Cem Bialleti’de anlaşma sağlandı

Cem Bialleti’de anlaşma sağlandı

Toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamayınca 7 Mayıs’ta greve gidilen Cem Bialetti’de anlaşma sağlanarak, grev bitirildi

Kocaeli Kartepe’de kurulu olan Cem Bialetti fabrikasında Birleşik Metal İşçileri Sendikası (BMİS)’te örgütlü 100 işçiyi ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamayınca 7 Mayıs’ta greve gidilmişti. Bu arada patron fabrikadan polis eşliğinde mal çıkarmış, işçiler de saldırıya uğramıştı.

Bu gerilimlerden sonra taraflar dün (20 Mayıs) yeniden masaya oturdu ve geceyarılarına kadar süren görüşmelerde uzlaşmaya varıldı.

Cem Bialetti fabrikasının patronu işçilere 1 lira 60 kuruş gibi komik bir zam önerirken, BMİS de 4 lira 40 kuruşluk zamda ısrar ediyordu. BMİS son görüşmede varılan anlaşmaya ilişkin henüz ayrıntılı açıklama yapmadı. Yerel gazeteler işçilerin ücretine 620 TL zam yapıldığını duyurdu.

Sendikadan yapılan açıklamada, “Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde bulunan ve mutfak eşyaları üreten, Sendikamızın örgütlü olduğu Cem Bialetti işyerinde TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine onurlu metal işçileri hakları için 7 Mayıs’ta greve çıkmıştı. Bugün gece yarısına kadar süren müzakereler sonucunda anlaşma sağlanarak toplu sözleşme imzalandı. Başta Cem Bialetti’de çalışan Sendika üyelerimize ve Türkiye işçi sınıfına hayırlı olmasını dileriz.” denildi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar