Cenne ve Seba direnişçileri Ankara yürüyüşüne hazırlanıyor

Cenne ve Seba direnişçileri Ankara yürüyüşüne hazırlanıyor

Ermenek’teki Cenne ve Seba ocaklarında çalışırken ücret ve tazminat hakları gasbedilen işçilerin Bağımsız Maden-İş’le birlikte başlattıkları direniş bugün 20. gününde devam ediyor; işçiler, 1 Ekim’de Ankara’ya yapacakları yürüyüşe hazırlanıyor

Özbey’lere ait Ermenek’teki Cenne ve Seba ocaklarında çalışırken ücret ve tazminat hakları gasbedilen işçilerin Bağımsız Maden-İş’le birlikte başlattıkları direniş bugün 20. Gününde devam ediyor.

Cenne’de 13 aylık, Seba’da 7 aylık ücret ve tazminatları gasbedilen işçilerin ocak girişindeki direnişleri devam ederken; aynı zamanda aileleriyle birlikte iki kere Ermenek Meydanı’nda, bir kere de patronların Konya’da bulunan evleri ve fabrikalarının önünde basın açıklamaları yapıldı.

İşçiler dün de Güneyyurt Belediye Meydanı’nda aileleriyle birlikte yaptıkları basın açıklamasıyla direnişlerini anlattılar, taleplerini ifade ederek, sorunun çözülmemesi haline 1 Ekim’de Ankara’ya yürüyeceklerini açıkladılar.

Konya’daki eylemden sonra Kaymakam işçilerle patronları görüştüreceğini söyledi, fakat bu gerçekleşmedi, işçiler karşılarında şirket avukatını buldular. Daha sonra yapılan açıklamalarda avukatın, ücretleri yatırabilecekleri, fakat şirketin mali sıkıntıları nedeniyle tazminatların yatıramayacağını söylediği belirtildi. İşçiler, ücretler yatırılsa da direnişi sürdüreceklerini bir kez daha vurguladı.

Öte yandan Özbeyler’in Cenne’de kaçak kömür çıkardığına yönelik işçi şikayetleri aradan 2 ay geçmesine rağmen işleme alınmazken, işçiler hakkında “işyerimi işgal ettiler” yönünde şikayette bulunan patronun bu şikayeti anında işleme konuldu ve jandarma işçileri ifadeye çağırdı.

İşçileri ücretlerinin ödenmemesi nedeniyle üretimi durdurmalarının yasal hakları olduğunu belirterek, kendi şikayetlerinin değil, patronun şikayetinin hızla yürürlüğe konulmasına tepki gösterdiler.

Rödovans yönteminden vazgeçilmesi ve bu ocakların devlete devredilmesi gerektiğini belirten işçiler, Bağımsız Maden-İş öncülüğünde 1 Ekim’de Ankara’ya yürümeye hazırlanıyor. Yürüyüş öncesi yapılan hazırlık toplantılarında talepler şu şekilde belirlendi:

-Maaşlarımız ve tazminatlarımız eksiksiz yatırılacak.

 

-İSİG kurallarına uygun çalışma ortamı sağlanacak.

 

-Sendika ile toplu sözleşme yapılacak.

 

-İşten çıkarılan madenciler işe geri alınacak.

 

-BES kesintisi sorunu çözülecek, taleplerimiz karşılanmazsa işbaşı yapılmayacak


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar