Cenne ve Seba’daki madenci direnişi sürerken 29. madde devreye sokuldu!

Cenne ve Seba’daki madenci direnişi sürerken 29. madde devreye sokuldu!

Cenne’de madenci direnişi 11., Seba’da da 5. gününde devam ederken; Bağımsız Maden-İş, işten atmanın yasak olduğu söylenen bu dönemde işçilere 29. maddeden çıkış verildiğini duyurdu

Karaman Ermenek’te aynı patrona ait Seba madencilikte 7, Cenne’de de 12 aydır ücretleri ödenmeyen işçilerin direnişi devam ediyor. Seba’da 5’inci, Cenne’de de 11. gününe giren direniş devam ederken, patronların sık sık başvurdukları bir saldırı devreye sokuldu. SGK’den gelen mesajdan anlaşıldı ki, sözümona işten atmanın yasaklandığı bu dönemde işçilere 29. Maddeden çıkış verildi.

İşten atmanın sözümona yasak olduğu bu dönemde patronların direnen, tavır koyan her işçiye karşı kullandıkları 29. Madde burada da devreye sokulmuş oldu. Bağımsız Maden-İş’le birlikte direnen işçilerin “yüz kızartıcı suç” anlamına gelen bu maddeden atılmış olması, tazminat haklarının gaspı, işsizlik sigortasından yararlanmama anlamına geliyor.

Seba’da direnen işçiler bugün yaptıkları video paylaşımda, bir araya gelip direniş başlattıktan sonra patronların ödenmeyen ücretleri kapattıkları, fakat kendilerinin sadece ücretlerinin ödenmesini değil, çalışma koşullarının düzeltilmesi ve sendikalı olarak işe devam etmek istediklerini belirttiler.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar