Buca’da dayanışma ağı ören kadınlar 1 Mayıs’ı selamladı!

Buca’da dayanışma ağı ören kadınlar 1 Mayıs’ı selamladı!

İzmir Buca’da imece ruhuyla dayanışma ağı kuran kadınlar, rengarenk dövizlerle sokakta yaptıkları eylemle 1 Mayıs’ı selamladı

Milyonlarca emekçiyi hastalığın pençesine atarak zorla üretime koşan, milyonlarcası işsiz kalırken önlerine tek seçenek olarak dilencileşme ve borçlanmayı koyarak açlıkla yüz yüze getiren kapitalist sistemi gerçek yüzüyle gören emekçiler, bir taraftan dayanışma ağları kurarak yaralarını sarmaya çalışıyor, diğer taraftan 1 Mayıs’ın pandemi bahanesiyle zincirleneceğini sananlara her yeri 1 Mayıs alanı haline getirerek yanıt veriyor.

İzmir Buca’da çevrelerindeki ailelerin açlıkla karşı karşıya kaldıklarına tanık olan emekçiler, mahallelerinden başlayarak genişleyecek bir dayanışma ağı oluşturdular. Bulundukları mahalledeki halkın katılımıyla başlayan dayanışma girişimi, genişleyerek gerçek bir imeceye dönüşürken, 1 Mayıs’ı da aynı ruhla selamladılar.

75 yaşındaki ninenin iyice küçülmüş, yaşlı bedeniyle dayanışmaya çay ve şeker katkısında bulunmasının yarattığı duygularla kolileri hazırlayan mahalleli kadınlar, hep birlikte hazırladıkları rengarenk dövizlerle sokaklarında 1 Mayıs’ı selamladılar.

“Korona değil, kapitalizm öldürür!”, “1 Mayıs bizimdir, bizim kalacak!”, “Yalnızlık öldürür, dayanışma yaşatır!”, “Eğitimin, sağlığın parayla satılmadığı bir yaşam istiyorum!” dövizlerini taşıyarak fiziki mesafeyi gözeterek sokakta eylem yapan kadınlar, 1 Mayıs’ın sessiz sedasız geçiştirilmesine, yasak kararıyla zincirlenmesine izin vermeyeceklerini göstermek istediler.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar