Bütçe deliği, kriz enkazı derken okul kantinleri de vergilendiriliyor!

Bütçe deliği, kriz enkazı derken okul kantinleri de vergilendiriliyor!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, krizin yarattığı enkazı, bütçedeki devasa açıkları şimdiye kadar aklına gelmemiş adresleri de vergilendirerek kendi deyimiyle “dengelemeye” çalışıyor

Geçen yılın aynı dönemine göre ciddi açıklar veren bütçenin nasıl “dengeleneceği” belli: Aklımıza gelebilecek her şeyden vergi kesmek, bugüne kadar gözden kaçmış her adresi vergilendirmek! Okul kantinlerinin vergilendirilmesi bunun ilk işaretlerinden biri.

İşçi ve emekçilerin tükettiği her kaleme nasıl bir vergi soygununun bindirildiğini sadece yaşamıyor, açıklanan bütçe verilerinden de anlıyoruz. Ağustos ayındaki vergi gelirlerinde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,3 artış yaşanması, vergi gelirinin 66,6 milyar TL’ye ulaşması bunun somut ifadesidir.

Bu böyleyken nereye harcandığı konusunda bilgi verme yükümlülüğü bulunmayan ve soru sorma hakkı tanınmayan “Örtülü ödenekten” ağustosta 169.8 milyon lira, 2019’un 9 ayında da 1,5 milyar lira harcama yapılabiliyor! Müteahhitler ve maden patronaları için kapı kapı dolaşılıp bulunan borçların faizleri, “itibardan tasarruf olmaz” anlayışıyla yapılan hovardalıklar için milyarlar harcanabiliyor!

Bunların hesabını vermek yerine kıyıda köşede kalmış, şimdiye kadar akıllara gelmeyen adresler, konular, işler vergilendirme konusu yapılabiliyor.

Bakanlıktan okul kantinlerinin vergilendirilmesi “acele” yazısı 

Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre yapılan incelemelerde okul kantinlerinin vergi ödemediğini belirten Hazine ve Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı’nı (MEB) resmi yazı ile uyardı. Okullardaki iktisadi işletmelerin hızla bilgilendirilmesi ve vergilerini ödemeleri istendi.

İşletmecilerle tek tek uğraşmak istemeyen bakanlık, MEB’den resmi yazı ile vergilerin ödenmesi konusunda kantinlerin uyarılmasını talep etti. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın “Okul Kantinleri” başlıklı “acele” yazısında, sürece ilişkin bilgilendirmeler de yer aldı.

Bakan adına Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Mahmut Sütlü imzalı MEB’e iletilen yazıda, “Bakanlığınıza bağlı (resmi-özel) okul ve kurumlarda öğrenim gören öğrenci ve kursiyerlerin ihtiyaçlarını giderdiği yemekhane, kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi iktisadi işletmelerinin vergi kanunlarının amir hükümleri uyarınca faaliyetlerini yasal çerçevede sürdürmeleri ve vergisel ödevlerini belirtilen yasal süreler içerisinde yerine getirmeleri gerekmektedir” denildi.

Denetimler yapıldığını belirten bakanlık, “Başkanlığımıza intikal eden olaylardan ilgili iktisadi işletmelerin vergisel yükümlülüklerini yerine getirmedikleri tespit edilmiştir” bilgisi paylaşıldı. MEB Strateji Geliştirme Başkanlığı’nın da bütün il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri üzerinden dönem başında Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın uyarısını ilettiği öğrenildi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar