Cenne ve Seba işçileri aileleriyle Ermenek Meydanı’ndaydı

Cenne ve Seba işçileri aileleriyle Ermenek Meydanı’ndaydı

Bağımsız Maden-İş öcülüğünde direnen Cenne ve Seba maden işçileri sabah saat 10:00’da Ermenek Meydanı’nda aileleriyle birlikte basın açıklaması gerçekleştirdikten sonra patron Fehmi Özbey’in yaşadığı Konya’ya doğru yola çıktılar

13 aydır ücretlerini alamayan Cenne Madencilik işçilerinin direnişi 15, 7 aydır ücret alamayan Seba Madencilik işçilerininse 9. gününe girdi. İşçiler aileleriyle birlikte bugün saat 10:00’da Ermenek Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Ardından Saat 12.00’de maden ocaklarından hareket ederek patron Fehmi Özbey’in yaşadığı Konya’ya doğru yola çıktı. Orada saat 16.00’da patronun oturduğu Prestij Rezidans önünde basın açıklaması gerçekleştirecekler.

Ermenek Meydanı’nda yapılan basın açıklamasında direniş süreci, talepler, patronun tutumu anlatılarak, direnme kararlılığı yinelendi. Aileleriyle birlikte Meydan’da toplanan işçiler baretlerini yere vurarak, sloganlar haykırarak haklılıklarını ve kararlılıklarını haykırdı.

Söz alıp konuşan bir maden işçisi, “Alnımdan akan ter ve ona karışan kömür karası benim yüzümün kremi budur” diyerek bir onur mücadelesi verdiğini anlattı.

Bir madenci eşi “Parmağımdaki alyansı bir yağa, bir çaya, bir tuza verdim. Allah onu bir dilim ekmeğe muhtaç etsin” diyerek işçilerin nasıl bir yoksulluk ve çaresizliğe sürüklendiklerini özetlemiş oldu. Başka bir işçi eşi de “Çocuklarımızın rızkını sana yedirmeyeceğiz, söke söke alacağız! Hadi bakalım çık meydana” diyerek öfkesini dile getirdi.

Açıklamadan sonra işçiler otobüsle Konya’ya doğru yola çıktı. Çözüm olmazsa direnişlerini Ankara’ya taşıyacaklarını belirtti.

Cenne ve Seba’da ne oldu, direniş nasıl başladı?

Bağımsız Maden-İş ve direnişçi işçiler, Ermenek Cenne ve Seba maden işçilerinin direnişine ilişkin dün yaptıkları ortak imzalı yazılı açıklamada her iki direnişe ilişkin ayrıntılı bilgi verdiler.

Açıklamada, Cenne Madencilik işçilerinin 13 aydır maaşlarının ve geçmişe dönük giriş çıkış yapılmış tarihlere ait tazminatlarıyla diğer ücret alacaklarının ödenmediğini, İSİG kurallarına uyulmadığını, ruhsatsız kaçak kömür çıkarılarak ruhsatlı Seba ocağından çıkarılmış gibi piyasa sunulduğunu hatırlattı. Cenne işçilerinin duruma müdahale ederek Bağımsız Maden-İş öncülüğünde haklarını aramaya başladıkları, patronun bugüne kadarki tüm arabuluculuk girişimlerinden kaçtığını belirtti.

Açıklamada, Seba Madencilik’ten 7 aydır ücret alacaklarını alamayan Bağımsız Maden-İş üyesi işçilerin, İş Kanunu 34. Maddeye ve İSİG Kanuna göre İşkur, SGK ve Kaymakamlığa başvuruda bulunarak üretimi durdurdukları hatırlatıldı. Patronun hem iş kanunu 34. Maddeye hem İSİG Kanununa hem de pandemi döneminde bir yalan olarak gündemde tutulan “işten çıkarma yasağı”na aykırı olarak direnen işçileri “iyi niyet ve ahlak kurallarına uymadıkları” gerekçesiyle 29. koddan işten attığını belirtti.

Sendika, Ermenek maden havzasında patronların köleci çalıştırma koşulları sonucu dedesi, babası, kendisi tazminat hakkı alamadan çalışmış toplam bin 500 civarında insanın olduğunu hatırlatarak, “Bu artık büyük bir toplumsal sorun haline gelmiştir. Devlet kurumları bugüne kadar bu hukuksuz uygulamaları yapan patronlar hakkında hiçbir cezai işlem yapmamış, bu patronlar muteber şahsiyetler olarak yaşamaya devam ediyor ve korunuyor hâlâ. İşte sendikamız Cenne ve Seba direnişçileriyle birlikte 1500 işçinin drama dönüşen taleplerini mücadele gündemine almış ve direniş yolunu seçmiştir. Son kuruşlar alınınca ve etkili bir protokole dönüştürülünceye kadar mücadelemiz devam edecek” diye vurguladı.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar