Bir kadın herkesin gözü önünde kaçırıldı!

Bir kadın herkesin gözü önünde kaçırıldı!

Boşanmak istediği için uğradığı toplumsal baskıdan kaçarken akrabaları tarafından otobüsten darbedilerek indirilen Kadriye Çavuş’un “kurtarıldığı” açıklandı!

Boşanmak istediği için ailesinin baskısına maruz kalan ve çareyi sığınma evine başvurmak için evden kaçmakta bulan Kadriye Çavuş isimli genç kadın, abileri olduğu daha sonra anlaşılan ve kadını köleden farklı görmedikleri anlaşılan erkekler tarafından bindiği şehirlerarası otobüsten zorla indirilerek muhtemel ölüme doğru sürüklendi.

Ankara-Mersin istikametinde hareket eden Villa Turizm’e ait otobüs, Aksaray Tuana Turistik Tesisleri’nde molanın ardından hareket ederken akrabaları 06 BFJ 470 plakalı beyaz bir araçla otobüsün önünü kesti ve araçtan inerek otobüste bulunan Kadriye Çavuş’u darbederek kaçırdı.

Kalabalık otobüste anlamlı bir tepkiyle karşılaşmadan saçlarından sürükleyerek, darbederek kendi araçlarına bindirdikleri Kadriye’nin suçu; istemediği bir evliliği sonlandırmaya karar vermekti.

Araçta bulunanların polisi bilgilendirmesi üzerine şimdilik “kurtarılan” Kadriye’nin bundan sonra neler yaşayacağı da üç aşağı beş yukarı belli. Erkek egemen zihniyet tarafından belirlenmiş ve kadına köle dışında bir rol biçmeyen bu anlayışın Kadriye’nin peşini bırakmayacağı açık.

Olayın basına yansımasından sonra gerine gerine yaptığı belli olan açıklamasında İçişleri Bakanı sıfatı taşıyan Süleyman Soylu, “Trafik ve asayiş birimlerimiz tarafından araca el konulmuş, şahıslar yakalanmıştır. Kadriye Çavuş, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yetkilileri ve emniyet güçlerimizin korumasındadır. Tüm kamuoyuna saygıyla duyurulur” dese de devletin o “şefkatli kollarının” cinayet tehlikesi olan kadınları ne kadar sarmaladığını hepimiz biliyoruz. Dahası boşanma konusundaki alerjisini, kadına dönük peşin önyargılarını, kadın katillerine gösterdiği toleransı düşündüğümüzde Kadriye’nin de nasıl bir muameleyle karşılaşacağını öngörmek zor değil.

Kadriye ve Kadiye’ler o otobüslerdeki insanların tepki göstermeyi bir kültür haline getirdiklerinde kurtulabilirler. Başka da yolu yok…


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar