Cargill işçileri İstanbul’daki direnişlerinin 2. gününde

Cargill işçileri İstanbul’daki direnişlerinin 2. gününde

İşe iade davasını kazandıkları halde patronun temyize gitmesine karşı daha önce de açıkladıkları gibi direnişlerini İstanbul’a taşıyan Cargill işçileri, geceyi şirketin genel merkezinin önünde geçirdiler, işçiler direnişin 2. gününde kararlılıklarını vurguluyorlar

Cargill direnişçileri işe iade davasını kazanmalarına rağmen patronun gereğini yerine getirmek yerine temyiz yoluna gitmesine karşı, direnişlerini Bursa’daki fabrikanın önünden Şirketin Genel Merkezinin bulunduğu İstanbul Ataşehir’deki Paladium Tower önüne taşıdılar.

Direnişin 490. günü olan dün pankartları, tabureleri, battaniyeleri, yastıkları, semaverleri, sloganları ve en önemlisi de direniş birikimleriyle İstanbul’a gelen işçiler, geceyi Paladium Tower’in önünde geçirdiler. Dün akşam polis işçileri direniş alanı haline getirecekleri alandan çıkarmaya çalıştı. Gözaltı tehditlerine ve baskılara net duruşla yanıt veren işçiler geceyi bulundukları yerde geçirdiler.

Üzerinde mahkeme kararının yazılı olduğu “Bizimki bir ‘hak’ hikayesidir! Mahkeme kararlarını uygula!” ile direnişle bütünleşen “Çocuklar iyi yaşasın diye babalar direniyor!” pankartlarını açan direnişçi işçiler, sendikalı olarak işe geri dönünceye kadar direnmekte kararlılar.

Bursa Orhangazi’de nişasta bazlı şeker ve hayvan yemi üretimi yapılan ABD menşeli gıda tekeli Cargill’den, Tekgıda-İş Sendikası’na üye oldukları için atılan Cargill işçileri, “Direnişimiz bundan sonra Cargill, mahkeme kararına saygı gösterene kadar İstanbul’da devam edecek. Asıl direniş şimdi başlıyor” diye vurgulayarak kararlılıklarını dile getiriyor.

Çeşitli toplumsal kesimlerden, sendika ve meslek örgütlerinden yoğun destek gören işçiler, İstanbul’a taşıdıkları direnişin kaç gün süreceğiyle ilgili olmadıklarını, kendileri için aslolanın kaç gün sürerse sürsün hakkettikleri gibi işe geri dönmek olduğunu belirtiyorlar.

Tüm işçi sınıfı için direndiklerinin altını çizen Cargill işçileri, destek ve dayanışmanın büyütülmesiyle kazanacaklarına olan inancı dün olduğu gibi bugün de taze tutuyorlar.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar