Çalışırken korona oldu, iyileşmeden işe çağrıldı, itiraz edince çıkarıldı!

Çalışırken korona oldu, iyileşmeden işe çağrıldı, itiraz edince çıkarıldı!

Çalışırken koronavirüs kapan ve evde tedavisi sürerken işe çağrılan DGD-Sen üyesi Mahir Albayrak, işyerindeki usulsüzlükleri teşhir ettiği için 25/11. maddeden işten atıldı

Patronlar salgını fırsata çevirmeye, dizginsiz sömürü rejimini derinleştirme yönünde kullanmaya çalışırken, işçilerin bu yaklaşıma tutum almalarına karşı tahammülsüz davranıyor, anında işçi kıyımını devreye sokuyorlar. Hem de hiçbir haktan yararlanmamaları için o ünlü 25/11. (ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller) maddeden.

Borsan Global Lojistik yönetimi patronların bu fırsatçı yaklaşımının, işçi ve sendika düşmanı tutumlarının son örneği oldu. Hem kısa çalışma ödeneği alan hem işçilere bu ödeneği vermeyen hem de bu süreçte işçilerin yıllık izinlerini kullandırtan Tuzla’daki Borsan Global Lojistik, kendisinin yaptığı bu ahlaksızlıklar ortada dururken, “bunu yapamazsınız” diyen, tutumlarını teşhir eden Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası (DGD-Sen) üyesi işçilerden Mahir Albayrak’ı 25/11. maddeden attı.

Albayrak, virüse yakalandıktan sonra arkadaşlarını test yaptırmaları için uyarmış, bunun üzerine test yaptıran altı işçi daha pozitif çıkmıştı. Albayrak ayrıca, sendikası aracılığıyla yaptığı açıklamada, vakalar ortaya çıkmadan önce işyerinde hiçbir önlem alınmadığını, şirketin kısa çalışma ödeneğini başvurarak işçileri yıllık izne çıkardığını, ancak daha sonra işlerin yoğun olduğu gerekçesiyle tüm işçileri işe geri çağırdığını anlatmıştı.

Esnek çalışma adı altında işçileri haftalık 45 saatten fazla çalıştıran, mesai ücretlerini ödemeyip, işçileri yasal sürenin üzerinde çalıştırmaya devam eden firmanın engelli ve kronik rahatsızlığı olan işçileri bile çalışmaya zorladığını belirten Albayrak, “Onlara ‘Çalışırken başıma gelecek şeylerden şirket sorumlu değildir’ şeklinde bir belge imzalatıldı. Şu an herkes sigortasız şekilde zorla çalıştırılıyor. Arkadaşlarımızın hepsinin maddi durumu çok kötü. Hepsinin borcu var, günlük 20 liraya çalışmaya razı oluyorlar. Hem devlet üzerinden benim paramın yüzde 60’ını vereceksin hem de günlük 20 liraya beni çalıştırmaya devam edeceksin. Biz bunu kabul etmiyoruz” demişti.

Şirketin prestijini zedelemiş!

Borsan Global Lojistik yönetimi, bu açıklamaları nedeniyle Albayrak’ı, İş Kanunu’nun 25/11’inci maddesine (ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller) dayanarak tazminatsız şekilde işten çıkardı. Fesih bildiriminde işçinin şirket hakkında olumsuz algı yaratarak prestij kaybına neden olduğu, böylece şirketi maddi ve manevi zarara uğrattığı ileri sürüldü.

DGD-Sen’den yapılan açıklamada ise “İşçilerin canı sizin kârlarınızdan değerlidir. Mahir’in söyledikleri bizim de gördüklerimizdir. Onlarca işçi dip dibe, maskesiz çalışmaya devam ediyor. Önlem almak yerine işçilere baskı yapmaya devam ediyorsunuz” dendi.

Sendika Başkanı Murat Bostancı da Albayrak’ı ‘ahlak kurallarına uymamakla’ suçlayan şirkete, “Ahlaksız olan sizin sömürü düzeninizdir” diyerek tepki gösterdi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar