Cizre’de gözaltına alınan çocuğa gün boyu İstiklal Marşı okutuldu

Cizre’de gözaltına alınan çocuğa gün boyu İstiklal Marşı okutuldu

Cizre’de gözaltına alınan 15 yaşındaki D.E., götürüldüğü emniyette gün boyu İstiklal Marşı okutuldu. Çıkarıldığı mahkemece serbest bırakılan D.E., polis tarafından tehdit edildi. 

Faşizm her alanda en düşkün biçimlerle hükmünü konuşturmaya çalışıyor. Kürt illerinde bu, ‘90’ların kirli savaş yıllarındakine benzer biçimlerin süreklileşmiş savaş stratejisi olarak çocuklardan yaşlı insanlara kadar hemen tüm kesimlere yapılan işkencelerle altı çizilerek hissettirilmeye isteniyor. Lice’deki operasyonu halka terör estirme bahanesi yapan bu zihniyet, Cizre’de de 15 yaşındaki bir çocuğa gün boyu İstiklal Marşı okutulması ve tehdit edilmesiyle karşımıza çıkabiliyor.

MA’nın haberine göre, Cizre’nin Orhan Doğan Caddesi üzerinde 15 yaşında ki D.E., kaçak sigara sattığı gerekçesiyle 9 Ocak’ta polis tarafından gözaltına alındı. Cizre İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürülen D.E., İstiklal Marşı’nı ezberlemesi yönünde tehdit edildi. Gün boyu İstiklal Marşı okutulan D.E., daha sonra çıkarıldığı mahkemece serbest bırakıldı.

Polis, serbest bırakılan D.E.’yi, “Her hafta sana bir ödev vereceğiz ve sen de ödevini yapacaksın, yapmazsan sonuçlarına katlanırsın” şeklinde tehdit ettiği belirtildi.

‘Ağzı kurumuştu’ 

Güvenlik gerekçesiyle isminin açıklanmasını istemeyen D.E.’nin annesi, oğluna bir gün boyunca İstiklal Marşı okutulduğunu belirterek, “İstiklal Marşı’nı o kadar çok okutmuşlar ki oğlum eve geldiğinde ağzı kurumuş ve konuşamıyordu. Ayrıca ona her hafta da bir ödev vereceklerini bu ödevleri yapmazsa, onun sonuçlarına katlanması gerektiğini söylemişler. Biz bunu kabul etmiyoruz” dedi.

Anne, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar