Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden Bimeks işçileri için rektörlüğe çağrı

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden Bimeks işçileri için rektörlüğe çağrı

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, “Okulumuz etik ilkelerine uymayan, bin 500 Bimeks işçisinin hakkını gasp etmiş olan Vedat Akgiray’ın Etik Kurul tarafından soruşturulmasını talep ediyoruz” diyerek rektörlüğe çağrıda bulundu.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, rektörlüğe teslim ederek, sosyal medyadan da paylaştıkları açık mektupta Bimeks işçilerinin ücret ve tazminat haklarının üzerine çöken, bu konuda sayısız hileye, dolana başvuran Akgiray Kardeşler’den Vedat Akgiray hakkında etik kurullar tarafından soruşturma açılmasını istedi.

Okulun beklediği akademik dış ilişkiler etik ilkelerine uymayan Vedat Akgiray’ın Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde akademisyen olmasından duyduğumuz rahatsızlığı açık mektubumuzda belirtmek durumundayız” cümleleriyle başlayan mektupta, Akgiray’ın hâlâ okulda çalıştığı, hatta lisansüstü program yöneticilikleri gibi önemli görevler verilen İşletme Bölümü öğretim üyesi olduğu hatırlatıldı.

Mektupta “Kendisi 2018’de Yönetim Kurulu dağıtılan, hisse değerleriyle oynanarak borsa vurgunu gerçekleşen elektronik mağazası Bimeks’in kurucu üyelerindendir. Bu süreçle beraber 1500 Bimeks işçisinin maaş ve tazminatları ödenmemiştir. Yürütülen hukuki süreçler işçilerin lehine sonuçlanmasına rağmen maaş ve tazminatları gasp edilmeye devam edilmektedir. Serbest Piyasa Kurulu Başkanı’yken ise şaibeli hisse hareketlenmeleri gerçekleşmesinin ardından görevden alınmıştır. Kısacası Vedat Akgiray, maaş ve tazminatları ödenmeyen 1500 Bimeks işçisinin ve daha binlerce kişinin hakkının gasp edilmesinden sorumludur” denildi.

Açık mektuplarında Vedat Akgiray’ın okullarının akademisyenlik yapması ve Bimeks işçilerinin okul önünde seslerini duyurmak için eylemler yapmak zorunda bırakılmasının kendilerinin kabul edemeyeceği bir durum olduğunu vurgulayan öğrenciler, “Vedat Akgiray’a ilgili etik kurullar tarafından soruşturma açılmasını talep ediyoruz” dedi.

Açık mektupta imzası bulunanlar şöyle: Boğaziçi Dayanışması, BUSOS, BÜ(S)K, BÜÇEV, BUED, MFT Boğaziçi, SFT, BÜFK, BÜO, BÜKAK, BÜMA, BÜYAK, BUFOK, BÜLGBTİ+, BUÇEK, KÖY-KOOP, SBK, BÜSUİK, BÜEC, BÜTMK, BÜYELKEN, BÜYAP, Öğrenci Sendikası Boğaziçi, Boğaziçi Kadın+ Dayanışması, Boğaziçi Üniversitesi Folklor Kulübü.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar