Bu seferki “seferberlik” devrim niteliğindeymiş

Bu seferki “seferberlik” devrim niteliğindeymiş

AKP’li devlet bir seçim arifesinde daha “istihdam seferberliği” başlattı. Bizim cebimizden alınıp patronlara peşkeş çekilecek paralarla yapılacak bu hovardalığı Berat Albayrak, “devrim niteliğinde” şeklinde tanımladı!

Hükümet 2018’de de bir “istihdam seferberliği” başlattığını açıklamıştı. Yine bir seçim arifesiydi ve bu “seferberlik” halka oldukça abartılı cümleler ve şov tadında programlarla duyurulmuştu. Bu şov çok hızlı eskimişti ama. Birkaç ay sonra bizzat abartılı takdimler yapanlar bir daha adını anmaz olmuştu. “Şu kadar istihdam sağladık” dedikleri rakamların çoğunluğunun aslında Toplum Yararına Çalışma Programı (TYP) denilen geçici işlerden oluştuğu anlaşılmıştı. İstihdam sağlayan patronların vergi ve primden muaf tutulması, ödenen ücretin önemli bir kısmının devletin kasasından (daha doğrusu işçinin ücretinden kesilen primden oluşan İşsizlik Sigortası Fonu’ndan!) sağlanmasını ise saymıyoruz bile.

Sonuç itibariyle başlatılan o “seferberliğe”, yapılan onca yaygaraya rağmen işsizlik oranlarındaki yükseliş durdurulamamış ve bu gerçek bizzat devletin resmi kurumu Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri tarafından ortaya konulmuştu. Stajyer öğrencileri ve TYP kapsamındaki geçici işlerde istihdam edilenleri de kapsayan o sağlıksız TÜİK verileri bile işsizlik oranlarındaki yükselişin perdelenmesini başaramamıştı.

Gelinen noktada işsizlik TÜİK’in son verilere göre ekim, kasım ve aralık aylarını kapsayan kasım döneminde yüzde 12,3’e yükseldi! İşsiz sayısı da kasım döneminde 706 bin kişi artarak 3 milyon 981 bin oldu. DİSK ise geniş tabanlı işsiz sayısının 6 buçuk milyon olduğunu belirtiyor. Gerçekse zaten hayatımızın her anında dokunacağımız kadar net ve somut. Artık güvencesiz iş bulmak bile giderek imkansızlaşıyor! Günlerce iş arayıp, ne olursa çalışırım diyen sayısız tanıdığımızın sürüklendiği derin bunalımlar bile gerçeğin sadece bir parçası. Diğer parçasıysa intiharlar, soğuktan donup sokak ortasında ölmelerle adeta haykırıyor.

Gerçek buyken AKP’li devlet yenilen pehlivanının güreşe doymamasında olduğu gibi yeni yeni seferberlikler başlatmaktan vazgeçmiyor. Krizin olmadığını (ki burjuvalar açısından gerçekten de yok!) kelimeleri uzata uzata yineleyen mevcut devletin yöneticileri, bir seçim arifesinde daha istihdam seferberliği balonuna sarıldılar. Şimdi yine bir seçim arifesinde yeni bir “seferberlikle” daha karşımızdalar.

Meclis’ten son geçirilen Torba’yla yasal kılıfı da oluşturulan patronları ihya düzenlemesi hızla hayata geçiriliyor. Bugün Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından da açıklanan bu düzenlemeye göre devlet Nisan ayı sonuna kadar ilave istihdam gerçekleştiren patronlara 3 ay boyunca prim ve vergilerin yanı sıra ücreti de karşılayacak, geri kalan 9 ay için de prim ve vergilerin ödenmesine devam edecek.

Bakan Selçuk bu açıklamayı yaparken Erdoğan’ın damadı olmak dışında devletin ekonomi dümenini de elinde tutan Berat Albayrak da başka “müjdelerle” arzı endam etti bugün. “2019 yılında 2.5 milyon yeni istihdamı hayata geçireceğiz. Bugün Türkiye istihdam alanında devrimi yaşadığı bir günü yaşıyor” dedi Albayrak. Albayrak’ı “seferberlik” tanımı kesmemiş ki, ‘İstihdam Seferberliği 2019 Tanıtım Toplantısı’nda yaptığı konuşmada fazla 1 ay sonra bizzat kendisinin unutacağı bu AKP cinsi projeyi “devrim” olarak tanımlıyor…

Kaynak konusunda ne Ayşe Zümrüt Selçuk ne de Albayrak bir açıklama yapmasa da herkes biliyor ki bol keseden dağıtılan bu istihdam vaatlerinin kaynağı bir kez daha İşsizlik Fonu! İşsizler dışında her şeye özellikle de patronların ihyasına harcanan, patronlardan kesilen yüzde 2’lik primin bile yüzde 1’e düşürüldüğü o İşsizlik Fonu’ndan!…

‘İstihdam Seferberliği 2019 Tanıtım Toplantısı’nda konuşan Albayrak, KOBİ’lere sağlanacak hibeler, kredi kullanımını yani tüketimi arttırılması, faizleri düşürmek, uluslararası sıcak sermayeyi çekmek üzerinden tasarladığı bu devrimsel programa göre bu yıl 2 buçuk milyon kişi istihdam edilecekmiş! Zaten AKP son 10 yılda 10 milyon kişiyi istihdam etmeyi başararak aslında bir devrim geçekleştirmiş!

Albayrak’ın yarın seçimden sonra kendisinin unutacağı, kaynağı yine biz işçi ve emekçilerden yapılacak kesintilerle sağlanacak ve aklımızla adeta dalga geçercesine pişkince yaptığı konuşmanın önemli başlıkları şöyle:

10 YILDA 10 MİLYON İSTİHDAM OLUŞTURDUK: 2019 yılında 2.5 milyon yeni istihdamı hayata geçireceğiz. Bugün Türkiye istihdam alanında devrimi yaşadığı bir günü yaşıyor. Hükümetimiz çok zor dönemde göreve geldi. Geçen yıl ağustos ayında başlayan finansal dalgalanmaların etkisini en aza indirmek için güçlü duruş sergiledik. Bu süreçte uzun vadeli programlar hazırladık. Hedef ve stratejimizi belirledik ve çalışmalara hızla başladık. KOBİ, esnaf ve sanayicimiz gün be gün rahatlama hissediyor. 2009 yılından bu yana 10 milyon yeni istihdam oluşturuldu. Bölgesel istihdam teşviklerini bir yıl uzatma kararı aldık. 6 puanlık SGK teşviği 2019 yılında da devam edecek.

 

KREDİ PAKETLERİ: KOBİ’lerimiz için 20 milyar liralık destek sağlandı. KOBİ’ler için yeni paket geliyor, bu hafta açıklayacağız. Bugün itibariyle esnaf kredilerinde 66 bin 236 adet esnafımıza 6 milyar 238 milyon liralık kredi tutarına ulaşıldı. Mart sonunu bulmadan 10 milyar liralık kredi paketinin ilk bölümünü esnafımıza kullandırmış olacağız. Tarımsal alanda seracılığa yönelik paket açıklamıştık. 8.25 oranında faizle seracılara Ziraat Bankası güçlü finansman paketi açıkladı. 10 günde KDV iade sürecini hayata geçirdik.

 

FAİZLER DÜŞÜYOR: Attığımız her adım piyasalarda etkisini günbegün gösteriyor. Faizlerde düşüş sürüyor, tahvil faizlerinde Mayıs seviyelerine geldik. Mevduat faizi yüzde 30’a çıkmıştı, yüzde 20’nin altına geliyor. Ticari kredilerde de düşüş sürüyor. Ocak ayında kullandırılan nominal krediler 7.7 milyar lira artış gösterdi, 20 Şubat itibariyle 24.8 milyar liraya çıkmış durumda.

 

YABANCI YATIRIM RAKAMLARIYLA BÜYÜME DEVAM EDECEK: 2019’da rakamların üzerine çıkacağız. Diğer tarafta çok önemli gelişme. 2018 gibi zor yıla rağmen doğrudan yabancı yatırım rakamıyla 2019’da daha da büyümeye devam edeceğiz. Yurtdışındaki sermaye gerek kredi kapama, gerek Türkiye’ye para gelmesiyle giriş olarak gerçekleşti. Güçlü bir girişle bu iyileşme noktasında güçlü bir sermaye akışı bekliyoruz. Dövizi tutanlar, bekleyenler düşünsün. Şunu ifade ettim. Aralık, kasımdan, ocak aralıktan, şubat ocaktan daha iyi olacaktır. Dediğimizden çok daha iyi noktaya geldik. Mart, nisan, mayıs çok daha iyi performansın sergilendiği dönem olacak.

 

NİSANDAN SONRA DAHA GÜÇLÜ EKONOMİ: Nisan’dan sonra çok daha güçlü bir Türkiye ekonomisi ortaya çıkacak. Biz umutluyuz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Dolar tahvil ihracı yatırımcısına büyük kazanç ortaya koydu. 100 baz puan iyileşme bir ayı bulmadı. Nitelikli iş gücü, güçlü toplum sarmalında şekillenmektedir. Eğitim, mesleki eğitimin geliştirilmesi ve istihdam doğrultusunda adım adım planlanmıştır. Bu kapsamda sağlık ve sosyal yardım sistemi için programlarımız da devam edecek.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar