Cizre yine hedefte, Cemile’nin babasını da tutukladılar

Cizre yine hedefte, Cemile’nin babasını da tutukladılar

Cizre’ye dönük saldırganlık gözaltı ve tutuklama furyasıyla devam ediyor, tutuklananlar arasında cenazesi bozulmasın diye buzdolabında saklanan 10 yaşındaki Cemile’nin babası da var

Kürt halkının sindirilmesine dönük operasyonlar, gözaltı ve tutuklamalar devam ediyor. İnsanların diri diri yakıldıkları Cizre’nin özellikle 24 Haziran seçimleri döneminde yaralarını saramasa da asla pes etmeyeceğini gösteren diriliğinin faturası birçok insanın gözaltına alınıp, tutuklanması oldu.

5 Temmuz’da gerçekleşen operasyonlarda 30 kişi gözaltına alındı, 14’ü emniyetteki ifadelerinin ardından dün mahkemeye çıkarıldı. 14 kişiden 10’u savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakılırken, dördü de tutuklanarak Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. Aynı tarihlerde gözaltına alınan 16 kişininse emniyetteki sorguları devam ediyor.

Cizre’de yapılan bu kapsamlı operasyonun gerekçesi gözaltına alınan kişilerle ilgili olarak 2016 yılında başlatıan bir soruşturma.

Dün tutuklananlar arasında Cizre’deki yasak sırasında (4 Eylül 2015 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı) evinin önünde katledildikten sonra cenazesi buzdolabında saklanan 10 yaşındaki Cemile’nin babası Ramazan Çağırga ile HDP Manisa Milletvekili adayı Veysi Durgut da var.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar