Canpaş işçilerinin çalışma koşullarında belirli iyileştirmeler yapıldı

Canpaş işçilerinin çalışma koşullarında belirli iyileştirmeler yapıldı

Çankaya Belediyesi’nin taşeron firması Canpaş bünyesinde çalışan işçilerin koronadan korunmaları için işyeri sendika temsilcilerinin çabalarıyla belirli iyileştirmeler yapıldı

Çankaya Belediyesi’nin taşeron şirketi Canpaş bünyesinde çalışan temizlik, fen-işleri ve park bahçe işçilerinin sosyal medya hesapları üzerinden yaptıkları paylaşımlar, önlemlerin alınması için harcadıkları çabalar ve sorunun kamuoyuna yansıması üzerine belirli düzenlemelere gidilmesi sağlandı.

Genel-İş 1 No’lu Şube işçi temsilcileri Deniz Çakmak ve E. Ali Aydın, patron temsilcileriyle yapılan görüşmeleri ve bu görüşmelerden sağlanan iyileştirmeleri sosyal medya hesaplarından paylaştılar. Her iki temsilcinin paylaşımları belediye yönetiminin duyarsızlığını ortaya koyarken, sendikanın da sorunu bütünsel olarak sahiplenme refleksi gösteremediğini gösteriyor.

İşyeri temsilcilerinin çabalarıyla sağlanan iyileştirmeler konusunda bilgiler verilerek, önlemler alınmazsa “işten kaçınma hakkı”nın kullanılmasına vurgu yapıldı.

Temsilcilerin paylaşımlarında, el dezenfektanının birkaç yere verildiği, ama yeterli olmadığı; perşembe günü dezenfektan, eldiven ve maske takviyesi yapılacağı, dağıtılmaya devam edeceği, herkese şeffaf eldiven ve maske dağıtıldığı belirtildi.

Park bahçelerde malzemenin ulaşmadığı işçilerin kendilerine ulaşmalarını isteyen temsilciler, servisler konusunda da belirli kolaylıkların sağlandığını, “Dün paylaşılan servisler başkanlığa giden memurlar için ayarlanmış servislerdir. Güzergâh işine yarayan arkadaşlar servisleri kullanabilir. Onun dışında, bizim için de -basta Çayyolu bölgesi olmak üzere- servis ayarlanması için talepte bulunduk, görüşmeler devam ediyor, ayarlanmaya çalışılıyor” sözleriyle aktardılar.

Yayınlanan genelgeye dayanarak kısmi çalışma, nöbetlerle çalışma gibi uygulamalara geçilmesinin talep edildiğini, ancak kabul görmediğini ifade eden temsilciler, “Unutulmasın, sağlıklı çalışma koşulları sağlanmazsa işten sakınma hakkımız vardır” diye belirttiler.

İşçilere düşen sorumlulukların da olduğunu dile getiren temsilciler, “Kendi kötü hisseden, rahatsız olan, kendinde virüs emaresi gören arkadaşlarımız bir an önce doktora gidip rapor alsın. Bu hepimizin sağlığı için çok önemli” dediler.

Temiz iş elbiselerinin giyilmesini isteyen temsilcilerin, WC sorununun ciddi bir sorun olduğu belirtilen paylaşımlarında, belediyenin tüm hizmet binalarının işçilerin kullanımına açılmasının önerileceği ifade edildi.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar