Cahit Turhan’ı götüren Çukurova Havalimanı ihalesiymiş!

Cahit Turhan’ı götüren Çukurova Havalimanı ihalesiymiş!

Kendisi de eski İGA yöneticilerinden olan eski Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan’ı istifaya götüren esas nedeninin Çukurova Havalimanı projesi ihalesinin Cengiz-Limak ve Kalyon’a verilmemiş olmasıymış! Nitekim Turhan’ın yerine atanan yeni bakanının 16 Mart’ta yapılan bu ihaleyi iptal ederek, bu hafta yenisinin yapılacağını açıklaması da bunu doğruluyor

Büyük inşaat projeleriyle ekonomiyi sürdürülebilir kılıp, yandaş patronlar için rant alanları açmayı ekonomi politikasının esası haline getiren AKP’li devlet aynı çizgide yoluna devam ediyor. İstanbul’da 2 havalimanı varken ve bunlar ihtiyaca yanıt verirken yap-işlet-devret usulüyle bir üçüncüsünün yapılması ve hedeflenen yolcu kapasitesine ulaşılamayınca bütçeden patronlara habire para akıtılması (kredileri saymıyoruz) gerçeği ortada dururken bu sefer de Mersin’e, Çukurova Havalimanı yapılıyor. Hem de milyonlarca yolcu kapasitelisinden.

Burada da İstanbul’dakine benzer şekilde bölgenin ihtiyacını karşılayacak Adana Şakirpaşa Havalimanı varken yeni bir havaalanı ihtiyacı yaratılıyor! Ki Adana’daki havalimanının yolcu sirkülasyonu yılda 5 milyon civarında sabitlenme eğilimi gösterirken. Bu mantık, Kütahya ve Afyon arasına inşa edilen ve yıllık 1 milyon 279 bin yolcu garantisi verilmişken ancak 82 bin yolcuya (2019 iyibariyle) ulaşılabilen Zafer Havalimanı’nda da görülüyor.

İşin bir yanı buysa diğer yanını da bu projeler için yapılan ihalelerde dönen dolaplar, kayırmacılıklar, yolsuzluklar oluşturuyor. Bu o kadar vıcık vıcık bir nitelik kazanmış ki, farklı bir gruba ihale veren bir bakan istifa ettirilip, yerine getirilen de onun yaptığı ihaleyi iptal ederek yenileyebiliyor!

Kendisi de eski İGA yöneticilerinden olan eski Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan’ı istifaya götüren esas nedenin de bu havalimanı projesiyle ilgili ihale olduğu anlaşılıyor. Taşın altından çıkansa devlet ihalelerinin çoğunu alan Cengiz-Limak-Kalyon! Bu konsorsiyumun gücünün bakanı koltuğundan edecek bir nitelik kazanmış ki, Çukurova Havalimanı ihalesini alamadıkları anda bu gerçekleşti!

Pandemi döneminde Kanal İstanbul yağma projesiyle ilgili ilk ihalelerden birini yapan Turhan’ın yine o dönemde (16 Mart 2020) Çukurova Havalimanı ihalesini de gerçekleştirdiği, bu ihaleden 12 gün sonra istifa ettiği, arkasından gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun Turhan’ın onayladığı ihaleyi iptal ederek (15 Nisan’da) yeniden ihale açtığı bilgisi bu olasılığı doğruluyor.

Yeni Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Çukurova Bölgesel Havalimanı projesi için altyapı yatırımlarının tamamlandığını, bu hafta havalimanı inşaatı için ihaleye çıkılacağını açıkladı. Karaismailoğlu, Çukurova Bölgesel Havalimanı ile ilgili olarak, “Üstyapıyla ilgili de projelerimizi tamamladık. İlk aşamada, birinci etapta 8 milyon yolcuya hizmet edecek havalimanı terminali projelerini tamamladık. Devamında da 12 milyon yolcuya hizmet edebilecek kapasitede bir havalimanı projelendirdik. İnşallah önümüzdeki günlerde ihalesini yapıp bu yıl içerisinde inşaatına başlayıp en geç 2 yıl içerisinde de inşaatını tamamlama hedefi içerisindeyiz.” dedi.

16 Mart’taki ihale Limak-Kalyon-Cengiz İnşaat’a verilmemişti

Birgün’den Ozan Gündoğdu’nun haberine göre 16 Mart’taki ihaleye iki firma katıldı. Bu firmalardan biri Limak-Kalyon-Cengiz İnşaat’ın oluşturduğu ortak girişim grubu. Bu şirketler zaten kamu ihalelerinde adları sıkça duyulan müteahhitlik firmaları. Aynı zamanda 3. Havalimanı’nı işleten İGA’nın da yüzde 80’i bu 3 şirketin elinde. Dünya Bankası verilerine göre dünyada kamudan en çok ihale kazanan 5 müteahhitlik şirketinin 3’ünü yine bunlar oluşturuyor. Limak’ın başındaki Nihat Özdemir bir yandan Türkiye Futbol Federasyonu’nun da başındaki isim. Kalyon İnşaat ise iktidar medyasının en büyük grubu Sabah ve ATV’nin sahibi.

İhaleye giren diğer şirket ise Günbeton İnşaat ile Terminal Yapı’nın oluşturduğu ortak girişim grubu. Terminal Yapı’nın da tıpkı ihaledeki rakipleri gibi havalimanı yatırımları bulunuyor. Terminal Yapı, Taşyapı Grup ile birlikte kuruduğu T&T firmasıyla Kıbrıs’taki Ercan Havalimanı ihalesini kazanıyor. Öte yandan tartışmalı Çeşme-Alaçatı Havalimanı ihalesi de yine Terminal Yapı tarafından alınıyor. Ancak bu havalimanı ihalenin yapılmasının ardından 2,5 yıl geçmesine rağmen henüz bitmiş değil. Havalimanı şantiyesine dikilen tabelaya göre Haziran ayında havalimanının bitmesi gerekiyordu.

Bakan görevden alındı, ihale iptal edildi

16 Mart’ta bu iki girişimin katıldığı ihaleyi Günbeton İnşaat ile Terminal Yapı’nın oluşturduğu ortak girişim grubu kazanıyor. Böylece Cengiz, Limak ve Kalyon girişimi eleniyor. İhalenin yapıldığı tarihte Ulaştırma Bakanı henüz Cahit Turhan’dı. İhaleden 12 gün sonra 28 Mart 2020’de bakan Cahit Turhan görevden alınıyor ve yerine Adil Karaismailoğlu atanıyor. Yeni bakan koltuğa oturduktan 18 gün sonra 15 Nisan 2020’de Çukurova Havalimanı ihalesini Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin de tavsiyesiyle iptal ediyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar