Bir genç ve bir işçi çaresizlik, yokluk, işsizlik bunalımıyla intihar etti

Bir genç ve bir işçi çaresizlik, yokluk, işsizlik bunalımıyla intihar etti

2020’nin ilk günlerinde bir işçi ve bir üniversite öğrencisi yokluk, işsizlik, çaresizlik ve çıkışsızlıkla intihar ederek ,kapitalist barbarlığın yarattığı insanlık yıkımını bir kez daha gözümüze soktu!

2019 ve öncesinin yarattığı toplumsal yıkımı devralan 2020, sadece ardı ardına yapılan zamlar ya da dünyada-bölgede-ülkede yaşanan kritik siyasi gelişmelerle gelmedi. Önceki yıkım girdisinin niteliği yüzünü, yılın ilk günlerinde ardı ardına gelen intihar haberleriyle göstermekte gecikmedi.

Bir intihar haberi, AKP’li Üsküdar Belediyesi’nin 31 Mart yerel seçimlerinin hemen ardından gerekçe bile göstermeden her türlü haktan yararlanmalarını da engelleyecek 25. maddeden işten attığı işçilerden Recep Kılınçarslan’dan geldi.

Diğer haber de İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü 3. sınıf öğrencisi Sibel Ünli’nin intihar haberi oldu. Ünli, geride bıraktığı sosyal medya mesajlarıyla nasıl bir yokluk-çaresizlik ve anlamsızlık kıskacına sıkıştığını da göstererek intihar etti.

“Gidecek yerim yok yaşanmaya değer bir hayatım da”

Sibel Ünli’nin yaşamına son vermeden önce sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar; emekçi çocuklarının çıkışsızlık ve çaresizlikle nasıl bir ruh haline sürüklendiklerinin de açık ifadesi oldu. Her açıdan isyana çağıran bu zamanın o isyanın gecikmesiyle nasıl bir yıkımla karakterize olacağının…

Dayanışmanın, örgütlülüğün, gelecek bilinci ve düşlerinin kaybedildiği noktada intiharın baskın bir seçenek haline geldiğini gösteren Ünli’nin intiharı, bu gerçeği bir kez daha sarsıcı bir şekilde hatırlattı.  Keza Ünli intiharından önce, yönettiği ‘kibele1903” adlı hesabına sabitlediği mesajında “ Gidecek yerim yok yaşanmaya değer bir hayatım da” diye yazmıştı…

20 yaşındaki Ünli’nin cansız bedeni Samatya açıklarında bulunmadan önce sosyal medyada yaptığı diğer paylaşımlarda da yaşadığı ekonomik sıkışmayı, parasızlığının boyutlarını, okuyabilmek için çalışmak zorunda olduğunu ve emek gücünü satacak bir iş bulamadığını gösteriyordu.

Yeni yıldan beklentisini de yine sosyal medya hesabından “iş bulmak” diye paylaşan Ünli’nin intiharı, sosyal medyaya #SibelÜnli etiketiyle taşındı. Arkadaşları “Sibel’in katili kapitalizmdir!” diye belirtti.

“Yemekhane kartımda sadece bir lira var”

Ünli, bir başka paylaşımında ise üniversite yemekhanesinde kullanılan kartında sadece bir lira kırk kuruş kaldığını şu ifadelerle aktarıyor:

Bir liraya karnımı doyurabilir miyim enter

Yemekhane kartımda para kalmamış sadece bir liram var

Bir lira kırk kuruşmuş

İÜ öğrencileri, yaklaşık bir haftadır, yönetimin, günde üç öğün olan indirimli yemek hakkını bir öğüne düşürmesine ve dönem başında yapılan yemekhane zammına karşı mücadele ediyor. Ekonomik kriz koşullarında cüzi miktardaki parayla yaşam mücadelesi verdiklerini ve krizin faturasının öğrenci ve emekçilere kesilmesine karşı olduklarını söyleyen öğrencilere karşı polis cop kullanmış ve rektörlüğe dilekçe vermelerine engel olmuştu.

AKP’li Üsküdar Belediyesi’nin attığı işçi intihar etti

31 Mart seçimlerinin ardından AKP’li Üsküdar Belediyesi’nde çok sayıda işçi gerekçe gösterilmeden işten çıkarıldı. İşten çıkarılanların işlerine geri dönebilmek için belediye binası önünde başlattıkları eylemler sonuçsuz kalırken, işten atılan işçilerden Recep Kılınçarslan’ın iş bulamadığı ve yaşadığı maddi sıkıntılara dayanamayarak yaşamına son verdiği öğrenildi. Kılınçarslan’ın cenazesi, dün ikindi namazına müteakip Bağcılar Sancaktepe Camii’nden kaldırıldı.

Cumhuriyet’in haberine göre, yeğeninin intiharı hakkında konuşan dayı Muhammet Kılınçarslan, “Yeğenim 31 Mart seçimlerinin ardından işten çıkarılan mağdur işçilerinden biriydi. İş bulmak için bazı yerlere müracaat etti ancak iş bulamayınca sorun yaşadığı için böyle bir şey yaptığını düşünüyoruz. Bir eşi ve 7 yaşında bir kız çocuğu vardı” diye konuştu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

1 Yorum

  • Safter
    10/01/2020, 10:13

    Akp tayip erdogan ‘ve cok kiymetli ailesi safsaftali Luks hayatlari doymak bitmeyen yolsuzluklari rant uretim yok Kamu mallarini sattilacak bir seyi kalmadi bu ulkenin turkiyenin.. oyrenci he verilen yemeye bile goz diker hale geldiler saraylar sahibi re is. Saray cöpune attigi yemek artiklarin verse gunde yüz ogrencinin Karni doyar en az

    YANIT

İlgili yazılar