Çirkin Kral ve Yaşar Kemal İstanbul Film Festivali’nde

Çirkin Kral ve Yaşar Kemal İstanbul Film Festivali’nde

Uluslararası İstanbul Film Festivali, Yılmaz Güney’in dünya görüşü, sanat anlayışı ve hayatının anlatıldığı “Çirkin Kral’ın Efsanesi” belgeseli ve “Yaşar Kemal Efsanesi”ni izleyiciyle buluşturuyor.

İKSV’nin bu yıl  37’ncisini düzenlediği Uluslararası İstanbul Film Festivali, sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. 6-17 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek olan festivale 43 ülkeden 210 film geliyor. Festivalin bu yılki gösterimleri Atlas Sineması, Beyoğlu Sineması, Pera Müzesi, Cinemaximum City’s, Cinemaximum Zorlu, Rexx Sineması ve Kadıköy Sineması’nın 9 salonunda yapılacak. Festival kapsamında filmlerin yanı sıra konuk yönetmen ve oyuncuların katılımıyla gerçekleştirilecek söyleşiler, konserler ve özel etkinlikler de yer alacak.

22 TL olan biletler, hafta içi gündüz seanslarında öğrenciler için bir TL’den satışa sunulacak.

‘BERGMAN 100 YAŞINDA’

Doğumunun 100’üncü yılında İsveçli Yönetmen Ingmar Bergman özel bir bölümle anılacak. Türkiye’den 10 yönetmenin seçtiği Bergman filmleri, festivalin “Bergman 100 Yaşında” bölümünde beyaz perdede yeniden seyirci karşısına çıkacak.

‘YAŞAR KEMAL EFSANESİ’

Kendi ağzından ve hayatına yakın tanıklık etmiş dostlarının anlatımlarıyla beyaz perdeye aktarılan Yaşar Kemal’in hayatını konu alan “Yaşar Kemal Efsanesi” de festival kapsamında izleyiciyle buluşuyor. Yönetmenliğini Aydın Orak’ın üstlendiği filmde, Kemal’in daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış görüntüleri yer alıyor.

‘ÇİRKİN KRAL’IN EFSANESİ’

Festivalde, yönetmenliğini Hüseyin Tabak’ın üstlendiği “Çirkin Kral’ın Efsanesi” belgeseli de gösterime girecek filmler arasında. Yılmaz Güney’in dünya görüşü, sanat anlayışı ve hayatına eğilen filmde Costa Gavras ve Michael Haneke gibi yönetmenlerle söyleşiler de bulunuyor. Film, dünya prömiyerini Yılmaz Güney’in 33’üncü ölüm yıl dönümünde Toronto Film Festivali’nde gerçekleştirmişti.

‘İTAATSİZLİK’

Oscar’lı yönetmen Sebastián Lelio’nun “İtaatsizlik” filmi de festivalde gösterime girecek filmler arasında. Zorluklarla mücadele eden kadın karakterlerinin yer aldığı filmde, 2 kadın arkadaş arasında gençlik yıllarında yaşanan yakınlaşma ve yetişkinlik döneminde kimliklerini sorgulamalarını konu alıyor.

TOLGA KARAÇELİK’İN ‘KELEBEKLER’İ

Tolga Karaçelik’in yazıp yönettiği “Kelebekler” filmi festivalin “Ulusal Yarışma” bölümünde gösterilecek. Kültür Bakanlığı’nın destek vermediği film, Ocak ayında Amerika’nın en önemli film festivallerinden biri olan Sundance Film Festivali’nde Büyük Jüri Ödülü almıştı.

Uluslararası Yarışma, Sinemada İnsan Hakları Yarışması, Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel ve Ulusal Kısa Film yarışmalarında ödül kazanan filmler, 17 Nisan Salı günü düzenlenecek İstanbul Film Festivali Ödül Töreni’nde açıklanacak.

Mezopotamya Ajansı


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar