Ceren’in katili: “Yapmadığım pislik kalmadı”

Ceren’in katili: “Yapmadığım pislik kalmadı”

Üniversite öğrencisi öğrencisi Ceren Özdemir’in katil zanlısı Özgür Arduç’un yargılanmasına Ordu’da başladı. Van’da tutuklu bulunan sanık, duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı.

Ordu’nun Altınordu ilçesinde üniversite öğrencisi Ceren Özdemir’i takip ederek evinin olduğu binanın girişinde bıçaklayarak öldüren Özgür Arduç’un müebbet hapisle yargılandığı davanın ilk duruşması, Ordu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Arduç hakkında Ceren Özdemir’i öldürmek ve gözaltına alındığı sırada polis memurunu bıçaklamaktan iki ayrı iddianame hazırlandı.

Duruşmaya, Özdemir ailesinin yanısıra birçok ilden baro temsilcisi ile kadın sivil toplum kuruluşu üyeleri katıldı. Ordu ve çevre illerden gelen kadın platformu üyeleri, adliye önünde basın açıklaması yaptı. Katılımcıların ellerinde Ceren’in fotoğrafıyla dövizler yer aldı

Ordu Barosu müdahil olmak istiyor

Ordu Baro Başkanı ve Özdemir ailesinin avukatı Haluk Murat Poyraz, Ceren’e karşı gerçekleştirilen eylemin sadece Ordu’da değil, tüm Türkiye’de yankı bulduğunu söyledi. Poyraz, savcılığın da bir hafta içinde soruşturmasını tamamlayarak iddianamesini hazırladığını ifade etti. Hem ailenin şahsi vekaletnameli avukatı hem de Ordu Baro Başkanı sıfatıyla davayı takip edeceklerini anlatan Poyraz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ailenin yanında bulunacağız. Baro tüzel kişiliği olarak dosyaya katılma talebinde bulunacağız. Hem baronun asli görevlerinden biri olan hukukun üstünlüğü, insan haklarının korunması noktasında görevimizi yapmaya çalışacağız hem de ailenin hukukunun tam olarak korunması, yerine getirilmesi ve sanığın Türk Ceza Kanunu’nda yer verilen en ağır cezayla cezalandırılması için ne gerekiyorsa yapacağız.”

Kadınlar: “Biz sokaklarda özgürce gezemezken…”

Poyraz, araştırılmasını istedikleri birkaç husus bulunduğunu, bunlar üzerinde çalıştıklarını dile getirerek, “O hususlara ilişkin mahkemeden talepte bulunacağız. Davanın ilk duruşmada sonlanacağını çok fazla düşünmüyorum” dedi.

Hakkında 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen ve ceza indirimi uygulanmaması talep edilen Arduç, duruşmaya tutuklu bulunduğu cezaevinden, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Duruşma öncesinde Kadın Meclisleri, adliye önünde açıklamada bulunarak, “Sadece katilin yargılanması adaleti sağlamayacaktır. ayrıca katilin açık cezaevine geçirilmesi, cezaevinden kaçısı ve firari olduğu 3 gün boyunca sorumlu ola tüm yetkililerin de soruşturulması ve cezai işlem yapılmasını talep ediyoruz. Çünkü biliyoruz ki katil firar etmemiş ve o 3 gün içinde yakalanmış olsaydı Ceren bugün aramızda olacaktı” dedi.

Özgür Arduç: “Yapmadığım pislik kalmadı”

Özdemir’in katil zanlısı Özgür Arduç, ilk ifadelerini vermeye başladı. Arduç şunları söyledi: “1987 yılının Nisan ayında dedem beni çocuk yuvasına bıraktı. Yurttan 18 yaşında kaçtım. Başıma bir şey geldi o yüzden kaçtım. 2 defa tecavüze uğradım. Kendime yediremedim suç işledim. Cezaevinden kaçınca Eminönü’ne gittim. Ağaçlık alanda yatarken adamlar geldi. Orada da tecavüze uğradım. Tecavüze uğrayınca içimdeki iyi şeyleri öldürdü insanoğlu. Bütün kötülükleri edeceğim insanlara dedim. Köpek, kedi hiç acımadan tren önlerine attım. O kadar çok şey yaptım ki anlatsam… İnsanlardan nefret ettim, yapmadığım pislik kalmadı.

2003’te Ordu’ya geldim. İnsanların evine girer, hırsızlık yapardım, kundaklama yapardım. 2005’te Dinçer Akçevre’yi bıçakladım. Cezaevine girdim, orada da pislikler yaptım. İnsanların dolabı işedim, büyük abdestimi yaptım. İnsanlara kötülük yapmak için her şeyi döşündüm. İnsanlığım kalmadı. Bu saatten sonra yaşasam ne olur, ölsem ne olur? 14 sene sonra açığa çıktım. Kaçtım. Önüme kim gelirse onu öldüreceğim dedim. Akli dengem yerinde olsa 12 yaşında çocuk bıçaklar mıyım? Önüme kim çıkarsa öldüreceğim dedim, ant içtim. Gözüm dönmüştü.”

Mahkeme Başkanı’nın Ceren’i neden hedef seçtiği sorusuna ise Arduç şu yanıtı vardi:

“Ceren’den önce başkanlarını takip ettim kalabalığa karıştılar öldüremedim. Ceren ansızın önüme çıktı. Takip ettim, Metin diye birini sorarken ansızın bıçakladım. Kaçtım. Ordu savcısı ifademi aldı. Akli dengen yerinde dedi. Benim akli dengem yerinde değil. Ben bir camiye gittim. 6 yaşında çocuk gördüm olaydan önce. Ben kendime laf geçiremiyorum. Kendimi bıçaklarım diye cebime koymuyorum. 6 yaşındaki çocuğu öldürecektim, çok yorulmuştum azat ettim.

“Geçmişte tecavüze uğradığım için psikolojik dengem bozuldu”

“2 dakika iyi oluyorum, 10 dakika kötü oluyorum. Ceren’i gözüme kestirmedim, karşıma kim çıkarsa öldüreceğim dedim. Önceki ifadelerimi kabul etmiyorum. Sinir halinde verdim. Allah’tan peygamberden korkmuyorum dedim. Bu ifademi kabul edin. Ceren’i 2 defa bıçaklayıp kaçtım. Beni fark etti o yüzden kendisine Metin diye birini sormaya çalıştım. Takip etmiştim onu ama tesadüfen önüme çıktı. Polisler üstümü aramadan beni araca attı. Polisi de öldürecektim sapladım bıçağı. Kendime engel olamıyorum. Van’da yüksek güvenlikli cezaevindeyim, intihar ettim. Ben tedavi görmek istiyorum. Hiç iyi değilim. Sürekli intiharı düşünüyorum. Pişman oldum, vicdan azabı çekiyorum ama elimde değil. Beni sövseniz, dövseniz ne olacak? Tecavüze uğradığım için kötülük yapıyorum. Kimse Özgür neden kötü diye sormuyor.”

Savcı: ‘Tedavi olmak istemiyorum’ demiştin

Savcı ise Arduç’a “İfadeni ben aldım, sordum tedavi olmak ister misin diye. Çift kişiliğe sahibim, kıskancım. Bu halimden memnunum demiştin. ‘Tedavi olmak istemiyorum’ demiştin. Daha önce adli tıpa gitmediğini söylemiştin. 2006’da cezai sorumluluğun var olarak rapor gelmiş. Farklı konuşuyorsun, nedenini açıklar mısın? sorusunu yöneltti.

“Psikoloğa açığa çıkınca kaçacağım dedim”

Arduç da, “Allah’tan peygamberden korkmuyorum dedim. Ben tedavi görmek istiyorum yoksa kendimi öldüreceğim. Kapalı cezaevindeyken psikologla görüştüm. Açığa çıkınca kaçacağım dedim” cevabını verdi.

Mahkeme Başkanı: “Bu halini bile bile neden açığa çıkmak istedin? Açığa çıkmak için sen başvuru yapmışsın. Cezaevinde sen kendini gizledin o zaman. Psikoloğa kendini anlattın mı?”

Sanık Arduç: “Çıkınca babamın katili var onu öldüreceğim dedim. Sabırla ilgisi var akıllı olmanın. Avukatım vardı, ne oldu avukatıma? Avukat hanım beni tedavi ettirin ben iyi değilim. Beni bırakın demiyorum. Yine suç işlerim.”

Sorgunun tamamlanmasından sonra Mahkeme, sanık Arduç’un Adli Tıp Kurumu’na sevkine karar vererek duruşmayı 20 Ocak 2020 tarihine erteledi.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar