Cargill yönetimi kıyım gerekçesini kendisi çürüttü!

Cargill yönetimi kıyım gerekçesini kendisi çürüttü!

Tek Gıda-İş’te örgütlendikleri için işten atılan Cargill işçilerinin direnişleri 687 gündür devam ederken, kıyımı “daralmaya gidiyoruz” gerekçesiyle açıklayan Cargill yönetiminin yeni işçi alımına gittiği öğrenildi

Sendikalaştıkları için işten atılan Cargill işçilerinin fabrika önündeki direnişleri 687 gündür devam ederken, işçi kıyımını “daralmaya gittik” gerekçesiyle açıklayan Cargill yönetiminin yeni işçi alımları yaptığı öğrenildi.

Yüzlerce gündür fabrika önünde direniş sürdüren işçiler, bu süre içinde pek çok başka eylem ve direniş biçimiyle seslerini duyurmaktan, Cargill patronlarına sendikayı kabul ettirerek, işe geri dönme ısrarlarından vazgeçmediler.

Bursa’dan şirketin genel merkezinin bulunduğu İstanbul Ataşehir’e yürüyüşler düzenlediler.

Son olarak, mahkemenin işe iade kararının tanınmaması üzerine tam 43 gün boyunca şirket merkezinin bulunduğu Ataşehir Palladium Towers önünde 24 saatlik oturma eylemi gerçekleştirdiler.

1 Ekim 2019’da sonlandırdıkları bu eylemden sonra fabrika önündeki direnişe devam eden işçiler, şirketin düzenlediği ya da yer aldığı çeşitli etkinliklerde yaptıkları eylemlerle seslerini duyurarak, kararlılıklarını gösterme ısrarını sürdürdüler.

Cargill yönetiminin sendika ve işçi düşmanlığına karşı ısrarla sürdürülen bu direnişe karşı kullandığı “daralmaya gidiyoruz” argümanının gerçeği yansıtmadığı bizzat kendi pratiğiyle açığa çıktı.

Direnişin 687. Gününde olan Cargill işçileri bu gerçeği sosyal medya hesaplarından şöyle duyurdular:


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar