Cizre, İdil, Silopi belediyelerinin önüne X-ray ve polis kulübeleri!

Cizre, İdil, Silopi belediyelerinin önüne X-ray ve polis kulübeleri!

HDP’li Cizre, İdil ve Silopi belediyelerinin önlerine polis tarafından yazılı bir tebligat bile gösterme gereği duyulmadan X-ray cihazları ve kulübeler konuldu.

31 Mart seçimlerinde kayyımın defedildiği Şırnak’ın Cizre, İdil, Silopi belediyelerinin önüne X-ray cihazları ve polis kulübeleri konuldu. Herhangi bir yazılı tebligat gösterme gereği bile duyulmaksızın yapılan bu “dolaylı” gaspa tepki gösteren Cizrelilere polis saldırısı gerçekleşti. Cizre Emniyet Müdürü’nün uygulamayı kabul etmeyen, yazılı gerekçe isteyen ve “yasadışıdır” diyen Cizre Belediyesi Eşbaşkanı  Mehmet Zırığ’a, “Evet, kanuna aykırı davranıyoruz” demesi dikkat çekti.

CİZRE’DE BELEDİYE SOKAĞI KAPATILDI

MA’nın haberine göre Cizre’de akşam saatlerinde belediye binasının bulunduğu sokağın giriş ve çıkışlarını kapatan çok sayıda polis, vinçle getirdikleri X-ray cihazı ile polis bariyerlerini belediye girişine koymak istedi. Bunun üzerine belediye eşbaşkanları Mehmet Zırığ ve Berivan Kutlu’nun da aralarında bulunduğu belediye meclis üyeleri ve çok sayıda çalışan binanın önüne geldi. TOMA’nın hazır bekletildiği sokakta kısa bir süre sonra çok sayıda yurttaş toplanmaya başladı.

EŞBAŞKAN ZIRIĞ: KAYYUM KEYFİ UYGULAMA YAPAMAZ

Polis yetkilileri, kendilerine verilen talimat doğrultusunda X-ray cihazı ve bariyerleri belediyenin önüne koyacaklarını dile getirdi. Duruma tepki gösteren Belediye Eşbaşkanı Mehmet Zırığ, kayyumun (İlçe Kaymakamı) keyfi bir uygulama yapamayacağını belirterek, “Kayyuma boyun eğmeyeceğiz” tepkisinde bulundu. Polis yetkilisi ise, gerekçeli bir kararın olduğunu bunu açıklamak zorunda olmadığını ifade etti.

Zırığ, kendilerine yazılı bir talimatın gelmediğini belirterek, yurttaşlara “Belediye bizimdir. Bunu kabul etmiyoruz” diye seslendi.

Bu sırada polislere ait bazı bariyerlerini kaldırılması kısa bir gerginliğe neden oldu.

EŞBAŞKAN VE EMNİYET MÜDÜRÜ ARASINDA TEBLİGAT TARTIŞMASI

Yaşanan tartışmaların ardından İlçe Emniyet Müdürü belediye önüne gelerek, Belediye Eşbaşkanı Zırığ ile görüştü. İlçe Emniyet Müdürü, belediyeye giren ve çıkan vatandaşın güvenliğini aldıklarını belirterek, konuyla ilgili Eşbaşkan Zırığ’a Valilik ve Kaymakamlığı adres olarak gösterdi. “Bize yazan Bakanlık size de yazmıştır” diyen Emniyet Müdürü, kendilerine bu yönde talimat verildiğini kaydetti.

Eşbaşkan Zırığ ise, yazılı bir tebligatın kendilerine ulaşmadığını ve bildirim yapılmadan böylesi bir uygulamaya gidilemeyeceğine dikkat çekti. Mevzuatın açık olduğunu vurgulayan Zırığ, yazılı talimat gönderilmesini talep etti. Zırığ’ın, “Herhangi bir yere giderken tebligat olmadan mı gidiyorsunuz” şeklindeki sorusuna ise, Emniyet Müdürü “Muhakkak size yazmışlardır” cevabını verdi.

TEPKİ GÖSTEREN YURTTAŞLARA MÜDAHALE

Tartışmadan herhangi bir sonucun çıkmaması üzerine belediye eşbaşkanları ve meclis üyeleri bir süre bina önünde oturdu. Bu sırada yurttaşlar alkışlarla kararı protesto ederek, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganı attı.

Burada yurttaşların yanına giden Eşbaşkan Zırığ, “Siz 31 Mart’ta iradenize sahip çıktınız. Yine belediyeyi elinizden almak istiyorlar.  Ancak biz sizin iradenizin takipçisi olacağız” diye konuştu.

Zırığ’ın konuşması sırasında sokağın diğer tarafından protesto sesleri yükseldi. Bir gruba müdahale eden polisler ismi öğrenilemeyen bir genci gözaltına aldı. Gerginlik belediye yetkililerin araya girmesiyle kısa bir süreliğine son buldu.

SAATLER SONRA KAYMAKAM İMZALI BELGE GELDİ

Saatlerce süren tartışma ve gerginliğin ardından polisler, İlçe Kaymakamının imzasının bulunduğu kamu güvenliğine ilişkin tedbir alınması noktasında bir belge getirdi. Eşbaşkanlar, belgede yer alan genelge ve talimatın ne olduğunu isteyerek, belgenin yasaya aykırı olduğunu ifade etti.

Eşbaşkan Zırığ, “Kanuna ve yasaya aykırı bir belgeyle yanımıza geliyorsunuz. Kanunsuz bir işlemi uygulamayı kabul ediyor musunuz? Hukuksuz bir belgedir. Kaymakam buraya talimat veremez” diye konuştu.

Polis yetkilileri de belgenin kanunsuz olmadığını, belgeye dair mahkemeye başvurabilineceğini belirtti.

EMİYET MÜDÜRÜ: EVET, KANUNA AYKIRI DAVRANIYORUZ

İlçe Emniyet Müdürü bir kez daha belediye binasına gelerek Eşbaşkan Zırığ ile görüştü. Eşbaşkan Zırığ, “Kanuna aykırı hareket etmeyi kabul ediyorsanız biz çekip gideriz” dedi.

İlçe Emniyet Müdürü de yasal yolların açık olduğunu, keyfi bir durum varsa yasal haklarını arayabileceklerini Eşbaşkan Zırığ’a söyledi. Bunun üzerine Zırığ, “Bizim yetkilerimizi kısıtlıyorsunuz” cevabı verdi.

İlçe Emniyet Müdürü, “Kısıtladığımız bir şey yok. Sizi koruyoruz” diye savundu. Eşbaşkan Zırığ’ın, bir kez daha “Kanuna aykırı mı hareket ediyorsunuz” diye sorması üzerine de İlçe Emniyet Müdürü’nden, “Evet, kanuna aykırı hareket ediyoruz” cevabı geldi.

İlçe Emniyet Müdürü’nün bu cevabı üzerine belediye eşbaşkanları bina dışına çıktı.

YURTTAŞLARA MÜDAHALE

Dışarıda görüşmelerin sonuç vermesini bekleyen yurttaşlar, “Direne direne kazanacağız!” sloganı attı. Çevik kuvvet ekipleri, yurttaşlara coplarla müdahale etti. Gerginlik bir süre daha ara sokaklarda devam etti.

Saatlerce süren gerginliğin ardından polisler X-ray cihazını belediye girişine yerleştirdi.

Kısa bir açıklama yapan Eşbaşkan Zırığ, duruma itiraz edeceklerini ifade etti.

SİLOPİ BELEDİYESİ ÖNÜNE KULÜBE KONDU

HDP’nin kazandığı Silopi Belediyesi önüne de akşam saatlerinde polisler tarafından benzer gerekçeyle polis kulübesi konuldu. Durumun öğrenilmesi üzerine belediye eşbaşkanları Adalet Fidan ve Süleyman Şavluk ile çok sayıda kişi belediye binası önüne geldi. Eşbaşkanlar, polis kulübesinin konulmasına tepki gösterdi.

İDİL’DE DE BENZER DURUM

Cizre ve Silopi’nin hemen ardından gece geç saatlerinde İdil Belediyesi girişine de polisler tarafından X-ray cihazı konuldu. Belediye Eşbaşkanı Murat Şen, bina önüne gelerek polislerle görüştü.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar