Bu ülkede kadın cinayetleri tırmanıyor!

Bu ülkede kadın cinayetleri tırmanıyor!

Mayıs ayında 18’i şüpheli en az 39 kadının katledildiği Türkiye’de Haziran ayının ilk haftasında tespit edilebilen en az yedi kadın katledildi, kadınlar sokaklarda öldüresiye dövüldü, ölümlerine intihar kılıfı geçirilmeye devam edildi

Mayıs ayında 18’i şüpheli 39 kadının katledildiği Türkiye’de, Haziran’ın ilk haftasında en az yedi kadın katledildi, bir kadın ayrılmak istediği eşi tarafından sokak ortasında vurulacakken silah tutukluk ettiği için öldüresiye dövüldü. Ankara’da Ahmet isimli erkek, kendisini reddeden eski sevgilisini darp etti. Ayrıca kadının aracını da kullanılamaz hale getirdi. İntihar ettiği söylenen Dilara Çakır’ın birlikte olduğu Ümit Can Uygun tarafından defalarca şiddete uğradığı, bu görüntülerin sosyal medyada yayınlandığı, iki kere gözaltına alınıp serbest bırakıldığı öğrenildi. Çakır’ın ailesi kızlarının katledildiğini belirtti.

Çok katmanlı toplumsal krizin en ağır faturası bir kez daha kadınlara çıkarılıyor. Pandemi sürecinde ev içi şiddetin tırmandığını biliyoruz.

Devlet politika ve söylemleriyle tırmanan kadın düşmanlığı, erkeklerin kendi hayatları üzerine karar veren kadınları ölümle cezalandırmalarına tahvil ediliyor. Koruma kararlarına rağmen kadınlar herkesin gözü önünde vuruluyor, bıçaklanıyor, darbediliyor…

Aleyna Çakır’ın ölümüyle ilgili sosyal medyada yapılan paylaşımların altına düşülen yorumlar, toplumsal gericilik birikiminin beslendiği temel zeminlerden birinin kadın düşmanlığı olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

Kadının erkeği reddetmesi, evli olduğu adamdan ayrılmak istemesi, ayrıldığı adamla bir daha birleşmek istememesi, … gibi gerekçelerle gerçekleşen cinayetlere son olarak bugün İstanbul Arnavutköy’de kocası olduğu belirtilen adamın Hatice Çelik’i sokak ortasında pompalı silahla öldürmesi eklendi.

Dün Konya’da katledilen Nargül Ünver’in katiliyse muhtemelen son infaz yasasıyla tahliye edilmiş, 44 suç kaydı bulunan dini nikahlı eşi Ahmet Ünal’dı. Nargül de evinin önünde pompalı tüfekle vuruldu.

Haziran ayının ilk haftasında yaşanan cinayetler erkek egemenliğinin krizini olduğu kadar, devlet politikalarının kadın düşmanlığına nasıl kan taşıdığını, kadın düşmanlığının ve meta olarak kodlanmasının nasıl bir boyut kazandığını da ortaya koyuyor.

Son 8 günde İstanbul, Ankara, İzmir ve Konya’da katledilen yedi kadının hemen hepsinin aynı gerekçelerle katledildiklerini tahmin etmek de güç değil:

İstanbul’da Ayşegül Aktürk: İstanbul’un Maltepe ilçesine bağlı Başıbüyük Mahallesi’nde yaşayan 36 Ayşegül Aktürk, sabah saatlerinde işe giderken komşusu olan Muharrem E. tarafından yolu kesildi. Ayşegül’ün hedef olmasının tek nedeni Muharrem E.’yi reddetmesiydi!

İstanbul’da Miray Yılmaz: Veysel Teker isimli bir erkek kendisinden ayrılan Perihan A.’nın Bağcılar’daki işyerine giderek silahlı saldırıda bulundu. Saldırı sırasında Perihan A.’nın yanındaki iş arkadaşı Miray Yılmaz yaralandı ve hastanede hayatını kaybetti.

İstanbul’da Nasiba Mamatklova: İstanbul Kadıköy’de yaşayan T. Mamatklova isimli erkek evli olduğu Nasiba Mamatklova’yı öldürdü.

İstanbul’da Hatice Çelik: İstanbul Arnavutköy’de Hatice Çelik, sokak ortasında pompalı silahla vurularak öldürüldü. Dehşet anları çevredekiler tarafından görüntülendi. Çelik’i öldüren kişinin ise kocası olduğu öne sürüldü

Ankara’da Carmen Florentina Aydoğan: 44 yaşındaki Türk vatandaşı Carmen Florentina Aydoğan ile kimliği henüz belirlenemeyen bir erkek arasında sokakta tartışma çıktı. Tartışmanın büyümesi üzerine saldırgan, Aydoğan’a tabancayla ateş ederek olay yerinden kaçtı.

Konya’da Nargül Ünver: 44 suç kaydı bulunan dini nikahlı eşi Ahmet Ünal’dı tarafından evinin önünde pompalı tüfekle vurularak, öldürüldü. Ünal muhtemelen son infaz düzenlemesiyle tahliye edilmişti!

İzmir: İzmir’in Karşıyaka ilçesinde, alkol bağımlısı olduğu iddia edilen İ.S.A. ile karısı Güler A. arasında henüz belirlenemeyen sebepten tartışma çıktı. Çıkan tartışma sonucunda İ.S.A., karısını bıçakladı. Ağır yaralanan Güler A. hayatını kaybetti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar