Cenazenin kargoyla gönderilmesi yönetmeliğe uygunmuş!

Cenazenin kargoyla gönderilmesi yönetmeliğe uygunmuş!

Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı, Halise Aksoy’un oğlu Agit İpek’e ait cenazenin kargoyla gönderilmesine ilişkin suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturmayı, yapılan işlemin yönetmeliğe uygun olduğu gerekçesiyle takipsizlikle sonuçlandırıldı.

Cenazelerin çıkarılıp bir kaldırımın altına topluca gömüldüğü, hayatını yeni kaybetmiş gerillalara ait cenazelerin yıkanmasına bile izin verilmediği, mezarlıkların tahrip edildiği, devrimcilerin cenazelerinin gömüldükleri yerden çıkarılıp yakılacakları tehditlerinin kolayca sarf edilebildiği bu savaş ikliminde bir anneye evladının cenazesi “kemik parçaları” denilerek kargo torbasıyla teslim edilmişti.

Agit İpek’in annesi Halise Aksoy’un oğlunun kemiklerinin doldurulduğu torbayla objektiflere düşen mahzun görüntüsü tarihin unutulmaz zalimliklerinden biri olarak belleğimize kazınmıştı.

2 yıl 3 ay boyunca birçok yerde oğlunun cenazesini arayan, bir kemik de olsa ona dokunma çabasından vazgeçmeyen anne Aksoy’a yaşatılan bu acı kamuoyunun da tepkisiyle karşılanmış ve Tunceli Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştu. Savcılık o suç duyurusu hakkında yapılanın “yönetmeliğe uygun” olduğunu belirterek takipsizlik kararı verdi. Kararda Agit İpek’in cenazesinden “kemik parçaları” diye söz edilerek aynı hoyratlık sürdürüldü. Üstüne bir de bu uygulamadan Tunceli’ye gelerek cenazeyi teslim almayan, Diyarbakır’a yollanmasını isteyen anne Aksoy sorumlu tutuldu!

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır Barosu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Diyarbakır Temsilciliği, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ve anne Halise Aksoy, 10 Nisan’da oğlu Agit İpek’e ait cenazenin kendisine kargo paketiyle teslim edilmesine karşı Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına, Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı görevlileri hakkında “Görevi kötüye kullanmak”tan suç duyurusunda bulundu. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca dosya yetkisizlik kararıyla Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.

ATK’ye paketlenerek gönderildi

MA’daki habere göre Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’nda yürütülen soruşturmada, 4 Temmuz 2019’da bulunan 18 adet kemik parçasının Agit İpek’e ait olabileceği değerlendirilerek, anne Halise Aksoy’dan alınan kan örnekleriyle birlikte paketlenip 5 Temmuz 2019’da İstanbul Adli Tıp Kurumu (ATK) Morg İhtisas Dairesi Kemik İnceleme Şube Müdürlüğü’ne gönderildiği belirtildi.

İstanbul, Dersim ve Diyarbakır 

Soruşturmada, İstanbul ATK tarafından yapılan inceleme sonucu cenazenin Agit İpek’e ait olduğu tespit edildiği ve yine paketlenerek Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildiği ve anne Aksoy’a teslim edilmek üzere haber verildiği kaydedildi. Soruşturmada, anne Aksoy’un oğluna ait cenazeyi, ancak Diyarbakır’da teslim alabileceğini bildirmesi üzerine, yönetmeliği uygun bir şekilde 25 Kasım 2019’da Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildiği ifade edildi. Ancak bu tarihlerde İstanbul’da olduğu için anne Aksoy’a teslim edilemeyen cenazeden kemik parçaları olarak bahsedildiği soruşturmada, “Kemik parçaları aynı yöntemle Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığına geri gönderildiği, Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığında görevli katipler tarafından anne Halise Aksoy’un tekrar arandığı gelip emaneti alabileceği bildirildiği, ancak Halise Aksoy’un Diyarbakır’a tekrar göndermeleri halinde teslim alabileceğini, Tunceli’ye gelemeyeceğini bildirmesi üzerine 28 Şubat’ta teslim için tekrar Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildiği ve Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığında görevli memurlar tarafından adliyede bizzat anne Halise Aksoy’a 10 Nisan’da teslim edildiği” bilgisine yer verildi.

‘Yönetmenliğe uygun’

Agit İpek’e ait cenazenin kargo paketiyle adliyede Anne Aksoy’a teslim edilmesinin ATK’nin uygulama yönetmeliğine uygun olduğu ileri sürülen soruşturmada, Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı görevlileri hakkında “Görevi kötüye kullanma” suçundan kamu davasının açılmasını gerektirecek bir hususun olmadığı ifade edildi.

Savcılığın takipsizlik kararına karşı anne Aksoy’un avukatları, Tunceli Sulh Ceza Hakimliği’ne itirazda bulunacak.

Yıllarca şehir şehir dolaştı

Anne Aksoy, 3 Ağustos 2019 tarihli açıklamasında, Oğlu İpek’in yaşamını yitirdiğine dair haberi aldıktan sonra Dersim, Malatya ve İstanbul arasında mekik dokuyarak 2 yıl 3 aydır oğlunun cenazesine ulaşmaya çalıştığını ifade etmişti.  Anne Aksoy, oğlunun cenazesinin Malatya Adli Tıp Kurumu’nda olduğuna dair edindikleri bilgi üzerine gittikleri Malatya’dan eli boş döndüklerini ifade ederek, “Malatya’dan döndükten sonra Dersim’de savcılığa başvurduk, öyle bir cenazenin olduğunu ve kan vermemiz gerektiğini söylediler. Kan verdikten sonra Diyarbakır’a döndük. Bir süre sonra cenazenin İstanbul’a gönderildiğini söylediler” diye eklemişti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar