Çağlayan Adliyesi önünde buluşacak avukatlara polis kalkanı!

Çağlayan Adliyesi önünde buluşacak avukatlara polis kalkanı!

Baroların yapısı ve bileşiminde değişiklikler yaparak merkezi iktidarın arka bahçesi haline getirmeyi hedefleyen yasa teklifinin Meclis’e gelmesine karşı bugün Çağlayan Adliyesi önündeki alanda yapılacak miting polis ablukasıyla karşılandı

İstanbul Barosu’nun Meclis’e sunulan ‘çoklu baro’ yasasına karşı bugün saat 12:30’da Çağlayan Adliyesi’nin karşısındaki alana yaptığı ‘Adalet Mitingi’ çağrısı, alanın devasa bir polis yığınağıyla ablukaya alınmasıyla karşılandı

Burjuva iktidar koalisyonunun 28 maddeden oluşan Avukatlık Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması’na Dair Kanun Teklifi, Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Çoklu baro ve mevcut baroların seçim sisteminde, delege sayısında değişiklikler içeren, yargının savunma ayağını merkezi iktidara bağlayarak fiilen işlevsizleştiren dolayısıyla halkın savunma hakkını gasbeden yasa teklifine karşı İstanbul Barosu’nun bugün Çağlayan Adliyesi önünde gerçekleştireceği “Adalet Mitingi” devasa bir polis yığınağıyla karşılandı.

Avukatların buluşacağı alan demir bariyerlerle kapatıldı. Yığınağa rağmen avukatlar gerek Adliye içinde gerekse dışında toplanmaya başladı.

Polisin bariyerleri açması için görüşmeler sürüyor.

Polisin ablukası binlerce avukatın Adliye önüne yığılmasıyla anlamsızlaştı ve bir süre sonra bariyerler geri çekildi. Adliye önünde gerçekleşen mitingte konuşan İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, mitinge birçok sendika ve meslek örgütünün de katıldığını belirtti. 80 baronun ortak hareket ettiğini söyleyen Durakoğlu, “Konuşalım. Bizim sorunlarımız bunlar değil. Sorunlarımızı konuşalım, onları yasalaştıralım” dedi.

Adliyenin giriş kapısını işaret eden Durakoğlu, “Bu kapıdan girerken başlıyor bizim sorunlarımız. Stajyerler işini yapamıyor, yapsa para kazanamıyor” diye konuştu. Avukatların duruşmalardan atıldığını, ‘Neden onun avukatlığını yapıyorsun?‘ diye suçlandığını söyleyen Durakoğlu, “Kimisi ölüm orucunda avukatların. Yaşamlarını değil avukatlıklarını kaybedecekleri için direniyor avukatlar. Adil şekilde yargılanmak istiyorlar.” dedi.

“Hukukçular siyaset konuşmasın istiyorlar”

Sorunların çözümünün “çoklu baro” ile baroları parçalamakta arandığını belirten Durakoğlu, “Bize ‘Siz siyaset yapıyorsunuz’ diyorlar. Siyaset yapmanın suç olduğu bir ülke söyler misiniz bana? Hukukçular siyaset konuşmasın istiyorlar, ölene kadar konuşacağız. Biz insan haklarına sahip çıkmak zorundayız. Hukukun üstünlüğünü gözetmek görevimiz. Konuşacağız, sonuna kadar konuşacağız” dedi.

“Korku iklimine teslim olmayacağız”

Buradan Ankara’ya söylüyorum, barolar susmaz. Bunu bilmeli Ankara. Biz biat etmeyiz, eğilmeyiz” diyen Durakoğlu, savunma yürüyüşüne yönelik engellemeleri ve polis saldırısını hatırlatarak, “Korku iklimine teslim olmayacağız biz. Yurttaşların bir dirence ihtiyacı var” diye konuştu.

“Bu bir FETÖ projesidir”

Teklifin Meclise verildiğine dikkat çeken Durakoğlu, “Yargıyı FETÖ’ye teslim ediyorsunuz dedik. ‘FETÖ diyemezsiniz’ dediler, ‘O bizim muhterem hocamız’ dediler. Yapmayın diyoruz yine. Bu bir FETÖ projesidir. Çoğunlukları var çıkarabilirler belki de. Demokratik haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Burada başlayıp burada biten bir şey değil, devam edeceğiz. Ancak bilmedikleri bir şey var, bunların yaptıklarının daha fecisini 12 Eylül’de darbeciler yaptı. İstanbul Barosuna mühür vurdular. Kapattık sandılar, ne oldu? Avukatlar kırdı, attı o mührü. Biz o dönem başkanımız Orhan Apaydın’ı şehit verdik. ‘Baroları sindiririz’ sandılar, bambaşka bir şey gelişti. Mücadele kodu gelişti” ifadelerini kullandı.

Durakoğlu, son olarak sonuna kadar mücadele edeceklerinin altını çizdi.

Sık sık “Feyzioğlu istifa!” sloganları atan avukatlar, 3 Temmuz’da Ankara’da yapılacak mitinge çağrılarını sürdürdü.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar