Büyük Yalı şantiyesindeki direnişte talepler kabul edildi

Büyük Yalı şantiyesindeki direnişte talepler kabul edildi

İnşaat-İş, Büyük Yalı şantiyesinde çalışan üyelerinin pandemi gerekçesiyle onayları alınmaksızın ücretsiz izne çıkarılarak kıdem, ihbar, yıllık izin ve AGİ haklarının gasp edilmek istenmesine karşı başlattığı direnişte temel maddelerde uzlaşma sağlandığını açıkladı

İnşaat-İş, ana firmanın talebiyle gerçekleşen görüşmede temel taleplerde anlaşma sağlandığını açıklayarak, şunları belirtti:

Patronların pandemi bahanesiyle üyelerimizi rızaları olmadan ücretsiz izne çıkararak kıdem, ihbar, yıllık izin ve AGİ haklarını gasbetmek istemelerine karşı Büyük Yalı şantiyesinde bugün başlattığımız direnişimiz yapılan görüşmede temel taleplerimizin kabul edilmesiyle sonuçlandı.
Direnişimiz sürerken ana firmanın talebiyle görüşme yapıldı. Görüşmede temel maddeler konusunda uzlaşma sağlandı, yarın ana firmanın da olduğu bir yerde gerçekleştirilecek görüşmeyle hesaplamalar yapılarak üyelerimizin alacakları ödenecek.
Direndik, kazandık!

**

İnşaat-İş, İstanbul Zeytinburnu’nda Özak GYO, Ziylan Gayrimenkul ve Yenigün İnşaat’ın yüklenicisi olduğu Büyük Yalı şantiyesinde taşeron firmalar Erdemler ve Engin Isı bünyesinde çalışan üyelerinin pandemi gerekçesiyle onayları alınmaksızın ücretsiz izne çıkarılarak kıdem, ihbar, yıllık izin ve AGİ haklarının gasp edilmek istenmesine karşı satış ofisi önünde direniş başlattı.

Öğlen saatlerinde şiddetli yağmurun altında Büyük Yalı Satış Ofisi önünde “Tüm haklarımızı alana kadar direneceğiz” pankartı açan işçiler, “İnşaat işçisi köle değildir!”, “Ücret hakkı gasp edilemez!”, “Direne direne kazanacağız!” sloganlarıyla haklarını gasp ettirmeyeceklerini haykırdılar.

Büyük Yalı şantiyesi satış ofisi önündeki direnişimiz başladı. Üyelerimizin kıdem, AGİ ve diğer haklarının gasbedilerek onayları olmadan ücretsiz izne çıkarılmalarına izin vermeyeceğiz! İnşaat patronlarının pandemiyi sömürüyü derinleştirmenin, hak gasplarında pervasızlaşmanın aracı yapmalarına seyirci kalmayacağız!Bugün burada bekleyeceğiz, ama yarın kimse bizden böyle beklememizi beklemesin. Çünkü patronlar yasa hukuk tanımıyor, buna yanıtımız meşru mücadelemiz olacaktır!

Gepostet von Inşaat işçileri sendikası am Dienstag, 29. September 2020

Yağmura karşı şemsiyelerle direniş alanında bekleyen işçiler ve İnşaat-İş yöneticileri, patronların pandemiyi bahane ederek daha fazla sömürü ve daha pervasız hak gasplarına girişmesine seyirci kalmayacaklarını vurguladılar.

Yapılan konuşmalarda bugün direnişi satış ofisi önünde bekleyerek geçirecekleri, ancak yarın bu şekilde devam etmeyeceklerini belirterek, “Çünkü patronlar yasa, hukuk tanımıyor. Buna yanıtımız meşru mücadelemiz olacaktır!” diye belirtildi.

İnşaat-İş, direnişin yağmur altında devam ettiğini, şirketin özel güvenlikçileri yığmaya başladığını ifade etti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar