Çaykur’un Rize İyidere’deki fabrikasında onlarca işçi korona!

Çaykur’un Rize İyidere’deki fabrikasında onlarca işçi korona!

ÇAYKUR’a bağlı İyidere 100. Yıl Çay Paketleme Fabrikasında çalışan birçok işçinin korona testi pozitif çıktı, DİSK Gıda-İş bu sayının 60 civarında olduğunu belirtiyor, işçiler hem Öz Gıda-İş’e hem de işletme yönetimine tepkili

Başında AKP İl Başkanı İshak Alim’in kardeşi Yusuf Ziya Alim’in gene müdür yardımcısı olduğu ÇAYKUR’un Rize İyidere 100. Yıl Çay Paketleme fabrikasında 60 işçinin korona olduğu, fakat yönetimin de işyerinde örgütlü olan Öz Gıda-İş’in de işçilerin sorunlarına dair herhangi bir adım atmadığı, kurul kararıyla karantina için eve gönderilen işçilere daha sonra kurula baskıyla aldırılan kararla işbaşı yaptırıldığı öğrenildi.

2020 yılı yaş çay kampanyası başladığı mayıs ayında ÇAYKUR’un çeşitli fabrikalarında bazı işçilerin Coronavirus testi pozitif çıkmıştı. ÇAYKUR bu konuda yerel medyada çıkan haberleri yalanlandı ve ardından birçok fabrikada benzeri vakaların yaşanmasıyla 40 maddelik acil sağlık eylem planını hayata geçireceğini açıklamıştı.

2020 yılı Yaş çay kampanyasını kapatan ancak İyidere 100. Yıl Çay Paketleme Fabrikası’nda Kuru çay paketleme çalışmalarını sürdüren onlarca işçinin Covid-19 testlerinin pozitif çıkması işçileri endişelendirdi.

DİSK Gıda İş Sendikası Rize bölge temsilciliği, işçilerin sağlığının yok sayıldığını, işçilerin haklarının da gasp edildiğini belirterek, kurumda 60 işçinin Coronavirs’e yakalandığını belirtti.

Artı Gerçek’ten Gençağa Karafazlı’nın testi pozitif çıkan bazı işçilerle yaptığı görüşmeler işçilerin canının bir paket çaydan bile daha değersiz olduğunu ortaya koyuyor.

İsminin açıklanmasını istemeyen karantina altında olan işçilerden O.S. yaşadıklarını şu şekilde aktardı:

Maliyet yüksek diye alınan tedbirlerden vazgeçildi’

 

“ÇAYKUR 100. Yıl Paketleme Fabrikasında ilk salgın başladığı zaman yemekhane, cay ocağı olsun önlemler aldılar.

 

Kâğıt tabldotlarla yemek yiyorduk daha sonra maliyetli olduğu gerekçesiyle kaldırıldı şimdi ise metal tabldotlarda yemek yemeye başladık.

 

ÇAYKUR’un kampanya öncesi açıkladığı 40 madde acil sağlık eylem planından sadece dağıtılan ve bir yerlere yapıştırılan broşürler kaldı.

 

‘Defalarca test yaptırtın dedik duyan olmadı’

 

Biz defalarca söyledik test yaptırtın bize diye ancak, bu talebimiz yerine gelmedi, bizi duyan olmadı.

 

Bize verilen bir tek maske ve 8 saat ayni maskeyle çalışmak zorunda kaldık, sadece dezenfektenler doluydu işe girerken bekçiler ateş ölçerle ateşimize baktı ve içeri girdik ateş ölçerlerin çalışıp çalışmadığı ise meçhul. Burada amaç Fabrikanın kamera kayıtlarını denetim yapılıyor görüntüsü yer alsın yeter.

 

20 gün önce salgın başladı tedbir alınmadı

 

20 gün önce başka fabrikalardan yas çaydan tekrar arkadaşlar geldi ve bunlara test falan yapılmadı daha sonra salgın fabrikada arttı ve ondan sonra olay patladı.

 

Bize de son akşam telefon geldi işe gelmeyin diye, sonra sağlık kurulu toplanmış tekrardan işe gelmemiz söylendi.

 

Otobüste maske takıyoruz diye anlayacağınız sağlık kuruluna baskı yapıldı sabahta aradılar herkes test yaptırsın diye sonuç ortada, 15 hasta herkes karantinada.

 

‘Ne sendika ne işveren bunlar idamlıktır’

 

Karantinaya alındık ne arayan ne de soran yok. Ne sendika ne işveren bunlar inanın idamlıktır. Bizim çoluk çocuğumuz yok mu?

 

Sağlıkçılar geldi önce kendilerini test yaptırdılar kalan malzemede yetmedi bir işçi arkadaş ancak test oldu. Bir gün sonra ise tüm işçiler test olduk sonuç, 15 kişinin test sonucu pozitif çıktı. Bir vardiyada zaten toplamda 35 kişi çalışıyoruz.

 

Onlara sorsanız “Bir çay paketi mi yoksa işçi sağlığı mı önemli?” diye kesinlikle “Bir çay paketi” derler.

 

Allahtan bulsunlar bizi kobay olarak kullandılar

 

Burada yaşadıklarımız vahim bir tablo. Rize bir aileye teslim olursa (AKP İl başkanı İshak Alim ile ağabeyi ÇAYKUR genel müdür vekili Yusuf Ziya Alim’i kastediyor) sonuç bu, kimseyi takmıyorlar.

 

Sendikaya gelince, sendika diye bir şey yok, onlar yolunda işverenle bir olmuşlar bizim sorunlarımızla ilgilenen yok.

 

Daha ne diyeyim Allah’ın dan bulsunlar, bizi kobay olarak kullandılar.

Gıda-İş tepki gösterdi

ÇAYKUR İyidere 100. yıl çay paketleme fabrikasında ortaya çıkan korona salgınında, yaklaşık 60 işçinin testlerinin pozitif çıktığını ifade eden ve bu durumu sosyal medya hesabı Facebook’tan duyuran, DİSK’e bağlı Gıda İş Sendikası Rize bölge temsilcisi Ramazan Sarıoğlu, işçilerin yaşamlarının tehlikeye atıldığını, yetkili sendika başta olmak üzere, işverenin işçilerin sağlığıyla İlgilenmediğini belirterek, yaşananlara tepki gösterdi.

Konuyla ilgili soruları yanıtlayan Sarıoğlu Şunları söyledi:

Çay işletmeleri genel müdürlüğü 2020 yılı yaş çay kampanyası başladığında 40 maddelik acil sağlık önlemleri paketi açıkladığını duyurmuştu. 2020 yılı yaş çay kampanyası bitti ama bu paketin içeriğinin ne olduğu konusunda bugüne kadar hiçbir şey öğrenemedik. Öğrendiğimiz tek şey, fabrikalara giren işçilerin ateşlerinin ölçülmesi ellerin yıkanması ve 8 saat süresince takılan bir maske. Bunun dışında bir bilgi yok.

 

‘İşçilere susun diye baskı ediyorlar’

 

Mayıs ayı yaş çay kampanyası başladığında fabrikalarda kâğıt tabldotlardan yemek yenilmeye başlanmış daha sonra bundan da vaz geçilmişti.

 

Zamanında yeterli tedbirler alınmadığı için başta 100. Yıl Çay Paketleme Fabrikası olmak üzere bazı fabrikalarda işçi arkadaşlarımız koronavirüsüne yakalanmıştı.

 

Bu konuda yerel bir haber sitesinde yayınlanan haberler ÇAYKUR genel müdürlüğü tarafından yalanlanmış ancak, özellikle 100. Yıl Çay Paketleme’de 15 işçi arkadaşımız bu salgın hastalığa yakalanmıştı.

 

Bugün ÇAYKUR yetkilileri yine vurdumduymaz tavrılar içerisindeler. 100. Yıl Çay Fabrikası adeta patlamış durumda.

 

En az 60 işçi arkadaşımız virüse yakalandı. Bunlar karantina altında. Bunlarla ne işveren ne de yetkili sendika olduğunu iddia eden Öz Gıda İş ilgilenmiyor. İşçi arkadaşlarımıza ‘bu olayı duyurmayın’ uyarısında bulunarak yaşananları gizlemeye çalışıyorlar, bir anlamda susmaları için baskı uyguluyorlar.

 

‘Cumhurbaşkanın genelgesini takmıyorlar’

 

Bütün bunlar yetmezmiş gibi, şimdi de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatlarını da takmıyorlar.

 

Cumhurbaşkanlığı’nın yayınladığı, kamuda çalışan ve hasta olan işçilerin idari izin sayılması ile ilgili genelgeye rağmen ÇAYKUR bu genelgeyi uygulamıyor.

 

Hasta olan, onlarca işçi idari izinli sayılması gerekirken, ÇAYKUR işçilere senelik izinlerini kullandırarak, 2. bir kez daha mağduriyet yaşatıyor.

 

ÇAYKUR yöneticileri, işçilerin emeklerini sömürüyor haklarını açıkça gasp ediyor, Cumhurbaşkanlığı Genelgesini bile takmıyorlar.

 

Bir yandan Coronavirus’ü ile mücadele eden, yaşam mücadelesi veren işçi kardeşlerimiz, diğer yandan sağlıklarını yok sayanlar ÇAYKUR işçilerinin haklarını açıkça gasp ediyorlar. Bunu kabul etmiyoruz.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar