Ceren Özdemir’in katiline ağırlaştırılmış müebbet

Ceren Özdemir’in katiline ağırlaştırılmış müebbet

Ceren Özdemir’in katili Özgür Arduç, yargılandığı davanın bugün görülen 2. duruşmasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Cinayet de dahil sayısız suçtan sabıkası bulunduğu halde yarı açık cezaevine konulan, Ordu gibi küçük kentte bir hafta boyunca firari olarak dolaşmasına seyirci kalınan Ceren’in katilinin yargılandığı davanın 2. duruşmasında “canavarca hisle kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış hapis cezası verildi.

Arduç’u bir hafta boyunca bul(a) mayanlar sıra davayı izlemeye gelenlere gelince büyük “güvenlik” önlemleri aldı. Ordu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 2. duruşması için Adliye çevresine polis yığınağı yapıldı.

Katil Özgür Arduç, duruşmaya Van’daki cezaevinden ses ve görüntü bilişim sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Ceren Özdemir’in anne ve babası da duruşmaya katılmak için adliyeye geldi. Duruşma öncesi Ordu Kadın Platformu üyesi bir grup kadın da ellerindeki döviz ve pankartlarla kadına yönelik şiddete tepki gösterip, kadın cinayetlerini kınadı.

Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Ceren Özdemir, 3 Aralık’ta Ordu’nun Altınordu ilçesindeki evinin önünde bıçaklanmıştı. 20 yaşındaki Özdemir, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

Ordu Cumhuriyet Başsavcılığı, Özgür Arduç için iki ayrı iddianame hazırladı. Arduç hakkında, 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. Sanığa verilecek cezada indirim uygulanmaması talep edildi.

Ceren Özdemir’in katil zanlısı “Canavarca hisle kasten öldürme” ve cinayetten bir gün sonra kendisini yakalayan polis memurlarını yaralamaktan dolayı da “kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmeye teşebbüs” suçlamalarıyla yargılanıyordu.

Katil Arduç, 23 Aralık’ta ilk kez hakim karşısına çıkmış ve akli dengesinin yerinde olmadığını söylemişti. Ancak kontrollerde akıl sağlığının yerinde olduğu tespit edildi.

Katil, bıçaklı saldırı sonucu Özdemir’i öldürdüğünü, polis sorgusunda itiraf etmişti.

35 yaşındaki Arduç, akli dengesinin yerinde olup olmadığının tespiti için Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde muayene edilmiş, doktorlar Arduç’a “akıl sağlığı tam” raporu vermişti.

İlk duruşması 23 Aralık’ta görülen Arduç, Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutuluyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar