Cam işçilerinin corona konusundaki kaygı ve beklentileri

Cam işçilerinin corona konusundaki kaygı ve beklentileri

Cam işçileri tüm fabrikalarda işçilerin hepsine test yapılmasıyla salgının kontrol edilmesini, yayılması durumunda yıllık ve idari izinlerinden sonra kendilerini ücretsiz iznin beklediğini ve bunun da açlıkla özdeş olduğunu söylüyorlar

Eskişehir Şişecam işçileri, doğru dürüst önlem alınmadan çalıştırılmaya devam ettiklerini, dün itibariyle giriş-çıkışlarda termometre kullanılmaya başlandığını, fakat kendilerine halen maske dağıtılmadığını, en azından servislerde maske kullanmalarında fayda olmasına rağmen bunun bile yapılmadığını belirterek, sendikanın da halen ortalıkta gözükmediğini ifade ediyorlar.

Tüm işçilerin hızla testten geçirilmesi ve hastalığı olanların karantinaya alınarak durumun kontrol edilebilir hale getirilmesini istiyor işçiler. Keza ücretli izin istediklerinde bunun arkasının idari ve yıllık izinlerin de kullandırılması biçiminde geleceğini düşünüyorlar. Dahası, bu süreçte de kontrol sağlanamazsa ücretli izne çıkarılmakla karşı karşıya kalmaktan çekindiklerini, borçla yaşamak zorunda olan işçilerin bu olasılığı kaldıramayacaklarını ifade diyorlar.

İşçilerin net bir tutum alarak, “bu koşullarda iş görmeme hakkımızı kullanarak ücretli izin talep ediyoruz” diyememelerinin en önemli nedeni de sendikanın böyle bir süreci örgütlemek bir yana, ortalıkta bile görünmüyor olması! Elbette işçi sınıfının toplumsal sorumluluk bilinci, böyle zorlu bir süreçte emek güçlerini toplumsal ihtiyaçların karşılamasına seferber etme istekleri de bunun başka bir yanını oluşturuyor.

Şişecam işçilerinin oluşturduğu CAM İŞÇİSİ facebook sayfasında bir çağrı yayınlayan işçiler hem kaygılarını hem de beklenti ve taleplerini şöyle özetliyorlar:

Sizlerin bilgisi, becerisi, tecrübesi İşçilerden hayli-hayli fazla olduğundan yola çıkarak, işçiler için en iyisini yapacağınızı düşünsek de yine de fikirlerimizi yazıya dökerek sizlerle paylaşmak istedik.

 

Ana haber bültenlerinden ve yetkililerin açıklamalarından da anlaşıldığı üzere, Çin’den gelen Covid 19 yayılıyor. Hızlı test kitlerinden sanayinin bel kemiği olan şirketlere de dağıtılması durumunda, tüm çalışanların testleri 1-2 günlük sürede yapılabilir. Virüs taşıyıcıları tespit edilerek, lokal olarak yayılması önlenebilir. Böylece ne evden işe virüs getiririz ne de işten eve çoluk çocuğumuza götürürüz.

 

Aynı zamanda sağlık sektöründe çalışanların ve sağlık sektörünün yüküne ortak oluruz.  Ne var ki, bu yükü sadece iş yeri doktorları veya hemşireleri üstlenecek.

 

Böylesi bir uygulamaya gidilir veya izin alınarak gerçekleştirilirse, tüm şirketlerin üretimi durdurma gibi bir kaygısı olmaz, ekonomik olarak da daha az hasarla bu krizden çıkış yolu olmuş olur.

 

Şu an işyerlerinde çalışmakta olan tüm işçi arkadaşımızın ortak kaygısı, idari izinler bitince, senelik izinler bitince ve hala virüs de kontrol altına alınmadıysa, sıranın ÜCRETSİZ İZİNLERE GELECEĞİdir. Hepimiz bunun endişesi içindeyiz.

 

Büyük resmî görenler sizlersiniz, nerdeyse kredi kartı borcu veya banka kredisi olmayan işçi yok denecek kadar az.

 

Bunu yazma ve paylaşma gereği duyduk.

 

Tüm işçi arkadaşımızın katılacağını umut ederek,

 

Saygılarımızla

 

CAM İŞÇİSİ SAYFA YÖNETİMİ


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar