Cargill işçileri İstanbul’daki 10 haftalık eylem programlarını tamamladı

Cargill işçileri İstanbul’daki 10 haftalık eylem programlarını tamamladı

916 gündür direnen Cargill işçileri, şirket müşterilerinin ofisleri önünde yaptıkları açıklamaların 10’uncusunu Modern Karton’un sahibi olan Eren Holding önünde gerçekleştirerek 10 haftalık İstanbul programlarını tamamladılar

Tek Gıda-İş’te örgütlendikleri için işten atılan, bu saldırıya karşı hem fabrika hem şirketin İstanbul’daki genel merkezi önünde hem de mahkemelerde haklarını arayan, mahkemede işe iadeleri kararı verilmesine rağmen işlerine dönemeyen Cargill işçilerinin 10 haftalık İstanbul eylem planlarının sonuncusu Metropol İstanbul’da bulunan Eren Holding önündeki basın açıklamasıyla sona erdi.

916 gündür ısrarla sürdürülen direniş, işçilerin 10 hafta önce (15 Temmuz) Cargill’in müşterilerinden Fastad Gıda önünde yaptıkları basın açıklamasının ardından bir kez daha Ataşehir Palladium Tower’daki şirket genel merkezi önüne taşınmıştı.

O tarihten bu yana her hafta şirketin bir müşterisinin ofisi önünde basın açıklaması gerçekleştiren ve hafta içi her gün Cargill Genel Merkezi önündeki direnişi sürdüren işçiler, 16 Ekim’de genel merkez önündeki direnişlerini sonlandırmış ve İstanbul programlarının da bugün Eren Holding önünde yapılacak açıklamayla tamamlanacağını açıklamışlardı.

Bugün Modern Karton’un sahibi olan Eren Holding önünde yaptıkları açıklamayla İstanbul programlarını tamamlayan işçiler, direnişlerinin bundan sonra da farklı biçimlerle devam edeceğini, nasıl bir hat izleyeceklerini Tek Gıda-İş’le birlikte belirleyip en kısa zamanda kamuoyunun bilgisine sunacaklarını belirterek, mücadeleye devam edeceklerini vurguladılar.

Basın açıklamasını okuyan Tek Gıda-İş Örgütlenme Uzmanı Suat Karlıkaya, “Sendika düşmanı, hukuk tanımaz Amerikan şirketi Cargill’i tekrar ve güçlü bir şekilde uyarıyoruz” diyerek, Cargill’de yaşanan sendikalaşma sürecini aktarıp, sendika düşmanlığına karşı tepki gösterdi.

Cargill direnişçilerinin haklı mücadelesinin devam edeceğini belirten Karlıkaya “Eğer hukuk tanımaz baskıcı tutumunuza devam ederseniz, pandemi sebebiyle yavaşlatmak zorunda kaldığımız 916 gün boyunca bıkmadan usanmadan devam ettiğimiz bu mücadele daha güçlü ve etkili bir şekilde devam edecektir” diye kaydetti.

İstanbul’da her hafta gerçekleştirilen basın açıklamalarını hatırlatan Karlıkaya “Modern Karton” Genel Müdürlüğü’ne seslendi.

Açıklamanın ardından Modern Karton’a Cargill işçilerinin yazdığı mektup iletildi. 10 hafta boyunca direnişe destek olan kurumlara teşekkürlerini ileten Cargill işçileri “Durum değerlendirmesi yapacaklarını ve yeni eylem planlarını sendikaları Tek Gıda-İş ile birlikte kararlaştırıp önümüzdeki günlerde ilan edeceklerini” ifade ettiler.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar