ÇHD’den Bakırköy Hapishanesindeki saldırıya ilişkin açıklama

ÇHD’den Bakırköy Hapishanesindeki saldırıya ilişkin açıklama

Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi, Bakırköy Kadın Hapishanesi’ndeki devrimci tutsaklara yapılan saldırı ve tutsaklardan Esin Kavruk’tan zorla DNA alınmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı

Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi, Bakırköy Kadın Hapishanesi’ndeki devrimci tutsaklara yapılan saldırı ve tutsaklardan Esin Kavruk’tan zorla DNA alınmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. ÇHD, 28 Ekim’de B/6 koğuşuna robocop kıyafetli, kasklı ve joplu gardiyanların müdürlerin eşliğinde gerçekleştirdikleri saldırıya dair şu bilgileri paylaşarak, “Yaşanan saldırıdan kanuna aykırı bir şekilde DNA örneği alınması kararı veren Sulh Ceza Hakimliği, hapishane müdürleri, gardiyanlar ve TEM şube polisleri sorumludur. Bizler sürecin takipçisi olacağımızı bildiriyor ve herkesi tutsakları sahiplenmeye çağırıyoruz” dedi:

Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’nde 28 Kasım 2019 Perşembe günü B6 koğuşunda bulunan kadın tutsaklar gardiyanların saldırısına uğramış, tutsaklar yerlerde sürüklenmiş ve ağır işkenceye maruz kalmışlardır.

 

Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’nde işgal karşıtı sosyal medya paylaşımları nedeniyle tutuklu bulunan Esin Kavruk’u DNA örneği alınacağı gerekçesiyle zorla TEM şubeye teslim etmek için onlarca robocop kıyafetli, kasklı ve joplu gardiyan, müdürlerin eşliğinde B-6 koğuşuna baskın yapmıştır. Koğuşta bulunan 19 kadın tutsaktan 16’sını sürükleyerek hücreye götürüp Esin Kavruk’u da zorla Haseki hastanesine götürmüşlerdir. Esin Kavruk Haseki Hastanesinde Tem polislerine teslim edilmiş, kendisinden işkenceyle DNA örneği alınmıştır.

 

Bu sırada B-6 koğuşunda bulunan tutsaklar darp edilmiş, 16 tutsak kadın saçlarından sürüklenerek hücrelere atılmıştır. Koğuşta kalan 2 tutsaktan aramaya katılmaları istenmiş, kadın tutsaklar bunu reddetmiştir. Koğuşta yapılan arama kadın müdür tarafından beğenilmeyip yeniden arama yaptırılmış yapılan arama sırasında koğuşun altı üstüne getirilmiş, tutsakların kitapları, defterleri, dava dosyaları hatta battaniyeleri bile alınmıştır.

 

Tutsaklarla yaptığımız görüşmelerde, yapılan saldırı sırasında 1. Müdürün, kadınların saçını bizzat çekip “müdahale böyle olur” söyleminde bulunduğu tarafımıza iletilmiştir. Kadınlar sabah sayımından 14.00-15.00’e kadar hücrede tutulmuşlar, hücrede tutuldukları ilk saatlerde kadınlara su verilmemiştir.

 

Kadınların hepsinde darp izlerini görmek mümkün haldedir. Zühal Sürücü kafasında aldığı darbeler sonucunda oluşan şişlikler ve sağ el baş parmağındaki ezilme nedeniyle, Dilek Geçgin ise vajinasına aldığı darbeler nedeniyle hastaneye götürülmüş ve adli tıp raporu almışlardır. Ancak diğer tutsakların muayenesi için acil servisten ambulans çağrılmış ve hastane sevkleri yapılmamıştır. Ambulansta muayene olmaları istenmiş, tutsaklar bunu kabul etmemiştir. Hastaneye sevki gerçekleşmeyen Zeynep Gerçek’in ve DNA örneği alınan Esin Kavruk’un beline aldığı darbeler nedeniyle yürümekte zorluk çektiği görülmüştür.

 

Tutsaklar hapishane müdürleri, gardiyanlar ve tüm sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunmuştur.

 

Yaşanan saldırıdan kanuna aykırı bir şekilde DNA örneği alınması kararı veren Sulh Ceza Hakimliği, hapishane müdürleri, gardiyanlar ve TEM şube polisleri sorumludur. Bizler sürecin takipçisi olacağımızı bildiriyor ve herkesi tutsakları sahiplenmeye çağırıyoruz.

 

Çağdaş Hukukçular Derneği

İstanbul Şubesi


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar