Çaycuma’da iki fabrikada 78 işçide koronavirüs çıktı

Çaycuma’da iki fabrikada 78 işçide koronavirüs çıktı

Zonguldak Çaycuma’daki organize sanayi bölgesinde birinde 450, diğerinde 250 kişinin çalıştığı iki tekstil fabrikasında, 78 işçide koronavirüs tespit edilince üretim durduruldu

Koronavirüsün bir sınıf hastalığı olduğunu ve işçi sınıfına ölümü pahasına bağışıklık kazandırılmaya çalışıldığını sayısız örnekle görmeye devam ediyoruz. Çarkların dönmesinin esas alındığı salgınla mücadele stratejisinde virüs fabrikalardan işçi ailelerine ya da ailelerinden fabrikalara taşınıp duruyor. Vaka sayısı onlarla hatta Vestel’de olduğu gibi yüzlerle ifade edilecek düzeye ulaşmadığında hatta bu düzeye ulaştığında bile esas olan o çarkların devamı oluyor.

Bunun son örneği de Zonguldak Çaycuma’da kurulu iki tekstil fabrikasındaki üretimin, onlarca işçi enfekte olmasına rağmen ısrarla sürdürülmesi ve anlaşıldığı kadarıyla durum kontrolden çıktıktan sonra üretimin durdurulması oldu.

DHA’nın haberine göre Çaycuma’daki organize sanayi bölgesinde birinde 450, diğerinde 250 kişinin çalıştığı iki tekstil fabrikasında, işçilerden bazılarında koronavirüs tespit edildi. İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, fabrikalarda filyasyon çalışması yaptı. Çalışmaların ilk etabında 450 kişinin çalıştığı fabrikada 10, diğer fabrikada ise 30 işçinin koronavirüse yakalandığı tespit edildi.

Pazartesi günü itibariyle fabrikalarda üretim durduruldu ve tüm işçiler evlerinde karantinaya alındı. Test sonuçları açıklandıkça koronavirüse yakalanan işçi sayısı arttı. İki fabrikada koronavirüse yakalanan işçi sayısı 78’e yükseldi. İşçiler, evlerinde ve hastanelerde tedaviye alındı. Temaslı olan işçiler de evlerinde karantina altında tutuluyor. Test sonuçları açıklandıkça vaka sayısının artmasından endişe ediliyor.

Çaycuma Kaymakamı Muharrem Coşgun ise vaka sayısı bu denli artmış olmasına rağmen üretimin durdurulmamış olmasına ilişkin herhangi bir açıklama yapmadan, organize sanayi bölgesindeki fabrikaların Sağlık Bakanlığı ve diğer bakanlıkların talimatları doğrultusunda denetlendiğini ve sık sık tedbirlere uyulması konusunda uyardıklarını söyleyebildi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar