ‘ceset’ tanımına o üç devrimciyi asla sığdıramayacaktır.”

Denizlerin postal öyküleri, Nesimi Çimen, Aşık Veysel gibi ozanlarımız,Yuri Gagarin, Nazım Hikmet ve Abidin Dino gibi değerlerimizin ayakkabı öykülerini merak etmiyor musunuz?

Sunay Akın’ın “Bir Çift Ayakkabı” adlı eseri, özünde ayakkabılarla dile gelen 37 hayatın anlatıldığı denemelerden oluşuyor.

184 sayfalık bu kitapta her hikaye sizi başka bir zamana ve başka bir mekana misafir edecek ve siz 37 farklı sahnede hep bir çift unutulmuş ayakkabı bulacaksınız.

Esenlikle ve dostlukla kalın…


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar