Ceylan’ın katili sadece babası mı?

Ceylan’ın katili sadece babası mı?

Antep’te daha önce eşi Rukiye Aslan’ın boğazını keserek öldürmeye kastettiği halde sadece 6 ay cezaevinde tutulup serbest bırakılan Müslüm Aslan, 9 yaşındaki kızı Ceylan Aslan’ı 5 ve 7 yaşlarındaki kardeşlerinin önünde hortumla döverek, ölümüne neden oldu!

Eşine evlilikleri boyunca şiddet uygulayan, son olarak 5 Mayıs 2019 tarihinde boğazını makasla keserek öldürmeye çalışan ve Adalet Bakanlığı’nın açıklamasına göre öldürmeye kastettiği belli olan bu yaralamadan sadece ve sadece 6 ay yatıp 4 Kasım 2019’da tahliye edilen Müslüm Aslan adlı cani, 4 gün önce de 9 yaşındaki kızı Ceylan’ı 7 ve 5 yaşlarındaki kardeşlerinin gözü önünde duvara bağlayıp, hortumla döverek ağır yaralamıştı. Antep’te kaldırılığı hastanede yaşam mücadelesi veren Ceylan, hayatını kaybetti.

Daha önce annesini öldürmeye çalıştığı halde sadece 6 ay cezaevinde tutulup serbest bırakılan ve aradan 6 ay geçmeden Ceylan’a öldüresiye işkence yapan Müslüm Aslan, 18 Nisan’da tutuklanarak cezaevine konulmuş! Adalet Bakanlığı bunu büyük bir başarıymış gibi Twitter hesabından duyurdu. Elbette eşinin boğazını öldürme kastıyla kesen adamı sadece 6 ay cezaevinde tutan bu yargı sistemi ve ona yön veren eril-kadın düşmanı yaklaşımın hesabını vermeden!…

Son infaz düzenlemesiyle devrimciler, gazeteciler, siyasetçiler ve sadece facebook paylaşımları nedeniyle zindanlara tıkılan binlerce insan dışında bırakılıp, Müslüm Asan gibi birçok kadın ve çocuk düşmanının tahliye edildiğini düşünecek olursak Aslan’ın bir süre sonra bir biçimde salıverilmesinin işten bile olmayacağını anlamaksa güç olmayacaktır. Onları bu denli pervasız, bu denli korkusuz yapan da bu değil mi zaten?

Ceylan’ı katleden sadece cani babası mı? O ve onun gibilere bu gücü veren esas arka planda hem devlet politikalarının hem de kadına dönük gerici toplumsal birikim ve propagandanın payı belirleyici değil mi?

Bu cani Ceylan’ı sadece “annen eve geldi mi?” diye sorgulamak için öldüresiye dövmüştü. Tahliye olduktan sonra boğazını makasla kesmeye çalışarak öldürmek istediği annesi Rukiye Aslan’a “barışalım, sorunları halledelim” diyerek boşanma davasını geri çekmesini istemişti. Rukiye Aslan kabul etmemişti bu isteğini. 5, 7 ve 9 yaşlarındaki üç çocuğu birkaç gün benimle kalsınlar diye yanına almıştı, ama ailesiyle yaşayan annelerine geri dönmelerine izin vermemişti! Bu “rehin” tutumu Ceylan’ın katliyle sonuçlandı.

Ceylan’a yaptığı işkence o denli gözü dönmüşçeydi ki ortalığa kan sıçramıştı, canavarlığının delili olan kanlı perdeyi de kesip sobada yakarak canavarlığının boyutlarını gizlemeye çalışmıştı.

Kadının boşanma hakkına karşı Müslüm Aslan gibi caniler kadar düşman olan zihniyetten güç aldığı belliydi ve tüm tutumlarıyla bu zihniyetin en hastalıklı ifadesiydi!

Ceylan’ın katili, Müslüm Aslan’la birlikte bu kolektif kötülük, gericilik, kadın düşmanlığı değilse nedir? Kadını şiddete, cinayetlere karşı kısmen koruyacak İstanbul Sözleşmesi’ni hedefe çakanlar, “ama katilleri bırakmadık” diyerek tüm potansiyel katilleri salıverenler değilse kimdir?

9 yaşındaki evladını; kendisinden boşanmak isteyen ve daha önce öldürmeye kastettiği kadından intikam almak için işkenceyle öldüren, çocuklarını kendisinden ayrılmak isteyen kadına karşı şantaj unsuru olarak kullanan ve rehin tutan Müslüm Aslan, bu düzenin kendisi değil midir?


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

1 Yorum

  • Selma
    23/04/2020, 19:30

    Niye çıkmasına izin verdinizki nasıl huzurlu mutlumusunuz şimdi

    YANIT

İlgili yazılar