Bomonti Bira Fabrikası’nın son binaları da Diyanet’e!

Bomonti Bira Fabrikası’nın son binaları da Diyanet’e!

Bomonti Bira Fabrikası’nın binaları Diyanet’e devredildi: Otopark, mescit ve yurt yapılacak. Devir İstanbul 2 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun ’98 yılındaki kararı kaldırmasıyla yapıldı, Gezi Parkı’na yapılması planlanan Topçu Kışlası projesinde adı geçen mimar bu projede de var!

AKP’li devletin tarihsel-kültürel dokuyu, yaşam biçimi ve alışkanlıklarını, kısacası tüm bir toplumsal şekillenişi; mekanın ideolojik dönüşümüyle birlikte yeniden kurma çabası devam ediyor. “Millet Kıraathaneleri”, “Millet Bahçeleri”, devasa büyüklükte camiler, camilerin mimarisinin de bu dönüşüme uygun şekilde kurgulanması, ideolojik anlamda sembolik değeri olan binaların şimdiki dönüşüme uygun şekilde yıkılarak yeniden kurulması…

Bu sefer de sıra İstanbul’un önemli simgelerinden biri olan Bomonti Bira Fabrikası’nın kalan son binalarının Diyanet’e tahsis edilmesine geldi. Plana göre binalar yıkılıp sökülerek yerlerine; mescit, yurt, sergi salonu ve katlı otopark yapılacak!

Fabrikanın tarihsel-simgesel anlamı düşünüldüğünde Diyanet’e yapılan bu tahsisin nasıl bir ideolojik-siyasi nitelik taşıdığı anlaşılacaktır. Tarihsizleştirme-belleksizleştirme ve tüm bunları yeniden yazma saldırısının ifadesi olan bu karar AKP’li devletin saldırganlık kararlılığının da ifadesi!

İtiraz edilecek

Müteahhitlerden sonra aklımıza gelebilecek tüm doğal zenginlikleri bu sefer de madencilere peşkeş çeken o yağmacı-talancı politikaların da devamı olan bu karara karşı Mimarlar Odası dava açmaya hazırlanıyor. Şişli Belediyesi Kent Konseyi de yıkımın kabul edilemez olduğunu belirterek, davaya müdahil olma kararı aldı.

Kararı önceki kararı yok sayan İstanbul 2 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu aldı!

1890 yılında Feriköy’de kurulan Bomonti Bira Fabrikası ve ona ait binalar, 1998 yılında İstanbul 1 No’lu Koruma Kurulu tarafından “korunması gereken kültür varlığı” statüsüne alınarak tescil edilmiş.

İstanbul’un erken sanayi miraslarından olan tarihi Bomonti Bira Fabrikası’yla ilgili İstanbul 2 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun yeni bir karar aldığı ortaya çıktı. Kurul, yıllardır atıl halde tutulan 1548 ada 9-10 parsel üzerinde bulunan Hazine Maliyesi’ne ait Bomonti Bira Fabrikası’nın birer parçası olan ‘eski malt binası, eski silo, eski arpa temizleme binası ve eski kazan dairesi’ taşınmazlarının Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsisine onay verdi.

Topçu Kışlası projesindeki mimar bu projede de var!

Artı Gerçek’ten Rıfat Doğan’ın haberine göre kurul ayrıca 13 Haziran tarihinde aldığı kararla, mimar Halil Onur’un tescilli yapıların bulunduğu alana ilişkin hazırladığı ve içinde mescit, yurt, sergi salonu ve katlı otopark bulunan projeyi de uygun bularak, söz konusu taşınmazların söküm ve yıkımına da izin verdi. Mimar Onur, Taksim Gezi Parkı’na yapılması planlanan ancak kamuoyunda tepkilere neden olan “Topçu Kışlası” projesinin de mimarıydı.

Oda’nın sorusu üzerine açığa çıktı

Tahsis ve yıkım kararı üzerine Şişli Belediyesi’ne bilgi amaçlı yazı yazan Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsis edilen söz konusu taşınmazların, Türkiye ve İstanbul’un erken sanayi miraslarından Bomonti Bira Fabrikası ile bir sanayi kompleksi oluşturan ve bu nedenle İstanbul 1 No’lu Koruma Kurulu’nun çeşitli kararlarıyla tescil ve koruma altına alınarak yıkımlarına izin verilmeyen yapılar olduğuna dikkat çekti. Oda, geri dönüşü mümkün olmayan sonuçlar doğmaması için konuyu yargıya taşıma kararı aldı.

Şişli Belediyesi Kent Konseyi Genel Sekreteri Tolga Bektaş ise kamuoyu duyarlılığı yaratmak için açıklama yapacaklarını ve konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar