BM: Koronavirüs tarihi bir yoksullaşmaya neden oldu

BM: Koronavirüs tarihi bir yoksullaşmaya neden oldu

BM hazırladığı raporla dünya çapında tarihi bir yoksullaşmanın başladığını ortaya koydu. Durumu en kritik olanlar ise kayıtdışı çalışanlar

Pandemi öncesinde başlayan yapısal krizin yarattığı toplumsal yıkım, pandeminin sonuçlarıyla da birleşerek devasa boyutlara ulaştı. Yoksulluğun, işsizliğin dizginlerinden boşalmışçasına tırmandığı bu koşullar Birleşmiş Milletler’in (BM) hazırladığı raporlara da yansıyor. “Yoksulluk yönetimi”ni salık veren BM raporunda pandeminin 1929’dan sonraki en büyük ekonomik durgunluğu tetiklediği, bunun sonucunda milyonlarca insanın yoksulluk tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı vurgulandı. Bu koşulların daha da kötüleşeceği öngörülen raporda sözkonusu kırılmanın sonucu olarak dünya çapında 176 milyon insanın yoksullaşma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtildi. Durumu en kritik olanların dünya çapında çalışan nüfusun neredeyse üçte ikisine tekabül eden kayıtdışı çalışanlar olduğu kaydedildi.

DW Türkçe’de yer alan habere göre mevcut durumdan daha da karanlık bir tabloya işaret eden BM Gıda Hakkı Özel Raportörü Olivier De Schutter, “krizin yoksulluk üzerindeki en kötü etkilerinin ise henüz tecrübe edilmediğini” söylüyor.

Raporda yoksulluk sınırı günlük 3,2 dolardan hesaplandı.

Pandemi sürecince 113 ülke toplam 589 milyar dolarlık sosyal yardım paketlerini devreye sokmuş olsa da, bu yardımlardan çok sayıda insanın faydalanamadığı kaydediliyor.

Ayrıca mevcut önlemlerin kısa vadeli ve yetersiz olduğuna dikkat çeken De Schutter, bu nedenle de çok sayıda kişinin yardımlara ulaşamadığını belirtiyor.

De Schutter, uluslararası topluma yardım paketlerini en yoksullara yönelik olarak güçlendirmeleri çağrısı yapıyor.

En kritik kayıtdışı çalışanlar

BM’nin raporuna göre durumu en kritik olanlar ise kayıtdışı çalışanlar. De Schutter, dünya çapında sayıları 2 milyarı bulan ve çalışan nüfusun yüzde 61’ini oluşturan bu kişilerin ulusal yardım paketlerinde göz önüne alınmadığı eleştirisinde bulunuyor.

Birçok ailenin pandemi sürecince birikimlerini tükettiği ve son malvarlıklarını ellerinden çıkarmak zorunda kaldığı belirtiliyor.

Pandeminin ekonomik sonuçlarından en ağır biçimde etkilenenler arasında mülteciler de yer alıyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar