Cargill işçilerine her adımda ‘devletin gücü’ hissettiriliyor!

Cargill işçilerine her adımda ‘devletin gücü’ hissettiriliyor!

Cargill işçilerine “devletin gücü” sadece gözaltına alınmaları, engellenmeleriyle gösterilmedi. Ankara Emniyeti olur verdiği halde Karaman’daki DÖHLER işçilerini ziyaret için yola çıkan işçilere hem Ankara çıkışında hem de Karaman girişinde sokağa çıkma yasağını ihlalden ceza kesildi. Devletin bu gücü yasadışı tutum alan Cargill patronlarına gösterilmiyor ama!

Dün polis amirinin işçilere dönük dile getirdiğiBiz devletin gücüyüz, neler yapabileceğini orada gösteririz size. Siz merak etmeyintehdidi adım adım pratikleştirilmeye devam ediyor. O güç Cargill patronların yasa-hukuk tanımaz tutumlarına karşı hissettirilmiyor ama!

İlk önce Tarım ve Orman Bakanlığı’nın önüne gitmeleri engellendi. Bulundukları Tek Gıda-İş Sendikası polis ablukasına alınarak, barikatlar kuruldu. İşçiler orada Anayasal hakları olan sendikaya üye oldukları için işten atıldıklarını, 1000 gündür direndiklerini, mahkemenin de işe iade kararı vermesine rağmen bunun gereğinin yerine getirilmediğini anlatıp, bakanlıktan çözüm gücü olmasını isteyecek, bu şirkete teşvikler verilmesinden vazgeçilmesini isteyeceklerdi, engellendiler. Engellendikleri gibi de polis tarafından “devletin gücüyle” tehdit edildiler.

Bunun üzerine Tek Gıda-İş Sendikası’nın önünde bekleyeceklerini, bakanla şu ya da bu şekilde görüşmek istediklerini vurguladılar. Hava soğuk olduğu için soba kurdular, Ankaralı emekçilere map vs. konusunda destek dayanışma çağrısında bulundular. Dayanışma çağrılarına yanıt verildiği anda polis saldırıyla gözaltına alındılar.

Akşam geç saatlerde serbest bırakılan işçiler Tek Gıda-İş Sendikası’na geldiler.

Bir kısmı orada kalırken bir kısmı da Ankara Emniyeti’nin bilgisi dahilinde Karaman’daki DÖHLER işçilerinin yanına gitmek istedi. Emniyet bu isteklerine olumlu yanıt verdi. Araçları polis eskortuyla Ankara çıkışına kadar giden işçiler, Gölbaşı polisi tarafından durduruldu ve plakaları bildirildiği halde sokağa çıkma yasağını ihlal ettikleri gerekçesiyle ceza kesildi. İşçilere yolda durdurulduklarında kesilen cezanın tutanağını göstermeleri halinde sorun çıkmayacağı söylendi. Fakat öyle olmadı. Plakaları verildiği için Karaman girişinde de durduruldular ve Ankara polisinin kestiği ceza tutanağını gösterdikleri halde bir de burada ceza yazıldı.

İşçiler polise “Ankara’da bize ceza kesen polisler bir tutanak verdiler. Bununla Karaman’a gidebilirsiniz dediler. Karaman’ın girişinde yine plakalarımız verilmiş yine 04:45’de sokağa çıkma yasağı sebebi ile ceza kesildi. Bu ülkede emniyet müdürünün sözü bu demek ki. Herkes zulmünde boğulsun” diye tepki gösterdi.

Kısacası işçilerin attıkları her adımda “devletin gücü hissettirildi”! Para cezalarıyla bu özel bir uğraş haline getirildi!


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar