Ciddi bir rahatsızlık geçiren Demirtaş, 7 gündür hastaneye sevk edilmiyor

Ciddi bir rahatsızlık geçiren Demirtaş, 7 gündür hastaneye sevk edilmiyor

HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın geçtiğimiz hafta ciddi bir rahatsızlık geçirdiği, geçici bilinç kaybı yaşadığı ancak hastaneye sevkinin engellendiği öğrenildi

Hakkında iki ayrı tahliye kararı bulunduğu halde, tahliye edildiği dosyadan başka bir suç uydurarak tutuklama karı çıkarılarak rehin politikası alenen sürdürülen HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nde 26 Kasım’da göğsündeki sıkışmayla birlikte geçici bilinç kaybı yaşadığı ve başvurulara rağmen gerekli tetkiklerin yapılması için tam 7 gündür hastaneye sevk edilmediği öğrenildi.

Demirtaş’ın kardeşi ve aynı zamanda avukatı Aygül Demirtaş, sosyal medya hesabından ağabeyinin 26 Kasım’da bilincinin kapandığını ve 7 gün boyunca hastaneye sevk edilmediğini duyurdu.

Aygül Demirtaş paylaşımında, “26 Kasım Salı günü 05.30 sıralarında müvekkilimiz ve ağabeyim Selahattin Demirtaş’ın, göğüs sıkışması ve nefes alamaması nedeniyle bilinci kapanmıştır. Uzun süre bilinci kapalı şekilde hücresindeyken kendisine ilk müdahaleyi, hücre arkadaşı Sayın Abdullah Zeydan yapmıştır” dedi.

‘Hayati risk altında tutuldu’ 

Demirtaş, “Sonrasında ambulans çağrılmış, kendisine sadece EKG yapılmıştır. Müvekkilimiz acil servis yerine, kapsamlı bir müdahale ve tedavi için kliniğe sevkini talep etmiştir. Cezaevi doktoru da Demirtaş’ın kardiyoloji, nöroloji ve gastroenteroloji olmak üzere üç ayrı bölüme sevk edilmesini istemiştir. Biz de avukatları olarak cezaevi idaresiyle yaptığımız görüşmede derhal hastaneye sevkini talep ettik. Ancak Demirtaş, aradan 7 gün geçmesine rağmen hastaneye sevk edilmemiştir. Böylesi hayati önemdeki bir sağlık sorununa rağmen hastaneye sevk edilmemesi, açıkça hayati risk altında tutulduğu anlamına gelmektedir” ifadesini kullandı.

Demirtaş, açıklamalarında şunları paylaştı:

Selahattin Demirtaş’ın siyasi rehineliği, neredeyse yaşam hakkına yönelik bir müdahaleye dönüştürülmek istenmektedir. Demirtaş’ın sağlığıyla ilgili en küçük bir olumsuzluğu düşünmek dahi istemiyoruz. Bunun sorumluları, bu vebalin altından kalkamazlar. Durumu yakından izliyoruz. Avukat arkadaşlarımız Edirne’de, 24 saat süreyle gelişmeleri takip ediyorlar.

Demirtaş’ın avukatlarından Mahsuni Karaman ise “Cezaevi doktorunun ‘İleri tetkik gerekir’ raporuna rağmen güvenlik gerekçesiyle oyalama taktiği uyguluyor. Çok kaygılıyız, 7 gün önce nefes darlığı ve bilinç kaybı semptomları yeniden yaşanabilir. Demirtaş’ın tedavi hakkı engelleniyor” diye belirtti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar