Botan: Burası Haci Birlik ve Mehmet Tunç’un yurdudur

Botan: Burası Haci Birlik ve Mehmet Tunç’un yurdudur

Cizre, Şırnak, Nusaybin, Silopi, İdil gibi Botan kentlerinde halk on binler olup Newroz alanlarına aktı, Mehmet Tunç’u, Haci Birlik’i, zindanlardaki direnişi, Leyla Güven’i alanlara taşıdı

Diyarbakır, Van, Şırnak, Cizre, Nusaybin, Midyat, Batman, Tatvan, Karakoçan, Suruç, Silopi, Yüksekova, Adana, Ağrı, Antalya, Antep, Aydın, Bodrum, Bursa, Çanakkale, Hatay, İzmir, Manisa, Mersin ve Cihanbeyli’de bugün kutlanan Newroz gerek kitleselliği gerekse ruhuyla son yıllarda yaşanan Newroz’ların en görkemlisi oldu. Hemen tüm illerde törenlere tecride karşı direnişin esinlediği duygular damgasını vurdu.

Kürt halkı en ağır bedellerin ödendiği Cizre, Şırnak, Nusaybin, Silopi, İdil gibi Botan kentlerinde sokağa çıkma yasağı döneminde aldığı derin yaraları direniş ruhuyla sağalttığını, o direnişlerden miras kalan Mehmet Tunç’ların ruhunu bir bayrak gibi yüreğinde taşıdığını gösterdi. Onca operasyona, gözaltı ve tutuklamalara, onca travmaya rağmen Kawa’nın ruhuyla Newroz’a direniş selamları gönderdi.

CİZRE

Cizre’de polis ablukaları, barikatlarını aşa aşa Newroz alanına aktı. On binlerce Kürt emekçi unutturulmaya çalışılan tarihini, onun simgelerini giyerek, bayraklarını taşıyarak, sloganlarını haykırarak yaşattığını, unutturamayacaklarını bir kez daha gösterdi.

Konak mahallesi Newroz alanında yapılan kutlama “Bijî Berxwedana Zindanan!” sloganlarıyla başladı. Mehmet Tunç ve Asya Yüksel şahsında bodrumlarda katledilen onlarca genç, Newroz alanında yaşatıldı.

7’den 70’e herkesin Botan yöresine ait kıyafetler giydiği Cizre Newroz’unda polisler tarafından leşkeri kıyafete ilk önce izin verilmezken, sonrasında yapılan görüşmelerle izin verildi.

Cizre’de binlerin coşkusuna önceki dönem Şırnak Miilletvekili Faysal Sarıyıldız da ortak oldu. Cizre halkına mesaj gönderen Sarıyıldız, “Tüm Cizre’nin Newroz’u kulu olsun” dedi. Sarıyıldız ayrıca alana görüntülü bağlanarak, Cizrelilerin coşkusuna da tanıklık etti.

Tutuklu önceki dönem Şırnak Milletvekili Ferhat Encü de Cizrelilerin Newroz’unu gönderdiği mesaj ile kutladı.

Koma Dengbêjên Botanê’nin sahne almasıyla kutlama devam etti. Ardından söz alan HDP Cizre İlçe Eşbaşkanı Güler Tunç, “Tüm Cizîra Botan’ın Newroz’u kutlu olsun. Bugün Mehmet Tunç’ların ruhuyla Newroz’unuzu kutluyoruz” dedi.

Ardından sahneye çıkan HDP Cizre Belediye eşbaşkan adayları Berivan Kutlu ve Mehmet Zırığ halkı selamladı. Berivan Kutlu, Türkiye’de kirli bir siyaset yürütüldüğünü vurgulayarak, “Bugün halkların diline, kültürüne saldırıyorlar. Onlar asla kazanamayacak çünkü halklar hiçbir zaman onların zulmüne boyun eğmedi” dedi.

‘Erdoğan’ın Dehaklaşmasına karşı Kawalaşacağız’ diyen Kutlu, “Leyla ve Berivan’ların diyarı Cizîra Botan sizleri selamlıyorum. Cezaevlerindeki arkadaşlarımıza, Leyla Güven’e bin selam olsun. Bugün bizim üzerimizde yoğun bir tecrit uygulanıyor. Biz bu tecridi kıracağız” diye belirtti.

‘Cizre Direniştir’

Ardından konuşan eşbaşkan adayı Mehmet Zırığ ise Demirci Kawa’nın halkların özgürlüğü için direndiği gün olan Newroz’u kutladıklarını ifade etti. Zırığ, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Cizre ve direniş birdir. Yüzlerce Kawa’lar yetiştirdi Cizre; Orhan Doğan, Mehmet Tunç, Tahir Elçi. Cizre çok bedel ödedi ama bu kadar bedelin sonu başarı olacak. Cizre kahramandır, Cizre direniştir. 31 Mart’ta Cizre kendine dayatılan zulme en büyük cevabı verecektir. Barış, özgürlük için binlerce arkadaşımız bu gün açlık grevinde, onların bu direnişini selamlıyoruz.

Son olarak söz alan HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir de halkın coşkusunu selamladı. Cizre’nin Kürt illerinin kalbi olduğunu ve tüm gözlerin Cizre Newroz’unda olduğunu söyleyen İmir, “Cizre yıllardır direnişiyle Kürdistan halkının onuru oldu” dedi.

Leyla Güven ve açlık grevcilerini selamlayan İmir, “Bugün Newroz Zülküf Gezen’dir’ dedi.

Yapılan konuşmalar ardından “Bijî Newroz” sloganları eşliğinde Newroz ateşi yakıldı.

Ardından Newroz sanatçılar Hozan Hediye ve Şiyar Bervari’nin seslendirdiği ezgilerle sona erdi.

ŞIRNAK

Şırnak merkez, Uludere ve İdil ilçelerinde onbinleri bulan kitlelerle gerçekleştirilen Newroz kutlamalarında alanlar renk cümbüşüne dönüştü. Kutlamalarda halk, “Burası Haci Birlik ve Mehmet Tunç’un yurdudur” mesajı verdi.

Şırnak merkez

3 yıllık yasak kararının ardından Şırnak merkezde on bini aşkın kişinin katılımıyla gerçekleştirilen Newroz kutlamaları, konuşmalar ve çekilen halayların ardından büyük bir coşkuyla son buldu. Yakılan Newroz ateşinin ardından konuşan DBP MYK üyesi Sevim Adsoy, açlık grevleri eylemlerini selamlayarak, Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasıyla barışın tesis edilebileceğine dikkat çekti.

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, Güven’in eylemini kutlayarak, Zülküf Gezen’i andı. Geçmişte Newrozların yasaklandığını ancak buna rağmen Şırnak halkının buna kulak vermediğinin altını çizen Günay, açlık grevi eylemlerine işaret ederek, “Tarihsel bir süreçle karşı karşıyayız. Bu direniş faşizmin yüzünü açığa çıkarmıştır. Bu tecrit artık tüm toplumun üzerinde uygulanıyor. Tecridin kırılmasıyla faşizm yıkılacak” dedi.

‘Şırnak yalanlara artık inanmaz’

Son olarak konuşan HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş ise, Botan halkının tüm baskılara rağmen ayakta olduğunu dile getirdi. “Burası Hacı Lokman Birlik’in, Mehmet Tunç’un, Taybet Ana’nın yurdudur” diyen Özgüneş, kentin tüm geçim kaynaklarının sömürüldüğünü kaydetti. “Tayyip düşecek, demokrasi gelecek” sloganıyla sözü kesilen Özgüneş, seçimler için kente taşınan usulsüz seçmenlere değinerek, “Bizi belediye başkanı yaparsanız, hastane yapacağız’ diyorlar. ‘Şırnak’ı yeniden kuracağız’ diyorlar. Bu yalanlara artık Şırnaklılar inanmaz” dedi.

Uludere’de coşkulu kutlama

Uludere’deki kutlamalar ise, HDP’li belediye eşbaşkan adaylarının konuşmalarıyla devam etti. Kentin karşı karşıya kaldıkları sorunlara değinen adaylar, 31 Mart seçimlerinin önemine değindi. Program, şal û şepik giyen yüzlerce kişinin çektiği halaylarla son buldu.

İdilli kadınlar alanı renk cümbüşüne çevirdi

İdil’de de binlerce kişinin katılımıyla Newroz kutlandı. HDP İlçe Örgütü binası yanındaki boş alanda gerçekleşen kutlamalarda barışı temsil eden beyaz renkli yöresel kıyafet giyen kadınların yoğun katılımı dikkat çekti. Uzun süre halay çeken yurttaşlar sık sık sloganlarıyla açlık grevindeki tutukluların eylemlerini selamladı.

Program, HDP Milletvekili Hüseyin Kaçmaz’ın konuşmasının ardından çekilen halaylarla son buldu.

Yüksekova’da binlerce kişinin katıldığı Newrozu’da İmralı tecridine son verilmesi talebiyle sürdürülen açlık grevi eylemcilerine selam yollandı. Yüksekova, “Zülküf Gezen ölümsüzdür”, “Bijî berxwedana zindanan” sloganlarıyla inledi.

***

MARDİN 

Mardin’in Nusaybin ve Midyat ilçelerinde coşkulu kutlamalara sahne olan Newroz’a on binlerce kişi katıldı. Halkların akın ettiği Newroz alanlarında, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit, tecride karşı süren açlık grevleri ve 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere ilişkin mesajlar verildi.

Nusaybin

Nusaybin’de sokağa çıkma yasaklarının en yoğun yaşandığı mahalleler arasında bulunan Cegerxwin Meydanı’nda gerçekleştirilen kutlamasına sabah saatlerinden itibaren akan halk renkli görüntüler oluşturdu. Kadınların yöresel kıyafetlerinin yanı sıra sarı, kırmızı, yeşil şallarla alana giriş yaptı. Yeni doğum yapan kadınların bebekleriyle kutlamalara katılması dikkat çekti.

Mardin Milletvekili Pero Dündar ve Barış Anneleri Meclisi üyelerinin katılımıyla Newroz ateşi yakıldı. Newroz ateşinin yakılmasının ardından coşku doruğa çıktı. “Biji berxwedana zîndanan’”, “Zülküf Gezen ölümsüzdür!”, “Şehid namirin!”, “Leyla Güven onurumuzdur!”, “Biji Serok Apo!” ve “Ya me ye!” sloganları ile PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit, cezaevlerinde sürdürülen açlık grevi eylemleri ve 31 Mart yerel seçimlerine ilişkin mesajlarını verdi. Saatler ilerledikçe artan kitle, polis barikatlarının dışına taşarak, sokağa çıkma yasaklarının ardından tarihi bir Newroz kutlamasına sahne oldu.

‘Kawa’lar bugün burada’

Yapılan konuşmalarda faşist saldırılar, devam eden tecrit karşıtı direniş ve kararlılık vurgusu yapıldı.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Ahmet Türk, Newroz’un Kürt halkının direniş tarihi olduğunu vurguladı. Newroz meydanında zulme karşı yakılan ateşin halen meydanlarda olduğunu vurgulayan Türk “Kawalar da bugün burada. Kawalar Newroz ateşiyle zulme karşı mücadele etmeyi sürdürüyor” diye belirtti. “Biz özgürlüğe sevdalıyız. Biz geleceğe sevdalıyız” diyen Türk, şöyle devam etti: “Bunu sonuna kadar götüreceğiz. Bugün tecridin kaldırılması, demokratik bir sürecin başlatılması, özgürce, adil bir yaşamın sürdürülmesi için Leyla Güvenler ve yoldaşları bedenlerini ölüme yatırmışlardır. Mücadele bizim için hiçbir zaman kolay olmadı. Ama sizlerle özgürlük aşkınızla bütün bunları aşacağımızı biliyoruz.”

Türk AKP-MHP ittifakının hilelerine, saldırılarına değinerek, “baş edeceğiz” diye vurguladı.

Midyat

Midyat’ta ise, binlerce kişi Midyat Otogarı’ndaki kutlama alanında bir araya geldi. Kutlamaya, Arap, Kürt, Türk, Süryani ve Mihallemi halkı kendi renkleriyle katıldı. Sık sık sloganların atıldığı kutlamalarda bir araya gelen binler, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı açlık grevinde olan tutuklulara dikkat çekti. İlerleyen saatlerde dolan alanda yakılan Newroz ateşinin ardından şarkılar eşliğinde halaylar çekildi.

HDP Midyat Belediyesi Eşbaşkan Adayları Osman Demirci ve Havva Balcı, kitleyi selamlayarak, Newroz ruhuyla sandıklara gitmelerini istedi. Ardından Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Adayı Figen Altındağ’ın konuşmasıyla program devam etti. Altındağ, “Kentimizi de kendimizi de kendimiz yöneteceğiz. Kış bitiyor bahar geliyor Bugünden itibaren ev ev dolaşmaya devam edeceğiz. Her oy sandığına diriliş ve direniş tohumu ekeceğiz. Bugünümüze geleceğimize sahip çıkacağız” dedi.

YÜKSEKOVA

Yüksekova’da binlerce kişinin katıldığı Newrozu’da İmralı tecridine son verilmesi talebiyle sürdürülen açlık grevi eylemcilerine selam yollandı. Yüksekova, “Zülküf Gezen ölümsüzdür!”, “Bijî berxwedana zindanan!” sloganlarıyla inledi.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde kutlanan Newroza binler katıldı. Kutlamanın ilçe dışında bulunan stadyumda yapılmasına rağmen 7’den 70’e binlerce kişi katıldı. Sabah saatlerinden itibaren soğuk ve çamur demeden yollara düşen yurttaşlar, girişinde GBT kontrolünde geçildikten sonra stadyuma alındı. Çakmak ve kalem dahi alınmayan alana akın eden binlerce Yüksekovalı, sanatçı Ruken Yılmaz’ın söylediği şarkılar eşliğinde halaya durdu. Kadın, erkek çocuk herkesin yöresel kıyafetlerle geldiği alanda, “Zülküf Gezen ölümsüzdür!”, “Bijî berxwedana zindanan!” ve “Bijî Serok Apo sloganları!”  sloganları yükseldi.

Konuşmalar ve müzik dinletilerinin ardından Newroz, “Zülküf yoldaş ölümsüzdür!”, “Bîjî berxwedana zindanan!”, “Bê Serok jiyan nabe!” ve “Bijî berxwedana Leyla!” sloganlarıyla ilçe merkezine kadar yapılan yürüyüşle son buldu. (MA’dan derlenmiştir)


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar