Brezilya’da bir siyahın Carrefour mağazası güvenlik görevlileri tarafından öldürülmesi sonrası eylemler

Brezilya’da bir siyahın Carrefour mağazası güvenlik görevlileri tarafından öldürülmesi sonrası eylemler

Brezilya’nın Porto Alegre şehrinde Joao Alberto Silveira Freitas isimli bir siyahin Carrefour mağazasının güvenlik görevlileri tarafından dövülerek öldürülmesi sonrası eylemler patlak verdi.

YAŞANACAK DÜNYA

19 Kasım’da Brezilya’nın güneyindeki Rio Grande del Sur eyaletinin başkenti Porto Alegre’de gerçekleşen olayın görüntülerinin sosyal medyada yayınlanması sonrası yüzlerce kişi sokağa çıktı. Olaya ilişkin görüntülerde iki güvenlik görevlisininin 40 yaşındaki Silveira’yı vahşice dövdüğü görülüyor.

Olay sonrası Porto Alegre’de yapılan protestolarda, Carrefour logosunu kana bulaştıran çıkartmalar dağıtıldı ve market zincirini boykot çağrısı yapıldı. Portekizce’de “Siyahilerin Hayatı Önemlidir” yazan ve kurbanın takma adı olan Beto için adalet çağrısı yapan pankartlar kullanıldı.

“Siyah Farkındalık Günü” öncesinde gerçekleşen olayın ardından Brezilya’nın bir çok yerinde eylemler başladı. Carefour mağazalarının hedef alındığı eylemlerde bir çok noktada polis ve eylemciler arasında çatışma yaşandı.

Cuma sabahı onlarca kişi Brezilya’nın başkenti Brasilia’da bir Carrefour mağazasına “Siyahların hayatları önemlidir!” sloganlarıyla girdi. Eylemciler “Carrefour’da alışveriş yapmayın. Ölebilirsin” yazan dövizler taşıdı. Rio de Janeiro’da da bir Carrefour mağazasına giren eylemciler “Carrefour Katil!” diye bağırdılar. Eylemciler mağazayı kapatmaya zorladılar.

Carrefour’u boykot çağrısı

Carrefouru boykot çağrısının yanısıra, göstericiler, süpermarket zincirinin park alanındaki camlar ve teslimat araçlarını tahrip etti. Olaylara müdahale eden polis ise protestoculara biber gazı sıktı.

Sao Paulo’da ise eylemciler bir Carrefour marketinin camlarını taş yağmuruna tuttu. Kapıları sökülen market binasına girerek ürünler yerlere döktüler. Rio de Janeiro’da ise, başka bir Carrefour mağazasının önünde 200 protestocu gösteri yaptı.

2019 hükümet verilerine göre cinayet olaylarında Siyahi Brezilyalıların öldürülme oranı beyazlara göre neredeyse üç kat daha fazla.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar