Ceren Damar’ın katili için ağırlaştırılmış müebbet istendi

Ceren Damar’ın katili için ağırlaştırılmış müebbet istendi

Öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından silahla vurulup, tam 17 yerinden bıçaklanarak katledilen akademisyen Ceren Damar Şenel’in davasının bugün görülen 2. duruşmasında savcı esas hakkında mütalaasında “canavarla hisle acı çektirecek öldürmek”ten ve kasten öldürme suçları sabit olduğundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Görevlisi Ceren Damar Şenel’in okuldaki odasında öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından önce silahla vurularak, ardından da tam 17 yerinden bıçaklanarak katledilmesiyle ilgili Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 2. duruşması görüldü. Bu duruşmada savcı esas hakkındaki mütalaasını verdi. Mütalaada katil için “canavarla hisle acı çektirecek öldürmek“ten ve kasten öldürme suçları sabit olduğundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi.

İlk duruşmada eline tutuşturulan düzmece ve bir o kadar da kirli ifadeyi okuyarak, Damar’dan “sevdiğim kadın” diye bahseden, bir sürü yalan zırvalayan ve davayı takip edenlerin tepkisini çeken katil Hasan İsmail Hikmet, takım elbisesiyle ve kravatıyla duruşma salonunda hazır bulundu.

Katilin eline o düzmece ifadeyi veren, sosyal medya hesabından da Damar’ı hedefe çakarak, cinayeti meşrulaştıran avukatı Vahit Bıçak davayı uzatmak için olduğu belli bir tutumla mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı.

Ceren Damar’ın ailesinin avukatlarının olay gününe ilişkin delil karartmakla suçladığı katilin polis annesi Hatice Elçi Hikmet de duruşmaya mazeret belirterek katılmadı.

Ceren Damar Şenel’in katili Hikmet, avukatının duruşmaya katılmaması gerekçesini öne sürerek savunmasını yapmayacağını belirtti. Duruşmada tanık olarak dinlenen aynı üniversiteden öğrenci ve aynı zamanda Hikmet’in arkadaşı Eren Şahin ifadesinde Hikmet’in geçen duruşmadaki düzmece savunmasını çürüttü, Damar’la Hikmet arasında herhangi bir özel ilişki olmadığını gözlemleriyle anlattı.

Oldukça kalabalık bir katılımla gerçekleştiği için 2 salon tahsis edilen duruşmada katilin avukatı Vahit Bıçak’ın mazereti kabul edildi. Avukatın, soruşturmanın genişletilmesi talebi ise reddedildi.

Katilin tutukluluk halinin devamına karar verilen davada, bir sonraki duruşma 24 Ocak 2020 tarihine ertelendi.

 ‘Kızıma söz verdim’

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre, duruşma öncesinde Anlara Adliyesi önünde açıklama yapan Ceren Damar Şenel’in babası Mustafa Damar, “İlk duruşmada kızıma iftira atıldı. Dava mecrasından saptırılmaya çalışıldı. Sosyal medya üzerinden saldırılmaya ve psikolojik baskı uygulanmaya çalışıldı. Biz bunlarla mücadele etmek zorunda kaldık. Ne yaparsa yapsınlar gerçekler gölgede kalmaz.  Adaletin tecellisi için kızıma söz verdim, gerekeni yapacağım” diye konuştu.

Duruşma salonunda konuşan Ceren Damar Şenel’in eşi Levent Şenel ise duruşmaya dair şu uyarıda bulundu: “İlk duruşmada yapılan ağır tahrikler devam edebilir. Duruşmanın gizli olması için birtakım kişiler tahrik etmek için buraya yerleştirilmiş olabilir. Katile, katilin ailesine ve avukatına hiçbir şekilde hakaret etmeyin. Yakınınızda bunu yapan varsa izin vermeyin. Nazikçe uyarın. Bu duruşma ne kadar şeffaf olursa adalet de o kadar erken tecelli edecek” dedi.

Sanık avukatı mazeret bildirdi

Mağdur avukatlarının olay gününe ilişkin delil karartmakla suçladığı sanık Hikmet’in annesi Hatice Elçi Hikmet duruşmaya mazeret belirterek katılmadı. İlk duruşmadaki ifadeleri ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle tepki gören sanık avukatı Vahit Bıçak da mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı.

Damar ailesinin avukatı Çetin Arslan, “Sanık avukatının mazeretinin davayı uzatmaya yönelik olduğu için reddedilmesi gerektiğini düşünüyorum. Neyin ne olduğu belli değilmiş gibi menfur olayda Ceren’i savunan kim varsa onlar hakkında suç duyurusunda bulunmuşlar. Sayın Cumhurbaşkanımızın taziyeleri hakkında ise hiçbir şey söylememektedir. Bu da ilginç bir noktadır” diye konuştu.

Duruşmada söz alan Ceren Damar’ın babası Mustafa Damar, “Katledilen kızıma bir sürü iftira atıldı. Savunma hakkına gizlenerek bunlar yapıldı. Bizim yaşadığımız acı yetmiyormuş gibi bunlarla uğraşıyoruz. Acımızla dalga geçiyorlar gibi. Şu ana kadar karşılaştığımız durum mahkeme ve hukukla dalga geçmedir. Sizden beklentim bir an önce bu katilin hakettiği ceza verilmesidir” dedi.

İlk ifadesinde kopya çekerken yakalandığı ve hakkında tutanak tutulduğu için cinayet işlediğini itiraf eden Hasan İsmail Hikmet, cinayetten dört ay sonra ‘İlişkileri olduğunu ve Şenel’den uzak durduğu için hakkında kopya işlemi yapıldığını’ iddia etmişti.

Sanık Hikmet: Avukatım hasta savunma yapmayacağım

Savcılık, sanık avukatının dosyanın genişletilmesi yönündeki taleplerinin reddedilmesini istedi. Ayrıca savcılık sanığın annesi Hatice Elçi Hikmet’in tanıklığından vazgeçilmesini talep etti.
Damar’ın avukatları, “Sanığın annesi olay günü maddi delilleri karartmak gibi hukuka aykırı eylemde bulunmuştur. Suç duyurusunda bulunulma ihtimali vardır. İlk duruşma buradaydı” sözleriyle itiraz etti. Mahkeme sanık avukatının dosyanın genişletilmesi taleplerini reddetti. Sanığın annesi Hatice Elçi Hikmet’in dinlenmesinden de vazgeçildi.

Mahkeme heyetinin söyleyecek bir şeyin var mı sözünün ardından sanık Hasan İsmail Hikmet, “Avukatım hasta olduğu için savunma yapmak istemiyorum” dedi.

‘Canavarca hisle öldürdü’

Savcılık makamı mütalaasını sundu. Sanık Hikmet’in ilk duruşmada “gönül ilişkimiz vardı, beni zorladı” sözlerini hatırlatan savcı, “Gerçek dışı ve kendisini suçtan ve cezadan kurtarmaya yönelik olduğu değerlendirildi” dedi.

Ceren Damar’ın kamu görevlisi de olduğunun hatırlatan savcı, “Canavarca hisle ve kasten öldürdüğü sabit” dedi. Tasarlayarak öldürme şartlarının ise oluşmadığını belirten savcı sanık Hikmet’in ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırılmasını talep etti.

‘Sanıkla ceren hoca arasında ilişki olduğunu düşünmüyorum’

Savcılığın mütalaasının ardından tanık Eren Şahin duruşmada ifade verdi. Sanıkla 2015 yılında tanıştığını söyleyen Şahin, “Ben de yatay geçişle geldim. Kayıt yaptırdığımızda tanıştım. İkimiz de odanın önünde bekliyorduk. Sanıkla ikimiz odaya girdik. Sanıkla Ceren hoca arasında, öğrenci-hoca ilişkisi dışında bir ilişki olduğuna şahit olmadım. Öyle bir şey olsa anlardım. Ceren hocayla ilişkisi olsa kendisinin numarası bulunur. Sanık Ceren hocanın odasından çıkınca bana ‘Ceren hoca sana da gıcık gidiyor mu?’ diye sormuştu. Ben de ona ‘Sana özel bir şey yok. Mesafelidir Ceren hoca’ dedim. Sanıkla Ceren hoca arasında herhangi bir ilişki olduğunu düşünmüyorum” diye konuştu.

Mağdur avukatları esas hakkında savunmasını yaptı. Sanığın ifadesinde çelişkiler olduğunu ve sonradan değiştirdiği “İlişkimiz vardı” ifadesinin ardından bu durumu ortaya koyacak delil bulunamadığı belirtildi. Avukatlar, “Savunma tarafı acılı bir aileyi iftira atarak yıpratmaya çalışmışlardır. Siyasi hiçbir yönü olmayan bir davada kendisiyle devletin uğraştığını söylüyor” ifadesini kullandılar.

‘O katil gökyüzünü görecek, benim kızım göremeyecek’

Damar ailesinin avukatlarının ifadesinin ardından Ceren Damar’ın babası Mustafa Damar, “Benim kızımın başına bela oldu diye annesi gelseydi soracaktım. Nasıl böyle bir cani yetiştirdiğini soracaktım. Benim kızım hala yaşıyor ve insanlara ders veriyor. Böyle bir caniyi hapse tıktırdı. Bir pisliği aldı aramızdan” diye konuştu.

Ceren Damar’ın annesi Feyza Damar gözyaşları içerisinde savcılığa seslendi ve mütalaada yer almayan tasarlanarak cinayetin işlendiği yönündeki beyanları tekrar hatırlattı ve şöyle konuştu:

Teselli olsun diye gidip öğrencilerine sarılıyorum. Kız evladınız var mı? Varsa düşünün. Kocasına ihtiyaç duymasın diye yetiştirdim ben onu. Katilin annesi yine sarılacak ona. O katil gök yüzünü görecek. Benim kızım göremeyecek. Ben mermer taşlarına sarılıyorum.”

Ceren Damar’ın eşi Levent Şenel ise sanık Avukatı Vahit Bıçak’a yönelik eleştirilerini dile getirdi ve şunları söyledi: “İlk gündem bu yana çok büyük ıstırap çekiyoruz. Bir de iftiralarla karşılaşıyoruz. Kayınpederim çok ciddi sağlık sorunlarıyla buraya geliyor. Ne olmuş Vahit beye de gelmiyor. Dün 9 sayfa dilekçesini verebiliyor. Buradaymış gibi konuşacağım. Vahit Bıçak savunma hakkına sığınıyor. Sonrasında duruşmaya gelmiyor. İlk gündemin bu yana duruşmanın kapalı yapılması için iftira attılar oyunlar oynadılar. Amaçları kavga çıkarmak ve biricik eşime rahat rahat iftira atıp indirim almaktı.”

Üçüncü duruşma 24 ocak’a ertelendi

Sanık Hasan İsmail Hikmet avukatıyla birlikte savunma yapacağımı söyledi ve ikinci duruşmada ifade vermedi. Hikmet’in ifade vermeyeceğini söylemesinin ardından üçüncü duruşma 24 Ocak 2020’ye ertelendi. Sanık Hikmet’in tutuklu yargılanmaya devam edeceği bir sonraki duruşma da kamuya açık görülecek.

Duruşma sonrasında Ceren Damar Şenel’in babası ve eşi Adliye önünde yaptıkları açıklamalarla davanın peşini bırakmayacaklarını bir kez daha vurguladılar.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar