Çalışma Bakanlığı iş cinayetlerine ‘sermaye kaybı’ penceresinden bakıyor!

Çalışma Bakanlığı iş cinayetlerine ‘sermaye kaybı’ penceresinden bakıyor!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, iş güvenliği uzmanlarına gönderdiği SMS’te iş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçileri sermaye kaybı olarak niteledi ve patronlara “Sermayeni riske atma” çağrısı yaptı.

Burjuvazinin işçiye; sermaye yatırdığı herhangi bir makineden hatta bir asansörün cıvatasından, kazmanın sapından bile daha az değer verdiği, hiçbir perdeyle kapatılamayacak kadar açıktır. Onun çıkarlarını temsil eden devletin de tüm perdelere, “hakem” görüntüsü çizmek için oynadığı tüm rollere rağmen aynı sınıfsal pencereden baktığı da öyle.

Basit işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin maliyet hesapları yapılarak alınmaması nedeniyle meydana gelen her iş cinayetinin arkasında; gerekli denetimleri yapmayan, yapar gibi göründüğü zamanlarda bile aslında pek çok şeyi görmezden gelen, mahkemeleriyle cinayetin doğrudan faili olan patronları aklayan ve hatta yandaş olanları adeta ödüllendiren burjuva devletlerin, iş cinayetleri konusunda önlem alınmasını sağlayacak sınıfsal bir duruşunun olamayacağı ortadadır.

Bu devlet şimdilerde işçi sağlığı ve güvenliği önlemleri konusunda ne kadar duyarlı olduğunu kanıtlama derdinde. Geçen hafta basına İş güvenliği ve sağlığına uymayan maden ocaklarına ceza yağdırıldığı haberleri döşetti. Zonguldak’taki maden ocaklarında, 2019 yılının ilk 9 ayında iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine uymayan 1 iş yerinde üretimin durdurulduğunu, kamuya ait bir kömür ocağı ile özel firmaya ait 11 kömür ocağına toplam 1 milyon 213 bin 701 liraya kadar para cezası kesildiğini yazdırdı.

İş cinayetlerini bile siyasi itibarı penceresinden gören aynı devlet, patronları önlem almaya “ikna” etmek için de “bakın önlem almazsanız ekonomik olarak zarar edersiniz” mealinde mesajlarla uyardı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın iş güvenliği uzmanlarına gönderdiği SMS mesajı; burjuvası ve devletiyle bu düzenin her parçasının  dünyaya kar, daha fazla kar ve siyasi çıkar penceresinden baktığının kaba bir ifadesi oldu.

Mesajda aynen şunlar yazıldı:

Ölümlü bir iş kazası sonucu ortaya çıkan maliyet; KOBİ öz sermayesinin %63 küçülmesine sebep olur. TEDBİRİNİ AL, SERMAYENİ RİSKE ATMA.

İntiharları, iş cinayetlerini, savaşları bile harcama kalemleri, sermaye kaybı penceresinden gören bu düzenin insanlığın ezilen-sömürülen tarafına verebileceği bir şeyin kalmadığını özetlercesine…


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar