Bir iş cinayeti davasında daha ödül gibi “ceza”!

Bir iş cinayeti davasında daha ödül gibi “ceza”!

Mayıs 2017’de, İTÜ’de cam silerken 3. kattan düşen 52 yaşındaki temizlik İşçisi Murat Danacı’nın ölümünün ardından açılan davadaki tek sanık 24 bin 300 TL’lik adli para cezasına çarptırıldı ve bu da 20 taksite bölündü…

Mahkemelerin iş cinayetleri karşısındaki tarafgir tutumlarına bir yenisi daha eklendi.  Patronlara “her türlü keyfilik serbest” mesajı veren bu kararlardan sonuncusu da İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ), 5 Mayıs 2017’de cam silerken 3. kattan düşen temizlik işçisi Murat Danacı’nın ölümüne ilişkin davada verildi. Mahkeme, davada yargılanan tek sanığa verilen hapis cezasını önce indirdi ardından da “yargılama sürecinde olumlu davranışları olduğu” iddiasıyla 24 bin 300 liralık para cezasına çevirdi, bu cezayı da 20 aylık takside böldü!

Murat Danacı, İTÜ Maslak Kampüsü’ndeki Elektrik-Elektronik Fakültesi’nde camları silerken 3. Kattan düşerek hayatını kaybetmişti. Tanık ifadeleri ve raporlar yüksekte çalışan işçilere herhangi bir eğitim verilmediği ve herhangi bir iş güvenliğinin bulunmadığını açıkça ortaya koyduğu halde böyle bir karar verildi!

Soma’da, Torunlar’da sergilenen tiyatronun hemen tüm iş cinayeti davalarında aynen yinelendiğinin göstergesi olan bu kararın, yeni iş cinayetlerine davetiye çıkarmak dışında bir anlamı olmadığı açık.

Konuya ilişkin sosyal medya hesabından paylaşım yapan Murat Danacı’nın oğlu Ozan Danacı, “Mahkeme iş kazasında ölen babam için sanıklara ödül gibi ceza verdi. Mahkemeye adım bile atmayan sanık ve avukatının nasıl olur da, ‘yargılama sürecinde olumlu davranışları’ olmuş olabilir? Hapis cezası para cezasına çevirilir?” diye sordu.

Ozan Danacı daha önce yaptığı açıklamalarda, işçilerin iş güvenliği olmadan güneş panellerinden yürütüldüğünü, yorulduklarını söylemelerine rağmen yetkililerin işçileri zorla cama çıkarttığını, 8 işçiye 1 emniyet kemeri düştüğünü ve yüksekte çalışan işçiler için yüksekte çalışma eğitimi verilmediğini ifade etmişti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar