Cenne ve Seba maden işçileri Ermenek Meydanı’ndaydı

Cenne ve Seba maden işçileri Ermenek Meydanı’ndaydı

Karaman Ermenek’teki Cenne Maden Ocağı’nda 13 aydır, aynı patrona ait Seba Maden’de de 7 aydır ücret alamayan işçiler, Ermenek Meydanı’nda yaptıkları basın açıklamasıyla güçlerini birleştirdi

Karaman Ermenek’teki Cenne Maden Ocağı’nda 13 aydır ücretlerini alamayan işçilerin direnişi 9. gününde devam ederken; aynı patrona ait Seba Maden ocağında da işçiler 7 aydır alamadıkları ücretleri için direnişe başladı.

Bağımsız Maden İş öncülüğünde direnişe başlayan Cenne ve Seba maden işçileri bugün saat 14:00’te “2 patron Ermenek işçisini esir alamaz!” diyerek Ermenek Kent Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

Bağımsız Maden-İş, sosyal medya hesabından, “Ermenek’te 2 maden ocağında direnen maden işçileri bugün devletin tüm kurumlarının engelleme çabalarına rağmen bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi. Maden işçilerinin haklı mücadelesini hiçbir güç engelleyemez, karşısında duramaz!” diye belirtti.

Sendika dün yaptığı açıklamada da şunları belirtmişti:

Maden sahipleri, ağalıktan gelme iki aile olan Özbeyler ve Uyarlar, onlarca yıldır Ermenek’te işçilerin kıdem haklarını ve ücretlerini gasp ederek servet biriktiriyorlar. Devlet ise işçilerin yaptıkları şikâyetleri ve suç duyurularını bugüne kadar dikkate almadı. Devletin bu tutumu patronları korudu, korumaya da devam ediyor.

 

Ermenek işçisi ise Soma madencisinin yaktığı mücadele ışığını gördü ve Bağımsız Maden-İş’e üye olarak mücadele yolunu seçti.

 

İşçiler tazminat hakları, 13 ay ve 7 aydır alamadıkları ücretler için aileleriyle birlikte direniyorlar. Sendikamızın iki maden ocağında işçilerle başlattığı direnişin kazanılması bizlerin dayanışmasına bağlı. Ermenek Cenne ve Seba maden direnişlerine destek olmak, güç vermek için her türlü dayanışma katkısı bizler için çok değerli.

Cenne Madencilik’te direnen işçiler, dün Seba Madencilik’te direnişe başlayan meslektaşlarını ziyaret etmişti.

Bugün yapılan basın açıklamasında konuşan Bağımsız Maden-İş Başkanı Tahir Çetin, Soma direnişçisi Tahir Çetin, “Direnerek yasa çıkarttık, direnerek kazanacağız, bunu Cenne ve Seba patronu da öğrenecek!” diye belirtti.

Cenne ocağındaki direnişçilerden mühendis Emel Tunçdemir ise, “Bize bu cehennemi yaşatanlara karşı hakkımızı alana kadar buradayım, yanınızdayım!” diye vurguladı.

Yapılan basın açıklamasında işçiler bugüne kadar yaşadıkları süreci, hak gasplarını, şirketin yolsuzluklarını anlatarak, sonuna kadar mücadele edeceklerini belirttiler.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar