Cizre davası için 2 yaşındaki Bekes’e vize vermediler

Cizre davası için 2 yaşındaki Bekes’e vize vermediler

Cizre’deki 78 günlük sokağa çıkma yasağı dönemindeki katliamlar ve hak ihlallerinin görüleceği AİHM’deki duruşmaya katılmak için vize başvurusu yapılan Orhan Tunç’un 2 yaşındaki oğlu Bekes ve annesi Esmer’e vize verilmedi

Şırnak’ın Cizre ilçesindeki sokağa çıkma yasakları döneminde yaşanan katliamlar, işkenceler, hak ihlalleri önümüzdeki Salı günü Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) görüşülecek. 78 gün süren sokağa çıkma yasağı döneminde insanların bodrumlarda diri diri yakılması da dahil birçok insanlık dışı uygulama sözkonusu olmuştu. AİHM’de görülecek Cizre davasına bu katliamlarda hayatını kaybedenlerin aileleri de katılıyor.

Yasak sırasında bodrumlarda vahşice katledilenlerden biri olan Cizre Halk Meclisi Eşbaşkanı Mehmet ve Orhan Tunç kardeşlerin aileleri de duruşmaya katılmak için vize başvurusu yaptı. Mehmet Tunç’un annesi ve eşiyle, Orhan Tunç’un eşi Güler Tunç ve 2 yaşındaki oğlu Bekes Fransa Büyükelçiliği’ne başvurdu. Elçilik önce vize için olumlu yanıt verdi, ancak bir gün sonra Tunç’un kardeşlerin annesi Esmer Tunç ile Orhan Tunç’un oğlu Bekes Tunç’a verilen verilen vizenin iptal edildiği bildirildi.

Avukat Ramazan Demir, “Konsolosluk, Avrupa Konseyi’nden davetiye gönderilmesi gerektiğini söyledi. Biz de ailenin duruşmaya katılacağını söyledik. Konsolosluk ‘aile olarak iltica riski görüyoruz, o yüzden davetiye lazım’ dedi. Avrupa Konseyi de bütün aileye davetiye gönderdi. Fakat Avrupa Konseyi’nden gelen davetiye Bekes ve Esmer Tunç için nedensiz bir şekilde birden iptal edildi. Konsolosluk da ‘bize gelen talimat gereği vizeleri iptal ediyoruz’ bildiriminde bulundu” dedi.

Daha önce Roboski davası için yapılan başvuruları teknik bazı eksiklikleri bahane ederek kabul etmeyen AİHM’nin Cizre davasında da farklı bir tutum sergilemesi beklenmiyor. Keza aynı mahkeme katliamların yaşandığı dönemde yapılan tüm çağrılara rağmen kılını kıpırdatmayarak olup bitenlere sessizce onay vermiş bir mahkeme. Mehmet ve Orhan Tunç kardeşlerin annesine ve 2 yaşındaki Bekes’e “iltica edebilirler” gerekçesiyle vize verilmemiş olması bile bir ön niyet beyanıdır.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar