Cenne Maden işçilerinin direnişi devam ediyor

Cenne Maden işçilerinin direnişi devam ediyor

Bağımsız Maden-İş’e üye Ermenek Cenne Linyit Kömür İşletmesi işçilerinin, yaklaşık bir yıldır alamadıkları ücretleri ve tazminat hakları için ocak ağzında başlattıkları direniş, ailelerin, çevre köylerin katılım ve destekleriyle sürüyor

Bağımsız Maden İşçileri Sendikası’na (Bağımsız Maden-İş) üye olan Ermenek Cenne Linyit Kömür İşletmesi işçilerinin, yaklaşık bir yıldır alamadıkları ya da düzensiz aldıkları ücretleri ve tazminat hakları için ocak ağzında başlattıkları direniş, 7. gününde devam ediyor.

“#sesverErmenek! Dilenmiyor, direniyoruz!” diyen işçilere zaman zaman aileleri ve çevre köylerden insanlar da katılıyor.

Dün (5 Eylül) Bağımsız Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Tahir Çetin, Soma tazminat mağduru maden işçileri meclisi üyesi Çetin Erkalkan ve Selahattin Cankal ,Ermenek maden işçilerinin yanına giderek, ortak açıklamalar yapmış, destek ve dayanışma çağrılarında bulunmuştu. Bu ziyarette yapılan konuşmalarda rödovanslı maden sahalarındaki sorunların bitmek bilmediği, devletin bu konuda gerekli düzenlemeleri yapmaktan kaçındığı vurgulandı.

2 bayram geçti hiçbirimiz evimize ekmek götüremedik, onların işkembeleri dolu, karınları tok, açın halinden anlamıyorlar” diyen işçiler haklarını alıncaya kadar direneceklerini vurguluyorlar.

Ne olmuştu?

28 Ekim 2014’te yaşanan iş cinayetinde 18 madencinin hayatını kaybettiği Cenne maden sahasında o günden sonra da sorunlar bitmedi. İşçiler yine gerekli önlemler alınmadan çalıştırıldı, ücretlerini alamadı ya da düzensiz aldı, işten atmalar devam etti.

Şimdi direnişin başladığı Ermenek Cenne Linyit Kömür 1 nolu ocakta çalışan 80 işçi Ağustos 2019 tarihinden bu yana alamadıkları ücretleri için 5 Aralık 2019 tarihinde de iş bırakmıştı. Sorunlar çözülmeyince Şubat 2020 tarihinde de greve gitmişti. Bu eylemden sonra ücretleri ödenen 45 işçi işten çıkarılmıştı. İşsizlik korkusuyla greve katılmayan işçilereyse ücretleri ödenmedi. Ocak işletmecisi Hatem Özbey ile görüşme yapan işçiler ‘’Kömür çıkartın maaşlarınızı ödeyeyim’’ cevabı aldığından çalışmalarına devam etti; ancak, verilen sözler tutulmadı, işçilere ücretleri ödenmedi. Bu durum karşısında Bağımsız Maden-İş’le hareket eden işçiler, bir hafta önce direniş başlattı. Keza Kaymakam da dahil görüştükleri hiçbir yetkili de sorunun çözülmesi için çaba harcamadı.

Aylardır ücret alamadıklarından için mağdur olduklarını söyleyen işçiler, Şubat ayındaki grevden sonra siyasilerin araya girmesiyle sorunun çözüldüğü, fakat kalıcı çözüm bulunmadığı için 6 ay sonra yeniden eyleme gittiklerini, ücret alabilmeleri için 6 ayda bir eylem yapmak zorunda kalmalarının kabul edilemez olduğunu, o nedenle rödovanslı alanlar için bağlayıcı düzenlemelerin yapılmasını istediklerini vurguluyorlar.

İşçiler ayrıca şirketin Cenne sahasından çıkarılan kömürü yine kendilerine ait SEBA Madencilik adı ile Halimiye sahasından çıkmış gibi göstererek satış yaptığını, bu satış işlemiyle devletten teşvik aldığını belirtiyorlar. Hatta bu konuda yaptıkları ihbarla 2 kamyonun yakalanarak işlem yapıldığını, kendilerinin de savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını belirtiyorlar.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar